Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Teleskop Hubble’a uchwycił oszałamiającą formację gwiazd w żłobku gwiazd oddalonym o 200 000 lat świetlnych

Teleskop Hubble’a uchwycił oszałamiającą spiralną formację gwiazd w gwiezdnym żłobku 200 000 lat świetlnych od Ziemi — dając nam punkt kulminacyjny początków wszechświata

  • Teleskop Hubble’a NASA uchwycił piękny obraz wschodzącej formacji gwiazd w środku gwiezdnego żłobka.
  • Młode gwiazdy znajdują się w NGC 346, galaktyce satelitarnej Drogi Mlecznej oddalonej o 200 000 lat świetlnych od Ziemi.
  • Gwiazdy to maszyny, które rzeźbią wszechświat. Kierownik badania powiedział: „Nie mielibyśmy życia bez gwiazd, ale nie do końca rozumiemy, jak powstają”.

Teleskop Hubble’a NASA uchwycił oszałamiającą spiralną formację gwiazd w centrum gwiezdnego żłobka znajdującego się 200 000 lat świetlnych od Ziemi.

Widać młode gwiazdy wznoszące się do centrum masywnej grupy gwiazd znanej jako NGC 346, znajdującej się w Małym Obłoku Magellana, satelickiej galaktyce Drogi Mlecznej i jednym z naszych najbliższych sąsiadów.

Wykorzystując moc Hubble’a i Bardzo Dużego Teleskopu Europejskiego Obserwatorium Południowego, zewnętrzne ramię spirali może napędzać powstawanie gwiazd w podobnym do rzeki ruchu gazu i gwiazd, twierdzą naukowcy.

Unikalny gwiezdny kształt przedszkola od dawna intrygował astronomów. NGC 346 również ma masę 50 000 słońc. Ujmując to w kontekście, Słońce jest wystarczająco duże, aby pomieścić w sobie około 1,3 miliona Ziemi.

Potrzeba było połączonych mocy Kosmicznego Teleskopu Hubble’a NASA i Bardzo Dużego Teleskopu Europejskiego Obserwatorium Południowego (VLT), aby ujawnić zachowanie tej tajemniczej, zagnieżdżającej się w gwiazdy Ziemi.

Teleskop Hubble’a NASA uchwycił oszałamiającą spiralną formację gwiazd w centrum gwiezdnego żłobka znajdującego się 200 000 lat świetlnych od Ziemi.

Badanie dotyczy zmian pozycji gwiazd na przestrzeni 11 lat. Gwiazdy poruszają się ze średnią prędkością 2000 mil na godzinę, więc w tym czasie poruszają się o zdumiewające 200 milionów mil.

READ  James Webb robi oszałamiające zdjęcie błyszczącej galaktyki

Ponieważ gromada jest tak daleko, obserwacje naukowców były możliwe tylko dzięki wyższej dokładności i czułości Hubble’a – a także jego trzydziesięcioletniej historii skanowania wszechświata.

Gwiazdy to maszyny, które rzeźbią wszechświat. „Nie mielibyśmy życia bez gwiazd, jednak nie rozumiemy w pełni, jak się tworzą” – powiedziała w oświadczeniu kierownik badań Elena Sabi z Space Telescope Science Institute w Baltimore.

Mamy wiele modeli, które tworzą przewidywania, a niektóre z tych przewidywań są sprzeczne. Chcemy ustalić, co reguluje powstawanie gwiazd, ponieważ są to również prawa, których potrzebujemy, aby zrozumieć, co widzimy we wczesnym wszechświecie.

Unikalny gwiezdny kształt przedszkola od dawna intrygował astronomów.  NGC 346 również ma masę 50 000 słońc.  Ujmując to w kontekście, Słońce jest wystarczająco duże, aby pomieścić w sobie około 1,3 miliona Ziemi

Unikalny gwiezdny kształt przedszkola od dawna intrygował astronomów. NGC 346 również ma masę 50 000 słońc. Ujmując to w kontekście, Słońce jest wystarczająco duże, aby pomieścić w sobie około 1,3 miliona Ziemi

Teleskop Hubble'a NASA został wystrzelony na pokładzie promu kosmicznego Discovery 24 kwietnia 1990 roku i został umieszczony na orbicie następnego dnia.  NASA ma nadzieję, że będzie nadal dostarczać naukowcom owocne dane do lat 2020

Teleskop Hubble’a NASA został wystrzelony na pokładzie promu kosmicznego Discovery 24 kwietnia 1990 roku i został umieszczony na orbicie następnego dnia. NASA ma nadzieję, że będzie nadal dostarczać naukowcom owocne dane do lat 2020

„Spirala jest naprawdę dobrym naturalnym sposobem na napędzanie formowania się gwiazd od zewnątrz w kierunku środka masy” – wyjaśnił Zeidler. Jest to najbardziej wydajny sposób, w jaki gwiazdy i gazy napędzające proces formowania się gwiazd mogą przemieszczać się w kierunku centrum.

Drugi zespół wykorzystał naziemny instrument VLT Multi-Unit Spectrograph (MUSE) do pomiaru prędkości radialnej – co pozwala nam zobaczyć, czy obiekt zbliża się, czy oddala od obserwatora.

Połowa danych Hubble’a dla tego badania, opublikowanych w Czasopismo Astrofizyczne Archiwum z 8 września.

Chociaż wstępne obserwacje zostały podjęte 11 lat temu, badacze dopiero niedawno je powtórzyli.

„Archiwum Hubble’a to naprawdę kopalnia złota” – powiedział Sabi. Istnieje wiele interesujących obszarów gwiazdotwórczych, które Hubble obserwował przez lata. Biorąc pod uwagę, że Hubble działał bardzo dobrze, możemy faktycznie powtórzyć te obserwacje. To może naprawdę poprawić nasze zrozumienie formowania się gwiazd.

READ  Gwiazda neutronowa „Czarna Wdowa” pożarła swojego towarzysza, stając się najcięższą znalezioną do tej pory rzeczą

Naukowcy spodziewają się, że obserwacje z Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba – który jest większy i potężniejszy niż teleskop Hubble’a i właśnie opublikował swoje pierwsze zdjęcia w lipcu – będą w stanie rozdzielić niektóre z gwiazd o najmniejszej masie.

Teleskop Hubble’a NASA został wystrzelony na pokładzie promu kosmicznego Discovery 24 kwietnia 1990 roku i został umieszczony na orbicie następnego dnia. NASA ma nadzieję, że do lat 2020 będzie nadal dostarczać naukowcom produktywnych danych.

Hubble okrąża Ziemię na wysokości około 340 mil (547 kilometrów). Podróżuje z prędkością około 17 000 mil na godzinę (27 300 kilometrów na godzinę) i zajmuje około 95 minut, aby okrążyć Ziemię.

Hubble okrąża Ziemię na wysokości około 340 mil (547 kilometrów).  Podróżuje z prędkością około 17 000 mil na godzinę (27 300 kilometrów na godzinę) i zajmuje około 95 minut, aby ukończyć jedną orbitę wokół Ziemi

Hubble okrąża Ziemię na wysokości około 340 mil (547 kilometrów). Podróżuje z prędkością około 17 000 mil na godzinę (27 300 kilometrów na godzinę) i zajmuje około 95 minut, aby ukończyć jedną orbitę wokół Ziemi

Reklamy