Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Tim Scott: republikański senator kandydujący na prezydenta

Tim Scott: republikański senator kandydujący na prezydenta

  • Autorstwa Sama Cabrala
  • BBC News, Waszyngton

wyjaśnij wideo,

Obejrzyj: Moment, w którym republikanin Tim Scott ogłosił swoją kandydaturę na prezydenta

Senator Tim Scott został ostatnim republikaninem, który dołączył do zatłoczonego wyścigu o prezydenturę Stanów Zjednoczonych w 2024 roku.

Scott, lat 57, który reprezentuje Karolinę Południową w Izbie od 2013 roku, obiecał ożywić amerykańską „kulturę wielkości”.

Z około 22 milionami dolarów (18 milionów funtów) na rękę, wchodzi do walki z większymi pieniędzmi na kampanię niż którykolwiek z jego rywali.

Były prezydent Donald Trump jest obecnie głównym kandydatem Partii Republikańskiej do nominacji.

Według ogólnokrajowych sondaży, pan Scott ma mniej niż 5% poparcia w wyścigu.

W poniedziałek na imprezie inauguracyjnej w swoim rodzinnym mieście North Charleston, Scott, który jest czarny, reklamował swoją osobistą historię – wnuka pracownika pola bawełny z Deep South, który awansował do Senatu USA – jako ucieleśnienie amerykańskiego snu.

Mówił o tym, jak był wychowywany przez samotną matkę i jak jego rodzina przeszła od bawełny do Kongresu w życiu jego dziadka.

Scott często opowiadał o swoich doświadczeniach jako czarnoskórego mężczyzny w Ameryce, od zatrzymania przez policję siedem razy w ciągu jednego roku do zatrzymania na Kapitolu Stanów Zjednoczonych.

Źródło obrazu, Obrazy Getty’ego

podpis pod zdjęciem,

Dorastając w domu samotnie wychowującym dzieci, Scott wezwał swoją mamę na scenę

Ale w swoim przemówieniu inaugurującym kampanię odrzucił pogląd, że naród definiuje podział rasowy.

„Jestem żywym dowodem na to, że Ameryka jest krajem możliwości, a nie krajem ucisku” – powiedział, krytykując lewicę polityczną. „Prawda mojego życia obala ich kłamstwa”.

Poprzysiągł przemianę „podupadającego narodu”.

„Joe Biden i skrajna lewica atakują każdy szczebel drabiny, która pomogła mi się wspiąć” – powiedział. „Nie jesteśmy w odwrocie. Jesteśmy w odwrocie dla Bidena. Więc wszystko, co musimy zrobić, to wrócić”.

Scott jest jednym z trzech czarnoskórych senatorów w 100-osobowej izbie wyższej Kongresu, razem z Demokratami Corym Bookerem i Raphaelem Warnockiem.

Łagodnie wychowany prawodawca, oszałamiający kawaler, otrzymał poparcie dwóch innych senatorów, w tym Johna Thune’a, drugiego rangą republikanina w izbie.

„Być może w Stanach Zjednoczonych jest ktoś, kto nie lubi Tima Scotta, ale nigdy go nie spotkałem” – powiedział wieloletni konsultant republikański Whit Ayres. „Ma potencjał, by być bardzo silnym kandydatem”.

Dodał: „Aby Partia Republikańska była konkurencyjna w szybko zmieniającej się Ameryce, musi zaoferować wyborcom inną twarz, a Tim Scott wyraźnie reprezentuje inną twarz”.

Jeszcze w tym tygodniu Scott uda się do Iowa i New Hampshire, dwóch pierwszych stanów, w których głosowano w prawyborach Republikanów.

Złożył już dokumenty do kandydowania na prezydenta w Federalnej Komisji Wyborczej, a także zarobił 6 milionów dolarów na czasie antenowym w obu stanach. To jak dotąd największy pojedynczy zakup reklamy w wyścigu w 2024 roku.

Ma poparcie niektórych z najbogatszych darczyńców prawicy, w tym współzałożyciela Oracle, Larry’ego Ellisona, i oczekuje się, że zakwestionuje głosowanie ewangelików, kluczowego bloku republikańskiego.

Były sprzedawca ubezpieczeń dołącza do pola, które obejmuje również byłą ambasador USA przy ONZ Nikki Haley, byłego gubernatora Arkansas Asę Hutchinsona, przedsiębiorcę technologicznego Viveka Ramaswamy i prezentera radiowego Larry’ego Eldera.

Oczekuje się, że kandydować będą także inni, tacy jak gubernator Florydy Ron DeSantis i były wiceprezydent Mike Pence.

„Senator Scott będzie miał ogromny wpływ na ten wyścig, ponieważ ma za sobą dolary” – powiedział BBC republikański strateg Dave Wilson z Południowej Karoliny.

„Kiedy spojrzysz na fakt, że ma więcej pieniędzy niż inni kandydaci, łatwiej będzie mu przekazać optymistyczne przesłanie, które tam realizuje”.

Oczekuje się, że kampania obywatelska urodzonego w Południowej Karolinie skupi się na bardziej pozytywnej, mniej populistycznej formie konserwatyzmu.

Scott powiedział Fox News w zeszłym roku, że „nie ma wielu” różnic politycznych z panem Trumpem. Był głównym zwolennikiem w Senacie obniżek podatków ówczesnego prezydenta w 2017 roku.

Jeśli nie zdobędzie nominacji, senator zostaje zgłoszony jako potencjalny kandydat na kandydata partii na 2024 rok.

„Powodzenia Tymek!” Jego przyjazne przesłanie wyraźnie kontrastuje z atakami, jakie zwykle przeprowadza na rywali, napisał Trump w mediach społecznościowych.

DeSantis, który zajmuje drugie miejsce w ankiecie, ale przegrał z Trumpem w ostatnich tygodniach, ma oficjalnie dołączyć do wyścigu jeszcze w tym tygodniu.

READ  Pierwsze tablice zostały wybrane do wypróbowania kompleksowej opieki nad dziećmi