Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Te siedem linków z Utah będzie rywalizować w mistrzostwach świata w lekkiej atletyce

Te siedem linków z Utah będzie rywalizować w mistrzostwach świata w lekkiej atletyce

Kenneth Rocks, singapurski senior z Brigham Young University, który zdobył krajową sławę, wygrywając mistrzostwa USA po upadku, będzie jednym z siedmiu lekkoatletów związanych z Utah, którzy wezmą udział w Mistrzostwach Świata IAAF w tym tygodniu. Pięciu z nich to obecni lub byli sportowcy BYU.

Spotkanie odbędzie się w Budapeszcie w dniach 19-27 sierpnia.

Rooks, pierwszy zawodnik z Utah od czasu Marka Ennerta z Utah w 1975 roku, który w tym samym roku wygrał mistrzostwa stanu NCAA i USA, wystartuje w biegu na 3000 metrów z przeszkodami. Będzie to jego pierwszy międzynarodowy wyścig.

Inni zakwalifikowani z powiązaniami z Utah: absolwenci BYU Zach McWhorter (skok o tyczce), Nico Montañez (maraton), Rory Linklater (maraton) i Courtney Wayment (gonitwa z przeszkodami), była gwiazda Utah Chari Hawkins (heptathlon) i były All-American Utah Simon Blourd (1500 metrów).

Rzadko kiedy drużyna Utah była ukoronowana medalami na Mistrzostwach Świata. Frank Fredericks, mistrz NCAA podczas studiów na BYU, zdobył cztery medale — trzy srebrne i jeden złoty — w biegu na 100 i 200 metrów.

Rooks, który byłby seniorem na BYU, zajmuje 25. miejsce na świecie z czasem 8:16,78, ale zrobił to po upadku na krajowych mistrzostwach. Stracił przy tym od trzech do czterech sekund, ale po przewróceniu bariery z desek i dwukrotnym stoczeniu się po torze wstał i stopniowo zbliżał się do liderów, a następnie wyprzedził ich na odcinku domowym, aby wygrać.

To ma sens, że mógłby biec o kilka sekund szybciej, gdyby mógł pozostać w pozycji pionowej przez cały wyścig. W Budapeszcie zmierzy się z Lamechą Girmą z Etiopii, który tego lata pobił 24-letni rekord świata z czasem 7:52,11.

Do Roxa w Budapeszcie dołączy jego trener Ed Izon, który nadzoruje lekkoatletykę na Uniwersytecie Brighama Younga i jest byłym maratończykiem olimpijskim.

McWhorter, który ukończył studia uniwersyteckie na Uniwersytecie Brighama Younga w 2022 roku, w zeszłym miesiącu był zaskakującym wicemistrzem USA, pobijając rekord życiowy wynoszący 19 stóp i 2 cale, co jest 10. miejscem na świecie. Trenuje go jego ojciec Rick, chirurg Provo i były tyczkarz BYU. McWhorter przygotowywał się startując w kilku międzynarodowych zawodach – jednym w Korei Południowej i dwóch w Polsce. Od mistrzostw kraju brał udział w Diamentowej Lidze w Polsce i Londynie.

READ  Podgląd: Polska vs Holandia - prognozy, wiadomości drużynowe, składy

Montañez, który startował na BYU w 2015 i 2016 roku, zakwalifikował się do Mistrzostw Świata, uzyskując czas 2:09:55 podczas Maratonu Chicago 2022. Należy do grupy treningowej z Big Bear w Kalifornii.

Linkletter, który startował w BYU w latach 2015-19, został wybrany do reprezentowania swojej rodzinnej Kanady w maratonie. Uzyskał swój najlepszy czas w maratonie 2:10:24 zeszłego lata w Oregonie. Mieszka i trenuje we Flagstaff w Arizonie.

Plord, kolejny Kanadyjczyk, który przeszedł na zawodowstwo tego lata po wygraniu mistrzostw Pac-12 dla University of Utah, zajął drugie miejsce w 1500 na Mistrzostwach Kanady. Trzej najlepsi finaliści kwalifikują się do Mistrzostw Świata, jeśli spełniają kryteria kwalifikacyjne; Krótko mówiąc, World Athletics zaakceptuje 56 najszybszych sportowców bez względu na czas, a czas Plourd wynoszący 4:06,47, czyli o trzy sekundy mniej niż w kwalifikacjach, plasuje ją na 47. miejscu.

Hawkins, który startował w Utah w latach 2011-15, zajął trzecie miejsce w siedmioboju na mistrzostwach krajowych. Będzie to drugi raz, kiedy Stany Zjednoczone będą reprezentowane na Mistrzostwach Świata (w 2019 roku zajęły 12. miejsce). Ona jest trenowana przez byłego trenera BYU Craig Ball w Kalifornii.

Wayment ukończyła studia kolegialne w 2022 roku, zajmując trzecie miejsce w wyścigu z przeszkodami w USA. Trenuje z trenerem BYU Diljeetem Taylorem.

Biegacz z Utah, Simon Bellourd, pozuje do zdjęć na torze University of Utah w Salt Lake City we wtorek, 25 kwietnia 2023 r.

Scott G. Winterton, Deseret News