Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

„To farsa w dzisiejszych czasach”: Gniew, ponieważ 150-tysięczne amerykańskie miasto jest bez wody pitnej |  Wiadomości z USA

„To farsa w dzisiejszych czasach”: Gniew, ponieważ 150-tysięczne amerykańskie miasto jest bez wody pitnej | Wiadomości z USA

Na parkingu Walmart długa linia pojazdów jest wyraźnym odzwierciedleniem Ameryki w 2022 roku.

Wewnątrz każdego samochodu znajdują się foliowe powierzchnie. Jest też złość i dezorientacja, ponieważ tutaj, w Jackson, stolicy stanu Missisipi, nie ma wody pitnej.

W ciągu ostatniego miesiąca w całym mieście wprowadzono nakaz „gotowania wody” ze względu na „wysokie poziomy zmętnienia”, które sprawiają, że woda wydaje się mętna. Nastąpiło to po serii przerw w dostawach wody do miasta, które trwały od lat, spowodowane
Wysoki poziom ołowiu, skażenie bakteryjne i uszkodzenia wywołane przez burzę.

Tym razem kryzys zaostrzyły powodzie, które zniszczyły starzejące się zakłady uzdatniania wody w mieście.

Mężczyzna w kolejce powiedział mi: „To farsa, która może się wydarzyć w dzisiejszych czasach”. „Kiedy infrastruktura jest stara, mamy taki problem”.

„W ogóle nie ufamy wodzie”, mówi inna, dodając, że od lat nie ufa wodzie.

Wielu mieszkańców tego 150-tysięcznego miasta zbiera pieniądze dla swoich bliskich, młodych i starych.

Wskazując na pasażera, kobieta mówi: „Próbujemy zdobyć wodę dla jego matki. Ma 87 lat”.

Zapytaj, czy mają w domu wodę. „Wychodzi, ale jest bardzo powolny. I nie można go używać do niczego. Poproszono nas, abyśmy gotowali go przez trzy minuty”.

Wytyczne Amerykańskiego Czerwonego Krzyża mówią, że ludzie powinni używać filtrów do kawy, aby usuwać granulki z wody przed jej zagotowaniem, jak mówią rzeczy.

Poza bezpośrednimi wyzwaniami, jak umyć się, spłukać toaletę i znaleźć wodę do picia, obwiniają burmistrza lub gubernatora stanu.

„Władca jest za to odpowiedzialny” – mówi mężczyzna. – Nie dostanie pieniędzy na pomoc Jacksonowi.

W Jackson, stolicy stanu Mississippi w USA, nie mają bezpiecznej wody po serii zakłóceń w dostawie wody do miasta, które trwały lata, z powodu wysokiego poziomu ołowiu, skażenia bakteryjnego i zniszczeń spowodowanych przez burze.  Tym razem kryzys zaostrzyły powodzie,
obrazek:
Kolejki do wody to codzienność

Wody powodziowe z Rzeki Perłowej również uszkodziły system wodociągowy w ciągu ostatnich dwóch tygodni, ale to nie jest tylko historia szkód spowodowanych przez burzę. Chodzi o finanse, politykę i rasę.

READ  Pożar w Nairobi: W wyniku wybuchu gazu w stolicy Kenii zginęły dwie osoby, a setki zostały ranne

W Jackson 82% populacji to czarni, z których jedna czwarta żyje w ubóstwie – 25% w kraju, w którym średni poziom ubóstwa wynosi 11%. Poziom przestępczości należy do najwyższych w kraju.

Jackson to miasto, które czuje się zaniedbane i zapomniane, jak wiele zakątków dzisiejszej Ameryki.

prezydent Joe Biden Zajęcie się zrujnowaną infrastrukturą kraju uczyniło z niej centralną kwestię polityczną przed listopadowymi wyborami w połowie kadencji.

Obiecał wsparcie federalne w rozwiązywaniu pilnych wyzwań. Naprawienie spuścizny niedoinwestowania zajmie wiele lat.

Na konferencji prasowej w całym mieście parada politycznej jedności ukryła trudną relację między burmistrzem a gubernatorem stanu.

Burmistrz Chokwe Antar Lumumba, demokrata, od lat domagał się od republikańskiego gubernatora stanu Tate Reeves zwiększenia funduszy dla Jacksona.

Republikański gubernator Missisipi, Tate Reeves
obrazek:
Gubernator Tate Reeves

Zapytałem pana Reevesa, dlaczego miasto znajduje się w tak niezwykłej sytuacji.

„Cóż, chciałbym ci powiedzieć, że wiem, że w dziennikarstwie naprawdę chcesz grać w grę w obwinianie, naprawdę chcesz skupić się na ustawianiu różnych ludzi przeciwko sobie, a to zdecydowanie jest twoim priorytetem i to jest w porządku.

„To, na czym się skupiamy, to natychmiastowe zdrowie i dobre samopoczucie mieszkańców Jackson”.

Gubernator Reeves kontynuował: „W przyszłości będzie mnóstwo czasu na grę w obwinianie. I możesz to wszystko zrobić, możesz to zrobić w czasie rzeczywistym, jeśli chcesz, ale nie mam na to czasu. ”

Burmistrz miasta Chokwe Antar Lumumba, którego niektórzy obwiniają o kryzys, był lepiej przygotowany.

„Jest to zestaw problemów, które narosły na podstawie opóźnionej konserwacji, która nie wystąpiła od dziesięcioleci” – powiedział.

Oszacował, że naprawa systemu dystrybucji wody kosztowałaby co najmniej 1 miliard dolarów (870 milionów funtów). Potrzebne byłyby miliardy więcej, aby rozwiązać szersze zaniedbanie.

„Mieszkańcy Jackson zasługują na system, na którym mogą polegać, i czekamy na koalicję chętnych, która dołączy do nas w walce o ulepszenie tego systemu, który zawiódł kilkadziesiąt lat temu”, powiedział burmistrz Lumumba.

READ  Trump prosi Sąd Najwyższy o zablokowanie udostępnienia rekordów z 6 stycznia | Donald Trump

Faktem jest, że tutejsze władze nie mają pojęcia, kiedy bezpieczna woda zostanie zwrócona tej amerykańskiej społeczności.