Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Tęsknisz za tą mieszanką?  Pogląd Banku Centralnego na przestrzeń fiskalną: Mike Dolan

Tęsknisz za tą mieszanką? Pogląd Banku Centralnego na przestrzeń fiskalną: Mike Dolan

LONDYN – Rynkom może brakować tej mieszanki.

Ponieważ rynki finansowe co godzinę analizują herbaciane liście polityki pieniężnej i pozostają w niewoli zmienności i zmian głównych banków centralnych, niektórzy twierdzą, że inwestorzy tracą szerszy obraz polityki gospodarczej kształtującej nadchodzące lata.

Jednym z głównych tematów dekady prowadzącej do pandemii było to, że zachodnie rządy były nadmiernie uzależnione od swoich banków centralnych w zakresie wsparcia gospodarczego – preferując kombinację polityk, która utrzymywała stosunkowo ścisłe ograniczenia budżetowe, podczas gdy realne stopy procentowe stale spadały, aby wspierać popyt i powstrzymać z deflacji.

W ciągu dwóch lat po trafieniu przez COVID-19 wszystko to wydawało się wywrócić do góry nogami. Rządy naciskają na bank, aby utrzymywał gospodarki na powierzchni z zamknięciami, deficytami i wysokim poziomem zadłużenia, a banki centralne skutecznie zapewniają potrzebne dodatkowe pożyczki przy zerowych stopach procentowych i skup obligacji.

Ale wraz ze wzrostem, zatrudnieniem i inflacją, cofanie się obniżek stóp procentowych, które obecnie ma miejsce, rodzi pytania o to, jaka siła finansowa zostanie teraz na dłuższą metę – zwłaszcza, jeśli te stopy pożyczkowe pozostaną wyższe przez dłuższy czas, a gospodarki znów staną w martwym punkcie. szybko.

W zeszłym tygodniu bezpartyjne Biuro Budżetowe Kongresu USA ujawniło coś, co początkowo wyglądało na dramatyczny przegląd rachunków narodowych do poziomu sprzed pandemii.

Częściowo dzięki wyższym dochodom podatkowym w związku z ponownym otwarciem amerykańskiej gospodarki, Centralny Bank Omanu poinformował, że tegoroczny deficyt budżetu krajowego zmniejszy się o ponad 1,7 biliona dolarów w porównaniu z 2021 r., spadając do 3,9% PKB z ostatnich 12,4%. rok, a następnie spadła do 3,7% w 2023 roku.

Przynajmniej mile widziana miara rynku skarbowego, który w tym tygodniu przygotowywał się do pogorszenia przez Rezerwę Federalną swojego rozdętego bilansu amerykańskich papierów dłużnych nagromadzonych podczas pandemii.

READ  NASA twierdzi, że jej helikopter marsjański jest gotowy do pierwszego historycznego lotu

Jednak zaskoczenie CBO w 2022 r. nie zamaskowało pogorszenia obrazu finansowego w ciągu następnej dekady z powodu uzgodnionych już powtarzających się wydatków – jak również rosnących odsetek.

Obecnie oczekuje, że skumulowany deficyt budżetowy wzrośnie w ciągu dziesięciu lat do 2031 r. o kolejne 2,4 biliona dolarów w porównaniu z prognozą z lipca ubiegłego roku, do 14,5 biliona dolarów.

Oczekiwano, że do 2032 r. wydatki na odsetki od długu federalnego wzrosną ponad dwukrotnie do 3,3% PKB, co doprowadzi do rekordowego poziomu 110% przy średniej stopie procentowej wynoszącej 3,1% w porównaniu do 98% w tym roku przy średniej stopie 1,9%.

Nigdy więcej „dużych instrumentów”

Wydaje się, że przy wstrzymywanych obecnie mocniejszych bodźcach fiskalnych w USA z powodu obaw Kongresu przed nadmiernym załamaniem się gospodarki i pobudzeniem wysokiej inflacji od 40 lat, ci, którzy argumentowali za pewnymi ograniczeniami fiskalnymi, zostali uniewinnieni, ponieważ Fed rozpoczyna teraz zaostrzanie akcji kredytowej .

Na przykład były sekretarz skarbu Demokratów Larry Summers powtórzył w zeszłym tygodniu swoje ostrzeżenie dotyczące polityki fiskalnej i powiedział, że Fed stopniowo przejmuje kontrolę. Ale zauważył też w wywiadzie dla The Economist, że za każdym razem w ciągu ostatniego stulecia inflacja w USA przekraczała 4%, a po stopie bezrobocia poniżej 4% następowała recesja w ciągu dwóch lat.

Jednak biorąc pod uwagę dodatkowy szok energetyczny w tym roku spowodowany rosyjską inwazją na Ukrainę i związane z nią sankcje, szkody w dochodach gospodarstw domowych na całym świecie mogą wymagać dalszej ulgi finansowej – według ogłoszonego w zeszłym tygodniu przez Wielką Brytanię dodatkowego wsparcia rządowego dla rodzin w wysokości 15 miliardów funtów (18,92 miliarda dolarów). . .

Sposób, w jaki powstają te dźwignie finansowe i monetarne, jest bardzo ważny dla inwestorów próbujących obliczyć, gdzie ustabilizują się realne stopy procentowe i jak gospodarki zaabsorbują ich skutki.

READ  Mapa internetowa przedstawia najpopularniejsze strony internetowe reprezentowane przez kraje

Prezes Amundi Institute Pascal Blanc uważa, że ​​okres ściśle komplementarnej polityki monetarnej i fiskalnej, który nazywa „wielkim zbiegiem okoliczności”, dobiegł końca i nastąpiły utrudnione negocjacje i synchronizacja działań przyszłych decydentów gospodarczych.

Optyka wtorkowego bardzo zaplanowanego spotkania prezydenta USA Joe Bidena i prezesa Rezerwy Federalnej Jerome’a ​​Powella nie umknie nikomu, a przynajmniej ogólny priorytet ma obniżenie wysokich kosztów życia.

Planck uważa, że ​​rynki przechylają się obecnie w kierunku większej ekspansji fiskalnej wraz z pełną „normalizacją” polityki monetarnej. Ale opisuje to ostatnie jako „zabójcę przestrzeni finansowej” i uważa, że ​​duże ryzyko wynikające z tej mieszanki polega na tym, że gospodarka znajdzie się między recesją a stagflacją lub stagflacją, powodując jeszcze większy spadek ryzykownych aktywów, takich jak akcje.

Stwierdza, że ​​bardziej prawdopodobne są scenariusze, w których banki centralne pozwalają na pewne złagodzenie dalszych działań finansowych – zarówno w Europie, jak iw Stanach Zjednoczonych – dodając, że nasyciłoby to portfele aktywami, które chronią przed wzrostem inflacji przez znacznie dłuższy lub krótszy okres.

„Przestrzeń fiskalna” będzie wykorzystywana do zajmowania się szczególnie ważnymi nowymi grupami dóbr publicznych, takimi jak transformacja energetyczna czy niezależność społeczna i strategiczna, napisał Planck. Banki centralne będą musiały zachować współpracę i dostosować się do tych priorytetów.

Autor jest redaktorem podróżującym zajmującym się sprawami finansowymi i rynkowymi w Reuters News. Wszelkie opinie wyrażone tutaj są jego własnymi (1 USD = 0,7930 EGP)

(Autor: Mike Dolan, Twitter: @reutersMikeD Edycja: Tomasz Janowski)