Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Teleskop NASA odkrył planetę, na której występują deszcze piasku  Planety

Teleskop NASA odkrył planetę, na której występują deszcze piasku Planety

W ramach pionierskich obserwacji należący do NASA Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba odkrył planetę, na którą płaty piasku opadają w postaci deszczu.

Wasp-107b znajduje się 200 lat świetlnych od nas, w gwiazdozbiorze Panny i już przyciągnęła uwagę astronomów, ponieważ jest tak duża, a jednocześnie lekka, dzięki czemu zyskała przydomek „waty cukrowej”. Najnowsze obserwacje dają bezprecedensowy wgląd w dziwny, obcy świat poza naszym Układem Słonecznym, charakteryzujący się chmurami piasku krzemianowego, deszczem, palącymi temperaturami, silnymi wiatrami i charakterystycznym zapachem palącego się dwutlenku siarki.

„Nasza wiedza o innych planetach zależy od tego, co wiemy z Ziemi” – stwierdziła profesor Lene Dessen z Instytutu Katolickiego (KU) w Leuven i pierwsza autorka badania. „To bardzo ograniczona wiedza”.

Planetę odkryto w 2017 roku po tym, jak astronomowie wykryli okresowy błysk światła swojej gwiazdy macierzystej za każdym razem, gdy planeta przechodziła przed nią. „To jak mucha przed latarnią” – powiedział Dessen. „Widzisz lekkie przyciemnienie światła.”

James Webb przenosi te obserwacje na wyższy poziom, mierząc światło gwiazd filtrujące przez atmosferę planety. Ponieważ różne pierwiastki pochłaniają różne długości fal światła, widmo światła gwiazd wskazuje, które gazy są obecne.

Wasp-107b ma masę podobną do Neptuna, ale jest mniej więcej wielkości Jowisza, a jej szeroka, rozproszona natura pozwala Teleskopowi Jamesa Webba zagłębić się w jego atmosferę.

„To fascynujący cel, ponieważ jest naprawdę cienki” – powiedziała dr Joanna Barstow, planetolog z Open University, która pracuje nad oddzielnymi pomiarami tej samej planety za pomocą Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba. „To jedna z najcieńszych planet w historii. i to właśnie z niego możemy uzyskać tak duże sygnały, gdy spojrzymy na jego atmosferę.” „Od 10 lat pracujemy nad przewidywaniami, ale nic nie przygotowało nas w pełni na to, co faktycznie widzimy – ani to, co wykryjemy, ani jakość danych. To było naprawdę ekscytujące.

READ  Jak zobaczyć deszcz meteorów Lyrid w Aberdeenshire, Moray i Highlands?

Najnowsze notatki, Opublikowano w NaturzeUjawnia ślady pary wodnej i dwutlenku siarki, które nadawałyby powietrzu zapach spalonych zapałek. Jest to także pierwszy przypadek określenia składu chemicznego chmur na innej planecie – w tym przypadku na piasku krzemianowym.

Atmosfera planety będzie zawierać coś podobnego do obiegu wody na Ziemi, ale zamiast tego będzie zawierał piasek obiegający stany stałe i gazowe. Z najgorętszych warstw atmosfery, gdzie temperatura zbliża się do 1000 stopni Celsjusza, pary krzemianów będą się unosić, schładzać i tworzyć mikroskopijne ziarna piasku, zbyt małe, aby je zobaczyć. W końcu chmury piaskowego pyłu staną się na tyle gęste, że zaczną opadać w niższe warstwy atmosfery. Poniżej pewnego poziomu piasek sublimuje z powrotem w parę, kończąc cykl.

„Chmury będą jak mglisty pył” – powiedział Dessen. „Te cząstki piasku przepływają z bardzo dużą prędkością. Kilka kilometrów na sekundę”.

Głównym celem Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba jest analiza atmosfery odległych planet i poszukiwanie gazów biosygnałowych, które mogłyby wskazywać na obecność życia. Wasp-107b nie jest prawdopodobnym kandydatem, biorąc pod uwagę klimat panujący w temperaturze 1000°C i brak stałej powierzchni. „To jest całkowicie wrogie, nie wobec nas” – powiedział Dessen.

Obserwacje atmosfer planet skalistych wielkości Ziemi będą trudniejsze, ponieważ jeśli posiadają one atmosferę, jest ona zazwyczaj cieńsza i gęstsza. Jednakże poziom szczegółowości uzyskany z celów takich jak Wasp-107b jest zachęcającym sygnałem.

„Wszechświat kryje w sobie wiele niespodzianek” – powiedział Dessen. „Wyobrażam sobie, że życie mogłoby powstać na innej planecie na różne alternatywne sposoby. Może ono bardzo różnić się od tego, co znasz tutaj, na Ziemi. Musimy wysilić naszą wyobraźnię”.