Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Toto spotkał napastników Dennisa w drodze po nagrodę Nobla

Desmond Tutu otrzymał w 1984 r. Pokojową Nagrodę Nobla za swoje stanowisko przeciwko apartheidowi w RPA.

Jego podróż na galę rozdania nagród w Oslo obejmowała postój w Londynie, gdzie poprosił kilku irlandzkich napastników Dunnesa o spotkanie z nim.

Strajk w sklepie spożywczym Dennis rozpoczął się 19 lipca 1984 roku, kiedy Mary Manning, 21-letnia firma kasowa, została zamknięta za odmowę sprzedaży grejpfrutów w Afryce Południowej.

Dziewięciu jej kolegów ze sklepu przy Henry Street w Dublinie poparło ją tego dnia i rozpoczęło strajk, który miał trwać dwa lata i dziewięć miesięcy.

Im więcej napastnicy wiedzieli o życiu w RPA, tym bardziej byli zdeterminowani, by się nie poddawać.

Karen Gerron i Mary Manning pojechały spotkać się z Toto w Londynie z działaczem związkowym Brendanem Archboldem. Spotkanie nadało strajkowi wiarygodność, podbudowało morale i dało duży rozgłos.


fala wsparcia
Integracja jest wymagana dla pokoju


W rozmowie z Féach w RTÉ, Toto wezwał do „wielkiej fali poparcia” dla atakujących.

„Z pewnością pokazali swoją rację bardzo wysokim kosztem dla siebie i za to chciałbym ich pochwalić” – powiedział.

W kwietniu 1987 roku, w wyniku nacisków społecznych na strajk i apartheid, rząd irlandzki zakazał importu towarów z RPA.

Dennis przechowuje strajkujących na Henry St w Dublinie w 1984 r.

Uprzednio biskup Lesotho, w 1985 roku Tutu został mianowany biskupem Johannesburga, a rok później został pierwszym czarnoskórym, który piastował najwyższy urząd w kościele anglikańskim w Afryce Południowej, kiedy został mianowany arcybiskupem Kapsztadu.

W 1991 roku odwiedził Irlandię, aby spotkać się z przywódcami Kościoła anglikańskiego w Newcastle, Co-Down.

Odwiedził także katedrę Christ Church w Dublinie, gdzie podziękował mieszkańcom Irlandii za ich wybitne wsparcie w walce z apartheidem w Afryce Południowej.

Arcybiskup podał konkretne odniesienie do strajkujących w domu towarowym Dennis, którzy odmówili zajmowania się towarami południowoafrykańskimi w proteście przeciwko reżimowi apartheidu.

W tym kontekście Tutu odniósł się do Irlandii Północnej, mówiąc, że jakakolwiek próba pokoju wymagałaby kompleksowych rozmów.

Powiedział, że ci, którzy mają pretensje, bez względu na to, jak podobne mogą być, prawdziwe lub wyimaginowane, „nie powinni czuć się pominięci, w przeciwnym razie można pocałować i pożegnać się z pokojem”.

Arcybiskup powiedział, że przemawia z własnego doświadczenia w Afryce Południowej. „Kiedy ludzie czują się pominięci, rzadziej wyglądają uprzejmie [on] Wyniki negocjacji.

W tym samym roku Toto wziął udział w Famine Afri Walk w Doolough w hrabstwie Mayo.

„Zdajemy sobie sprawę, że doszło do wielu niesprawiedliwości, wyzysku i ucisku [during that time]Powiedział o irlandzkim głodzie.

Arcybiskup był patronem Afri, organizacji charytatywnej, która działa na rzecz globalnego wymiaru sprawiedliwości i pokoju oraz zmniejszenia ubóstwa.

Toto pojawił się w The Late Late Show w 2005 roku, u boku irlandzkiego filantropa Nialla Mellona.

Desmond Tutu na późnej wystawie w 2005 roku

Podpułkownik Pat Kenny zapytał go o rozpowszechnienie ubóstwa wśród czarnej ludności Południowej Afryki.

„Komisja Prawdy i Pojednania w swoim raporcie końcowym stwierdziła, że ​​jeśli przepaść między bogatymi i biednymi nie zostanie zmniejszona i zmniejszona szybko i znacząco, możemy również pocałować się na pożegnanie.

Arcybiskup odpowiedział: „Jestem zdumiony, że ludzie byli tak samo cierpliwi jak oni”.

Toto świętował swoje 80. urodziny w 2011 roku, organizując uroczystość w katedrze św. Jerzego w Kapsztadzie.

Wśród obecnych byli piosenkarz Bono i jego żona Ali Hewson.

Bono z Desmondem Tutu na jego 80. urodzinach w 2011 roku

Wcześniej w tym tygodniu arcybiskup Tutu skrytykował rząd ANC w RPA za to, że nie wydał wizy umożliwiającej Dalajlamie uczestnictwo w obchodach urodzin.