Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Toto spotkał napastników Dennisa w drodze po nagrodę Nobla

Desmond Tutu otrzymał w 1984 r. Pokojową Nagrodę Nobla za swoje stanowisko przeciwko apartheidowi w RPA.

Jego podróż na galę rozdania nagród w Oslo obejmowała postój w Londynie, gdzie poprosił kilku irlandzkich napastników Dunnesa o spotkanie z nim.

Strajk w sklepie spożywczym Dennis rozpoczął się 19 lipca 1984 roku, kiedy Mary Manning, 21-letnia firma kasowa, została zamknięta za odmowę sprzedaży grejpfrutów w Afryce Południowej.

Dziewięciu jej kolegów ze sklepu przy Henry Street w Dublinie poparło ją tego dnia i rozpoczęło strajk, który miał trwać dwa lata i dziewięć miesięcy.

Im więcej napastnicy wiedzieli o życiu w RPA, tym bardziej byli zdeterminowani, by się nie poddawać.

Karen Gerron i Mary Manning pojechały spotkać się z Toto w Londynie z działaczem związkowym Brendanem Archboldem. Spotkanie nadało strajkowi wiarygodność, podbudowało morale i dało duży rozgłos.


fala wsparcia
Integracja jest wymagana dla pokoju


W rozmowie z Féach w RTÉ, Toto wezwał do „wielkiej fali poparcia” dla atakujących.

„Z pewnością pokazali swoją rację bardzo wysokim kosztem dla siebie i za to chciałbym ich pochwalić” – powiedział.

W kwietniu 1987 roku, w wyniku nacisków społecznych na strajk i apartheid, rząd irlandzki zakazał importu towarów z RPA.

Dennis przechowuje strajkujących na Henry St w Dublinie w 1984 r.

Uprzednio biskup Lesotho, w 1985 roku Tutu został mianowany biskupem Johannesburga, a rok później został pierwszym czarnoskórym, który piastował najwyższy urząd w kościele anglikańskim w Afryce Południowej, kiedy został mianowany arcybiskupem Kapsztadu.

W 1991 roku odwiedził Irlandię, aby spotkać się z przywódcami Kościoła anglikańskiego w Newcastle, Co-Down.

Odwiedził także katedrę Christ Church w Dublinie, gdzie podziękował mieszkańcom Irlandii za ich wybitne wsparcie w walce z apartheidem w Afryce Południowej.

Arcybiskup podał konkretne odniesienie do strajkujących w domu towarowym Dennis, którzy odmówili zajmowania się towarami południowoafrykańskimi w proteście przeciwko reżimowi apartheidu.

W tym kontekście Tutu odniósł się do Irlandii Północnej, mówiąc, że jakakolwiek próba pokoju wymagałaby kompleksowych rozmów.

READ  Naukowcy ostrzegają, że plan Borisa Johnsona zniesienia ograniczeń Covid 19 lipca jest „niebezpieczny i niemoralny”

Powiedział, że ci, którzy mają pretensje, bez względu na to, jak podobne mogą być, prawdziwe lub wyimaginowane, „nie powinni czuć się pominięci, w przeciwnym razie można pocałować i pożegnać się z pokojem”.

Arcybiskup powiedział, że przemawia z własnego doświadczenia w Afryce Południowej. „Kiedy ludzie czują się pominięci, rzadziej wyglądają uprzejmie [on] Wyniki negocjacji.

W tym samym roku Toto wziął udział w Famine Afri Walk w Doolough w hrabstwie Mayo.

„Zdajemy sobie sprawę, że doszło do wielu niesprawiedliwości, wyzysku i ucisku [during that time]Powiedział o irlandzkim głodzie.

Arcybiskup był patronem Afri, organizacji charytatywnej, która działa na rzecz globalnego wymiaru sprawiedliwości i pokoju oraz zmniejszenia ubóstwa.

Toto pojawił się w The Late Late Show w 2005 roku, u boku irlandzkiego filantropa Nialla Mellona.

Desmond Tutu na późnej wystawie w 2005 roku

Podpułkownik Pat Kenny zapytał go o rozpowszechnienie ubóstwa wśród czarnej ludności Południowej Afryki.

„Komisja Prawdy i Pojednania w swoim raporcie końcowym stwierdziła, że ​​jeśli przepaść między bogatymi i biednymi nie zostanie zmniejszona i zmniejszona szybko i znacząco, możemy również pocałować się na pożegnanie.

Arcybiskup odpowiedział: „Jestem zdumiony, że ludzie byli tak samo cierpliwi jak oni”.

Toto świętował swoje 80. urodziny w 2011 roku, organizując uroczystość w katedrze św. Jerzego w Kapsztadzie.

Wśród obecnych byli piosenkarz Bono i jego żona Ali Hewson.

Bono z Desmondem Tutu na jego 80. urodzinach w 2011 roku

Wcześniej w tym tygodniu arcybiskup Tutu skrytykował rząd ANC w RPA za to, że nie wydał wizy umożliwiającej Dalajlamie uczestnictwo w obchodach urodzin.