Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Tatooine to prawdziwa planeta, ale niesamowite odkrycie

Tatooine to prawdziwa planeta, ale niesamowite odkrycie

Naukowcy odkryli planetę, taką jak słynna planeta z Gwiezdnych Wojen Tatooine, która krąży wokół bliźniaczych słońc.

autorstwa TeeJay Small | zaktualizowane

Fani Gwiezdnych Wojen i prawdziwych podróży kosmicznych będą zachwyceni najnowszymi wiadomościami Space.com, co wskazuje, że odkryto nową planetę o nazwie kodowej BEBOP-1c, podobną w warunkach do rodzinnej planety Luke’a Skywalkera, Tatooine, krążącej wokół pary bliźniaczych słońc. Przez wiele lat astronomowie rozważali możliwość stworzenia planety w stylu Tatooine w czystym science fiction, ponieważ pierwsze okrągłe planety zostały odkryte w odległych zakątkach kosmosu dopiero w 2011 roku.

Chociaż wiadomo, że gwiazdy podwójne krążą wokół siebie w Drodze Mlecznej, planetozymale krążące wokół układu ósemkowego okrążają jednocześnie obie gwiazdy w układzie podwójnym, tworząc oszałamiający obraz podwójnego zachodu słońca na Tatooine z oryginału. 1977 Gwiezdne Wojny Prawdziwe przedstawienie wszelkich mikroskopijnych organizmów żyjących na odległej egzoplanecie. Główny astrofizyk, który przeprowadził badania, Matthew Standing, wyjaśnił przedstawicielom Space.com, że pierwsza planeta w tym wzorze, Kepler-16b, została odkryta ponad 5000 lat świetlnych stąd, w konstelacji Łabędzia.

Nazwa Kepler-16b pochodzi od teleskopu głębokiego kosmosu, który go zakorzenił, teleskopu Keplera należącego do NASA. W ostatnich latach Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba dokonał najcięższych prac, aby zlokalizować nowe egzoplanety i gwiazdy w ogromnych przestrzeniach kosmosu, w tym serię czarnych dziur, które mogły powstać w pobliżu Wielkiego Wybuchu. Aby odkryć planetę Tatooine, Standing i jego zespół naukowców wykorzystali trafnie zatytułowany Bardzo Duży Teleskop znajdujący się na chilijskiej pustyni Atakama.

BEBOP-1c to piętnasta planeta Tatooine odkryta w nieskończonym wszechświecie, co sprawia, że ​​orbita kołowa jest niezwykle rzadka. Oczywiście koncepcja, która ożywia oryginalną wizję twórczą George’a Lucasa, dowodzi, że rzeczywistość może być czasem dziwniejsza niż fikcja. BEBOP-1c to gazowy olbrzym o masie 65 razy większej od masy Ziemi, którego przewidywany okres orbitalny wynosi 215 dni, aby zakończyć orbitę wokół swojego podwójnego słońca.

READ  Nie z tego świata: czy woda na Ziemi pochodzi z lodowych komet i ziaren kosmicznego pyłu? | Próżnia

Planeta Tatooine służy również jako niesamowita lekcja inkluzywności w świecie nauki, ponieważ licealista pomógł odkryć Układ Słoneczny, w którym znajdują się niesamowite anomalie. Wspomniany system, TOI-1338b, został znaleziony przez studenta korzystającego z satelity TESS do badania egzoplanet, w celu zidentyfikowania ciała astronomicznego mniej więcej wielkości Saturna, o znacznie zmniejszonej masie. BEBOP-1c jest pierwszą planetą tego rodzaju wykrytą za pomocą prędkości radialnej, która mierzy masę na podstawie tego, jak bardzo planeta chwieje się podczas obrotu, zapewniając naukowcom szybki i skuteczny sposób oszacowania masy.

Jak wyjaśnił Standing podczas rozmowy z przedstawicielem Space.com, te nowe technologie mają ogromny wpływ na współczesną naukę i społeczeństwo, udowadniając, że każdy, kto dobrze rozumie matematykę potrzebną do interpretacji swoich odkryć, może dokonywać odważnych nowych odkryć bez polegania na niewiarygodnie drogie maszyny i wyrafinowane, niedostępne dla ogółu społeczeństwa. Podczas gdy wstępne szacunki wskazują, że gazowy olbrzym prawdopodobnie nie nadaje się do zamieszkania dla żadnej znanej formy życia, planeta Tatooine z pewnością byłaby pięknym miejscem dla każdego organizmu, aby złapać zapierający dech w piersiach zachód słońca.