Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

„To była niezła przerwa od tego wszystkiego”: Dwóch mężczyzn uratowanych po 29 dniach zagubienia na morzu | Wyspy Salomona

Uratowano dwóch mężczyzn z Wysp Salomona, którzy spędzili 29 dni na morzu po tym, jak ich lokalizator GPS przestał działać u wybrzeży Papua Nowa Gwinea – 400 km od miejsca, w którym rozpoczęła się ich podróż.

Livae Nanjikana i Junior Qoloni wyruszyli z wyspy Mono w Prowincji Zachodniej, Wyspy Salomona, rankiem 3 września w kajaku z jednym małym silnikiem o mocy 60 koni mechanicznych.

Para planowała przebyć 200 kilometrów na południe do miasta Nuru na wyspie Nowa Georgia, kierując się zachodnim wybrzeżem Villa Lavilla i wyspą Gizo po lewej stronie.

„Odbyliśmy tę podróż już wcześniej i powinno być dobrze” – powiedział Nanjikana.

Ale nawet dla doświadczonych żeglarzy, takich jak Nanjikana, Morze Salomona, które oddziela Wyspy Salomona od sąsiedniej Papui Nowej Gwinei, jest bardzo trudne i nieprzewidywalne.

Mapa

Po kilku godzinach podróży napotkali ulewny deszcz i silne wiatry, które utrudniały im zobaczenie wybrzeża, którym mieli podążać.

„Kiedy nadeszła zła pogoda, było źle, ale było gorzej i stało się przerażające, gdy GPS się wyłączył” – powiedział. „Nie mogliśmy zobaczyć, dokąd zmierzamy, więc postanowiliśmy po prostu wyłączyć silnik i poczekać, aby zaoszczędzić paliwo”.

Żywiąc się pomarańczami, które spakowali na rejs i kokosami, które zebrali z morza i wody deszczowej, którą uwięzili za pomocą szmaty, wędrowali około 400 kilometrów na północny zachód przez 29 dni i ostatecznie zauważyli rybaka u wybrzeży Nowej Brytanii, Papua Nowa Gwinea .

„Nie wiedzieliśmy, gdzie jesteśmy, ale nie spodziewaliśmy się, że będziemy w innym kraju” – powiedział Nanjikana.

Mężczyźni byli tak słabi, że gdy 2 października dotarli do Pomeo, zostali zabrani z łodzi do pobliskiego domu.

Od tego czasu zostali poddani ocenie w lokalnej przychodni zdrowia i teraz przebywają z lokalnym Pomio, Joe Kolealo, który Dla Korporacji Nadawczej Wysp Salomona: „Teraz żyją z nami szczęśliwie.”

READ  Pilot Boeinga oskarżony o oszukanie amerykańskich regulatorów powyżej 737 Max | Boeing

Nanjikana powiedział, że zaczerpnął z tego doświadczenia pewne pozytywy, takie jak przymusowe oderwanie się od chaosu globalnej pandemii.

„Nie miałem pojęcia, co się dzieje, kiedy tam byłem. Nie słyszałem o Covid ani o niczym innym. Nie mogę się doczekać powrotu do domu, ale myślę, że to była świetna przerwa od tego wszystkiego”.

Marie Wallenia, główna urzędniczka Ministerstwa Spraw Zagranicznych i Handlu Wysp Salomona z siedzibą w Papui Nowej Gwinei, powiedziała, że ​​są w kontakcie z Nangikaną, aby zapewnić, że poczyniono przygotowania, aby obaj mężczyźni mogli wrócić do domu.

Na północ od wyspy Mono, gdzie obaj mężczyźni wyjechali, znajduje się wyspa Bougainville w Papui Nowej Gwinei.

W lipcu łódź przewożąca ministra zdrowia Bougainville, Chari Naptu, jego żonę, ich syna i czterech innych Zniknął w szalejących morzach. Znaleziono tylko jednego miejscowego nauczyciela.

Zaledwie kilka tygodni temu u wybrzeży Bougainville zniknęła kolejna łódź z 13 pasażerami na pokładzie, lądując 50 kilometrów na północ od celu podróży 36 godzin później. Szef policji w Bougainville, Francis Tokoa, powiedział, że rząd rozważa ograniczenie podróży łodzią podczas złej pogody.