Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

The Recorder — Festiwal Dziedzictwa Europy Wschodniej powraca, aby uczcić 350. rocznicę powstania Deerfield

The Recorder — Festiwal Dziedzictwa Europy Wschodniej powraca, aby uczcić 350. rocznicę powstania Deerfield

Od lat Stowarzyszenie Pocomtuck Valley Memorial Association (PVMA) organizuje szereg festiwali, aby uczcić bogate dziedzictwo Europy Wschodniej miasta, ale wyzwania finansowe, przed którymi stanęła Wielka Recesja w 2008 r., zmusiły je do przełożenia ich na później.

Teraz, 15 lat później, PVMA współpracuje z miejskim Komitetem 350-lecia i Przyjaciółmi Deerfield, aby ożywić coroczną tradycję poprzez dwudniowe wydarzenie zaplanowane na 14 i 15 października, podczas którego wszystkie zajęcia będą bezpłatne i otwarte dla publiczności.

Komitet 350. Rocznicy zwrócił się do muzeum z prośbą o wznowienie festiwalu, aby uczcić długą historię imigrantów z Europy Wschodniej z takich krajów jak Polska, Ukraina i Litwa, zachęcając jednocześnie do dalszych badań historycznych na temat tych populacji, powiedziała Jane Sojka, dyrektor biznesowa PVMA.

„350 ożywił cały ten proces. Miasto miało mocne poczucie, że chce, aby było bezpłatne i otwarte dla publiczności” – powiedziała Świecka, której rodzinne korzenie sięgają Polski. „To będzie wspaniały weekend”.

Festiwal Dziedzictwa Europy Wschodniej rozpoczyna się w sobotę, 14 października w PVMA, 10 Memorial St. w Old Deerfield, a zajęcia zaplanowano od południa do 17:00

Przez cały dzień Eddie Foreman Orchestra będzie grać muzykę polka, aby uczestnicy mogli słuchać i tańczyć, a Berkshire Brewing Co. Piwo i winiarnia za gotówkę. Serwowane będą także bezpłatne polskie i ukraińskie napoje oraz desery.

Od 12:00 do 14:00 w Bernat’s Polish Deli of Chicopee serwowany będzie polski brunch. Lunch obejmuje gołomki, pierogi ziemniaczano-serowe, kiełbasę, kapustę i chleb żytni. Dostępne będą również opcje wegetariańskie. Aby zapisać się na lunch, wymagana jest przedpłata w wysokości 16 USD do 8 października, której można dokonać na stronie internetowej PVMA pod adresem deerfield-ma.org.

Sojka powiedziała, że ​​najważniejszym wydarzeniem soboty będzie występ słynnej polskiej rzemieślniczki Wisławy Bogdańskiej, która poprowadzi zajęcia z tworzenia korpi koyate, czyli papierowych kwiatów. Na zajęcia obowiązują zapisy, których można dokonać pod adresem deerfield-ma.org/wiesława-bogdanska.

READ  Prospect buduje współpracę między Chinami a krajami Europy Środkowo-Wschodniej w Ningbo w prowincji Zhejiang

Polskie Towarzystwo Genealogiczne w Massachusetts, Fundacja Polsko-Amerykańska i Polskie Centrum Odkryć i Nauki również będą miały swoje stoiska, a także inne wystawy zdjęć imigrantów i artefaktów z Europy Wschodniej.

Muzeum Memorial Hall będzie otwarte od 11:00 do 16:30 i będzie umożliwiać samodzielne zwiedzanie artefaktów imigrantów.

Odbędzie się także loteria fantowa i nagrody, a dochód ze biletów pomoże pokryć koszty organizacji festiwalu.

W niedzielę wydarzenie przenosi się do szkoły regionalnej Frontier Regional School przy 113 North Main Street w South Deerfield na kolejny dzień uroczystości związanych z dziedzictwem kulturowym od 13:00 do 17:00.

Zabawę rozpoczniemy na Frontier z polskimi tancerzami Piastem z Webster i Zołotyjem Prominem oraz ukraińskimi tancerzami z Hartford w stanie Connecticut. Serwowane będą bezpłatne przekąski i dania kuchni wschodnioeuropejskiej.

Najważniejszym wydarzeniem dnia będzie wystąpienie Jamesa Pola, profesora Uniwersytetu Purdue i historyka polsko-amerykańskiego, który wygłosi prezentację na temat Eskadry Kościuszki, polskiej eskadry myśliwskiej dowodzonej przez obywateli amerykańskich, która pomogła wygrać bitwę o Anglię podczas II wojny światowej.

Historia imigracji w Deerfield

Deerfield od dawna było celem imigrantów w całej swojej historii, ale historia imigracji z Europy Wschodniej rozpoczyna się około 1890 roku, według „Poszukiwanie nowych domów: społeczności imigrantów, którzy przybyli do Deerfield”, artykuł opublikowany w numerze 350 Historic Deerfield przez mieszkańca i historyka Petera Thomasa.

Od tego momentu aż do 1910 roku imigranci z Polski, Ukrainy i innych krajów z Europy Wschodniej zaczęli masowo przenosić się do Deerfield, co przyczyniło się do zdumiewającej liczby 53 procent dzieci urodzonych w mieście w latach 1850–1910, których rodzice urodzili się w Europie.

Chociaż większość tych imigrantów pracowała jako robotnicy rolni, Thomas zauważył, że istniały pewne wczesne oznaki mobilności ekonomicznej, a niektóre zapisy wskazywały, że mężczyźni pełnili takie role, jak stolarze i rzeźnicy.

Do 1915 r. 21% populacji dorosłych mężczyzn stanowili imigranci z Europy Wschodniej, z których wielu ostatecznie posiadało domy lub pola uprawne. Niektóre z tych rodzin do dziś zajmują się rolnictwem w Pioneer Valley.

READ  Wpływ Amazona na polską gospodarkę: dziesięć kluczowych faktów

Z Chrisem Larrabee można się skontaktować pod adresem [email protected] lub pod numerem 413-930-4081.