Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Tinubu przyjmuje kanclerza Niemiec i zabiega o zacieśnienie relacji

Tinubu przyjmuje kanclerza Niemiec i zabiega o zacieśnienie relacji

Prezydent Bola Tinubu powiedział w niedzielę, że wraz z orzeczeniem Sądu Najwyższego z zeszłego czwartku potwierdzającym jego zwycięstwo wyborcze, jego administracja przestała się rozpraszać.

W rezultacie Tinubu stwierdził, że ponownie skupia się na realizacji swojego programu mającego na celu zapewnienie Nigerii dobrobytu gospodarczego.

„Zaledwie kilka dni temu Sąd Najwyższy Federalnej Republiki Nigerii miał ostatnie słowo w sprawie naszych działań wyborczych. Skończyło się to odwracanie uwagi. Dzięki temu mamy więcej czasu na skupienie się na rządzeniu dla ludzi „, powiedział Tinubu, kiedy otrzymał niemiecki Kanclerz Olaf Scholz w willi prezydenckiej Aso Rock w Abudży: „Posunięcie Nigerii do przodu w kierunku możliwości gospodarczych i dobrobytu będzie chronić demokrację”.

Dziękując niemieckiemu przywódcy za spełnienie obietnicy wizyty w Nigerii, Tinubu zauważył, że największa gospodarka w Afryce jest gotowa nawiązać partnerstwo z Niemcami, które zajmują tę samą pozycję w Europie.

Przyznał jednak, że pomimo postępów Niemiec w dziedzinie czystej energii, Nigeria wciąż robi postępy, potwierdzając determinację swojej administracji do zmiany tej narracji.

„Nasz zespół ekonomiczny i członkowie grupy są tutaj gotowi do współpracy z Państwem, ponieważ Niemcy są największą gospodarką w Europie. Największą gospodarką w Afryce jest Nigeria, jak wiecie.

„Jesteśmy błogosławieni dobrym środowiskiem, dobrym okresem klimatycznym i zasobami mineralnymi. Nasz przemysł węglowodorowy wciąż rozwija się pod kątem ochrony środowiska, w miarę jak zmierzamy w kierunku przejściowego źródła energii.

„Wiem, że Niemcy przeszły długą drogę w zakresie ochrony środowiska i modernizacji energetyki, aby sprostać potrzebom XXI wieku zarówno na świecie, jak i w Europie w szczególności. Nigeria wciąż się pełza, ale jesteśmy zdeterminowani, aby zmienić narrację i stworzyć transformacyjny rząd w kraju.

Tinubu zaapelował, że choć Nigeria nadal walczy z terroryzmem, potrzebuje pomocy Niemiec, aby ustabilizować bezpieczeństwo wewnętrzne i chronić demokrację przed krytyką.

Wyjaśnił: „Walczymy z terroryzmem i sytuacja się poprawia. Nadal potrzebujemy dużego wsparcia w tym obszarze. Abyśmy mogli zachować demokrację, praworządność i wolność naszych obywateli, musimy walczyć o demokrację.

READ  Deficyt budżetowy Polski sięgnął w październiku 36,42 mld zł według Investing.com

„Abyśmy mogli spełnić oczekiwania afrykańskiego snu, demokracja musi zawsze triumfować. Dlatego tym razem wasza wizyta jest więcej niż konieczna i mile widziana.

Prezydent zwrócił uwagę Schultza na zamach stanu w Republice Nigru, stwierdzając, że ECOWAS „dyplomatycznie zarządza sytuacją”.

Tinubu wyraził uznanie dla wcześniejszego wkładu niemieckiego rządu w dziedzinie bezpieczeństwa i podkreślił potrzebę wzmocnienia takiej współpracy przez Nigerię.

„Będzie podkreślana wasza potrzeba pomocy w zakresie bezpieczeństwa i nadal będziemy prosić o waszą wiedzę” – zauważył. Dziękujemy za poprzedni wkład, w szczególności za szkolenia w zakresie egzekwowania prawa przez policję. „Potrzebujemy dodatkowej pomocy”.

Podczas okrągłego stołu rządowo-biznesowego nigeryjski przywódca powiedział, że choć zagraniczni inwestorzy szybko wycofują się z trudnego terenu, jego rząd pracuje nad zreformowaniem prawa biznesowego w sposób ograniczający tarcia i opóźnienia.

