Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Tanzania: Polska – to są obszary, w które chcemy inwestować w Tanzanii

Dar es Salaam – Polska zidentyfikowała obszary, w których jej firmy są zainteresowane inwestowaniem w Tanzanii, aby wzmocnić relacje i wykorzystać obecny potencjał między dwoma krajami.

Ambasador Polski w Tanzanii Krzysztof Pozalski powiedział The Citizen, że polskie firmy uważnie przyglądają się możliwościom inwestycyjnym na rynku tanzańskim w takich obszarach jak rolnictwo, niebieska gospodarka, górnictwo, turystyka oraz technologie informacyjno-komunikacyjne (ICT).

Powiedział jednak, że nadal brakuje informacji o możliwościach współpracy obu krajów.

W porównaniu z tym, co zostało zrobione w innych krajach afrykańskich, Tanzania i Polska wciąż potrzebują szeroko zakrojonej promocji komercyjnej, takiej jak targi i zorganizowane prezentacje.

„Tanzania potrzebuje większej promocji w Polsce w zakresie możliwości handlowych i biznesowych” – powiedział w wywiadzie Pan Pozalski.

„Otwarcie tanzańskiej placówki dyplomatycznej w Warszawie z pewnością przyczyni się do zwiększenia zainteresowania Tanzanią, jej możliwościami rynkowymi i turystycznymi wśród polskich przedsiębiorców i organizacji oraz w ogóle Polaków” – powiedział.

Według wysłannika w czerwcu 2021 r. szereg polskich firm odwiedziło Dar es Salaam i rozmawiało o możliwościach pracy w urzędach państwowych oraz z lokalnymi graczami prywatnymi. – Przy wielu polskich firmach działających w Tanzanii i Zanzibarze, kolejnym sektorem, który również obserwujemy w rozwijającej się współpracy bilateralnej, jest sektor edukacji – powiedział, dodając, że coraz więcej Tanzańczyków jest zainteresowanych studiowaniem na polskich uczelniach i wyższych uczelniach technicznych.

„W rezultacie ostatecznie zbuduje to zupełnie nowe powiązania między dwoma krajami, ponieważ absolwenci mogą chcieć zaangażować się w inne działania, które nas łączą, takie jak handel lub kultura”.

Obecnie największym projektem polskiej firmy dyskutowanym przez rząd i konsorcjum polskich firm będzie sektor gospodarki wodnej.

Pan Pozalski powiedział, że biorąc pod uwagę znaczenie zaopatrzenia i gospodarki w wodę dla rozwoju Tanzanii, polska firma dąży do zapewnienia długofalowych i zrównoważonych rozwiązań.

„Wierzymy, że doświadczenie, które zdobyliśmy w zakresie rozwoju wód miejskich w Polsce, a także nasze technologie w tym obszarze mogą sprostać niektórym wyzwaniom, przed którymi stoi ten sektor w Tanzanii, zwłaszcza w największych miastach” – powiedział.

READ  Brexit: Pięć historii, aby zrozumieć, co się stało od czasu opuszczenia UE przez Wielką Brytanię

Powiedział jednak, że aby to osiągnąć, potrzebne jest więcej otoczenia budowlanego i sprzyjającego dla inwestorów zagranicznych, bo to z pewnością przekona więcej firm z Polski do inwestowania w Tanzanii.

Podczas niedawnej wizyty w Polsce wicedyrektor Centrum Eksportu Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu (PAIH), pan Łukasz Grabowski, powiedział, że oba kraje mogą zobowiązać się do przyjęcia kierunku dwustronnej otwartości, ponieważ polskie firmy chcą wykorzystać Nowy. rynków w Afryce.

Podkreślił znaczenie nadania silnego rozmachu współpracy dwustronnej w łańcuchach produkcji rolnej, opiece zdrowotnej, żłobkach, szpitalach, placówkach dla osób starszych, szkołach, ogólnie w budownictwie, technologii informacyjnej, technologii finansowej, płatnościach bezgotówkowych i rozwiązaniach teleinformatycznych.

„Polskie firmy będą również bardzo zainteresowane rozwojem portów morskich, w których mamy długą tradycję gospodarki morskiej i rybackiej oraz stoczniowej, ponieważ kraj ten jest uważany za jednego z najbardziej perspektywicznych producentów luksusowych jachtów i łodzie — powiedział.

PAIH jest pierwszym punktem kontaktu dla polskich firm poszukujących ekspansji zagranicznej i pomaga agencji w pokonywaniu procedur administracyjnych i prawnych związanych z konkretnymi projektami, a także pomaga w opracowaniu rozwiązań prawnych, znalezieniu odpowiedniej lokalizacji, wiarygodnych partnerów i dostawców. Grabowski powiedział, że inne sektory, które agencja zaleca firmom, obejmują odnawialne źródła energii, w tym energię słoneczną, wodną i wiatrową, które prawdopodobnie będą dla Afryki, biorąc pod uwagę trwającą debatę klimatyczną.

Wyjaśnił niedawno, że „szanse rynkowe i to, czego szukają polskie firmy, odzwierciedla stan naszej gospodarki, a w tej chwili, biorąc pod uwagę stan naszej gospodarki, wciąż zachęcamy nasze firmy do kolejnych inwestycji”.