Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Tankowiec Marlin Luanda zapalił się na Morzu Czerwonym po ataku rakietowym bojowników Houthi w Jemenie |  wiadomości ze świata

Tankowiec Marlin Luanda zapalił się na Morzu Czerwonym po ataku rakietowym bojowników Houthi w Jemenie | wiadomości ze świata

Rzecznik Houthi powiedział, że atak miał na celu wsparcie „uciśnionego narodu palestyńskiego” i był odpowiedzią na „amerykańsko-brytyjską agresję na nasz kraj”.


Sobota, 27 stycznia 2024 o 04:16 czasu brytyjskiego

Tankowiec zapalił się na Morzu Czerwonym po ataku rakietowym bojowników Houthi stacjonujących w Jemenie.

Właściciel statku, Trafigura, powiedział, że w piątek Marlin Luanda „został trafiony rakietą podczas przeprawy przez Morze Czerwone”.

Dodała: „Na pokładzie statku rozmieszczono sprzęt pożarniczy, który ma za zadanie ugasić i opanować pożar, który wybuchł w jednym ze zbiorników ładunkowych po prawej stronie”.

Najnowsze doniesienia z Bliskiego Wschodu: orzeczenie MTS stanowi „poważny cios” dla Izraela

Trafigura, firma handlowa z biurem w Londynie, podała, że ​​nadal utrzymuje kontakt z 250-metrowym statkiem.

Załoga na wszelki wypadek weszła na pokład łodzi ratunkowych, ale nie zgłoszono żadnych ofiar – powiedzieli amerykańscy urzędnicy amerykańskiemu partnerowi Sky, NBC News.

Wiadomo, że statek przewozi łatwopalną ciecz zwaną naftą, co czyni pożar jeszcze bardziej niebezpiecznym.

USS Carney i francuska fregata odpowiedziały na wezwanie pomocy.

Według brytyjskiej jednostki ds. handlu morskiego (UKMTO), która nadzoruje ten obszar, do zdarzenia doszło 60 mil morskich na południowy wschód od Adenu w Jemenie.

Jaki jest cel strajków Houthi?

Według amerykańskiej armii, która podała, że ​​rakieta została zestrzelona, ​​w piątek w Zatoce Adeńskiej okręt USS Carney stał się celem rakiety.

Amerykański urzędnik, który prosił o zachowanie anonimowości, powiedział, że jest to pierwszy przypadek, gdy Houthi bezpośrednio obrali za cel amerykański okręt wojenny, odkąd rozpoczęli ataki.

Centralne Dowództwo USA poinformowało, że w sobotę rano zniszczono rakietę przeciwokrętową wycelowaną w Morze Czerwone.

Huti Od listopada atakuje statki na Morzu Czerwonym, zrzucając winę na wojnę izraelską podniecenie.

READ  „Moja rodzina potrzebuje mojego wsparcia, aby jeść”: Jak Indonezyjczycy przybyli do pracy na farmie Kent | Imigracja i azyl

Jednak ich celem były statki ze słabymi połączeniami lub bez oczywistych połączeń IzraelNaraża to żeglugę na głównym szlaku handlowym na ryzyko i zmusza niektórych do znacznie dłuższej żeglugi.

W oświadczeniu generał brygady Houthi Yahya Saree opisał tankowiec Marilyn Luanda jako tankowiec „brytyjski”.

Powiedział, że atak miał na celu wsparcie „uciskanego narodu palestyńskiego” i był odpowiedzią na „amerykańsko-brytyjską agresję na nasz kraj”.

Dodał: „Przy użyciu szeregu odpowiednich rakiet morskich uderzenie było bezpośrednie i doprowadziło do spalenia statku”.

Dodał: „Siły Zbrojne Jemenu kontynuują operacje wojskowe”.

„Nałożenie blokady na izraelską żeglugę po Morzu Czerwonym i Morzu Arabskim do czasu osiągnięcia zawieszenia broni”. GazaI umożliwienie napływu żywności i leków do oblężonego narodu palestyńskiego w Strefie Gazy.

W odpowiedzi na atak rakietowy rzecznik brytyjskiego rządu powiedział, że Wielka Brytania i jej sojusznicy „zastrzegają sobie prawo do odpowiedniej reakcji”.

Dodali: „Wyjaśniliśmy, że jakiekolwiek ataki na statki handlowe są całkowicie niedopuszczalne”.

Czytaj więcej:
Jaką siłę ognia mają Wielka Brytania i USA w Zatoce Perskiej?
Dlaczego sojusznicy przeprowadzili więcej ataków i kim są Houthi?

Dane żeglugowe wskazują, że statek Marlin Luanda płynął pod banderą Wysp Marshalla i był w drodze do Singapuru.

UKMTO ostrzegło inne statki, aby żeglowały ostrożnie i zgłaszały wszelkie podejrzane działania.

Kliknij, aby subskrybować Sky News Daily, gdziekolwiek znajdziesz swoje podcasty

Oprócz licznych nalotów na kluczowe cele Houthi, Wielka Brytania i Stany Zjednoczone nałożyły sankcje również na kluczowe postacie w wspieranej przez Iran grupie zbrojnej.

Wydaje się, że druga seria brytyjskich i amerykańskich nalotów przeprowadzona na początku tygodnia niewiele zrobiła, aby powstrzymać działania Houthi.