Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

To pełen emocji dzień dla promu kosmicznego Endeavour – NBC Los Angeles

To pełen emocji dzień dla promu kosmicznego Endeavour – NBC Los Angeles

Prom kosmiczny Endeavour znów jest w ruchu.

Prom pokryty ochronną białą skorupą niczym powietrzne jajo wykona w piątek kolejny gigantyczny skok w kierunku miejsca docelowego, kiedy będzie powoli przemieszczany przez Exposition Park, aby załoga mogła precyzyjnie przenieść go na miejsce startu w swoim nowym domu w Kalifornii. Centrum naukowe. Kampus.

„To bardzo surrealistyczny moment” – powiedział dr Kenneth Phillips, kurator działu aeronautyki w Kalifornijskim Centrum Nauki. „Jestem bardzo szczęśliwy.”

Dzień przeniesienia wahadłowca to tylko część planu zaprezentowania wahadłowca w trybie pionowego startu w nowym Centrum Lotniczo-Kosmicznym im. Samuela Oschina o powierzchni 200 000 stóp kwadratowych w Centrum Nauki. Dodatek niemal podwoi edukacyjną powierzchnię wystawienniczą Centrum Nauki i obejmie trzy wielopoziomowe galerie tematyczne: Air, Space i Shuttle.

Endeavour przenosi się 13 lat po przejściu na emeryturę. W piątek wahadłowiec o długości 30 metrów zostanie przetransportowany samobieżną cysterną do nowego domu. Na początku przyszłego tygodnia zostanie podniesiony do pozycji pionowej za pomocą 450-metrowego dźwigu.

Prom zostanie podniesiony nad ścianami Ocean Center, następnie umieszczony pomiędzy dwoma silnikami rakietowymi na paliwo stałe i obok zewnętrznego zbiornika paliwa o masie 65 000 funtów, znanego jako ET-94. Komponenty te, będące częścią gotowej do uruchomienia konfiguracji, zostały przeniesione na miejsce wcześniej.

Endeavour można oglądać poziomo w Science Center przez ponad dekadę po jego spektakularnym przybyciu samolotem do Los Angeles. Po zakończeniu projektu Endeavour będzie jedyną na świecie gotową do wystrzelenia demonstracją byłego wahadłowca kosmicznego NASA.

Data otwarcia wartego 400 milionów dolarów centrum nie została jeszcze ustalona.

READ  Astronauta Tim Peake wspiera plany farm fotowoltaicznych w kosmosie