Uważał, że „inwestycja jest tchórzliwa, nie lubi opóźnień i konfliktów i ucieknie, i my to rozumiemy”. Podobnie kluczowe znaczenie ma zarządzanie czasem w celu zwiększenia wydajności i sprawnego funkcjonowania w ramach praworządności.

„Reformujemy nasze otoczenie gospodarcze i handlowe, aby zwiększyć efektywność… Obiecałem Państwu, że poprawimy efektywność i łatwość prowadzenia działalności gospodarczej oraz natychmiast wyeliminujemy wszystkie obszary konfliktu.

Być może czytałeś lub dowiedziałeś się, że wyeliminowaliśmy dotacje do ropy; Podejmujemy reformy podatkowe, aby wyeliminować podwójne opodatkowanie i zapewnić lepszy zwrot z inwestycji. Istnieją zasady, które zapewnią, że Twoje inwestycje będą dobrze rosły i będą chronione.

W swoich wypowiedziach niemiecki przywódca podkreślił zaangażowanie swojego kraju w bezpieczeństwo Nigerii oraz wsparcie dla jej demokracji i praworządności.

Schulz powiedział, że przemysł wydobywczy Nigerii powinien przynieść korzyści ojczyźnie, podobnie jak gospodarki będące odbiorcami pomocy w Europie i innych częściach świata.

„Ważne jest również, abyśmy wykorzystali sposób, w jaki rozwijacie swoją gospodarkę w obszarach minerałów, którymi dysponujecie” – powiedział. Uważam, że inwestowanie w tę strukturę powinno być łatwe, ale także korzystne dla Twojego kraju.

READ  Prezydent Yun ma spotkać się z przywódcami USA i Japonii po raz pierwszy od 5 lat, aby poszerzyć współpracę z NATO

„W przeszłości bardzo mnie niepokoiło, że czasami chodzi tylko o wydobycie, a to nie wystarczy. Powinno być więcej, aby umożliwić wykorzystanie niektórych elementów rozwoju gospodarczego w krajach pochodzenia.

„Dzisiaj w naszym świecie tak nie jest, ale jeśli trochę to zmienimy, zmieni się wiele, a praca w tym obszarze również jest dla nas ważna”.

Niedzielna wizyta jest pierwszą wizytą Schulza w Nigerii od objęcia urzędu w grudniu 2021 r.

Rozpoczął także dwudniową wizytę roboczą, podczas której dzisiaj (poniedziałek) ma spotkać się z liderami biznesu w Lagos.

Jest drugim europejskim przywódcą, który odwiedził ten kraj Afryki Zachodniej od rozpoczęcia wojny rosyjsko-ukraińskiej w lutym 2022 r.

7 września 2022 r. Prezydent Polski Andrzej Duda spotkał się w siedzibie prezydenta z byłym prezydentem Muhammadu Buharim, gdzie wyraził wolę swojego kraju zwiększenia importu energii z Nigerii.

Konflikt rosyjsko-ukraiński ożywił zainteresowanie Europy afrykańskim rynkiem energii, ponieważ kraje UE poszukują alternatyw dla objętych sankcjami dostaw z Rosji.

Niedzielne spotkanie stanowi także kontynuację ponad sześćdziesięcioletnich stosunków dyplomatycznych między obydwoma krajami, wspieranych wizytami na wysokim szczeblu, które rozpoczęły się w 1978 r., kiedy to Nigerię odwiedził były kanclerz Helmut Schmidt.

W listopadzie 2008 r. niemiecki prezydent Horst Köhler przyjął w Abudży prezydenta Umaru Yar’Aduę.

Była kanclerz Angela Merkel była także pierwszą głową państwa spoza Afryki, która odwiedziła Nigerię po wyborze Goodlucka Jonathana w 2011 r. Wróciła w sierpniu 2018 r., aby spotkać się z jego następcą, prezydentem Buharim.

W 2016 r. wizyta ówczesnego prezydenta Christiana Wolffa w Nigerii doprowadziła do podpisania kilku porozumień w takich obszarach, jak energia, handel i kultura.