Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Talibowie zakazują dziewczętom szkół średnich w Afganistanie | Afganistan

Talibowie skutecznie zabronili dziewczętom uczęszczania do szkół średnich w AfganistanWydając rozkazy wznowienia szkół średnich tylko dla chłopców.

Dziewczynki nie zostały wymienione w piątkowym ogłoszeniu, co oznacza, że ​​po miesięcznej przerwie chłopcy wrócą do swoich biurek w przyszłym tygodniu, podczas gdy ich siostry pozostaną w domu.

ten Talibowie Ministerstwo Edukacji poinformowało, że zajęcia w szkołach średnich dla chłopców w klasach 7-12 zostaną wznowione w sobotę na początku tygodnia afgańskiego. „Wszyscy nauczyciele i uczniowie muszą uczęszczać do swoich instytucji edukacyjnych” – czytamy w oświadczeniu. Przyszłość dziewcząt i nauczycieli tkwiących w domu od czasu przejęcia władzy przez Talibów nie została rozwiązana.

Dekret sprawia, że ​​Afganistan jest jedynym krajem na świecie, który uniemożliwia połowie swojej populacji zdobycie wykształcenia średniego.

Jako kolejny znak, że niedawno ogłoszony rząd talibów zaostrza restrykcje wobec kobiet, dawny budynek Ministerstwa Spraw Kobiet w Kabulu został przekazany nowo utworzonemu ministerstwu, aby zapobiegać występkom i promować cnotę.

To był przerażający ujście grupy w latach 90., oskarżony o bicie kobiet, które łamały kraty za wszystko, od publicznych wyjść bez męskiego opiekuna po obsesyjnie obowiązkowe zasady dotyczące ubioru, które zabraniają nawet butów na wysokich obcasach.

Decyzja o edukacji wywołała niepokojące echa metod stosowanych przez talibów w latach 90., kiedy ostatni raz rządzili Afganistanem, aby uniemożliwić dziewczętom chodzenie do szkoły bez wydania oficjalnego zakazu.

Edukacja i umiejętność czytania i pisania są tak wysoko cenione w islamie, że talibowie nie mogli zakazać szkół dla dziewcząt z powodów islamskich, więc zawsze mówili, że otworzą je, gdy poprawi się sytuacja bezpieczeństwa. ty nie. „Nigdy nie otworzyli szkół” – powiedziała Kate Clark, zastępca dyrektora Afganistan Analysts Network, która w tamtym czasie pracowała w Afganistanie.

Powiedziała, że ​​ta decyzja nie oznacza końca edukacji kobiet, z małymi klasami w domach i szkołami prowadzonymi przez organizacje charytatywne na prowincji. Jednak podstawowe prawo do nauki w dzieciństwie zamieniło w hazard o wysoką stawkę.

READ  Wrak statku SS Montevideo Maru z drugiej wojny światowej z najgorszej katastrofy morskiej w Australii znaleziony po 81 latach

„Zawsze istniała obawa, że ​​zostaną natychmiast zamknięte. Albo że nauczyciele zostaną pobici lub aresztowani. Tak się stało. Uczenie dziewczynek było ryzykowne, to był odważny akt oporu, ale nie niemożliwy.”

Dwie uczennice wydawały się nieco bardziej otwarte na edukację kobiet, kiedy nakazały wszystkim uczniom szkoły podstawowej powrót do klasy i Kobiety powiedziały, że mogą studiować na stopnie naukowe, aczkolwiek w ramach ścisłego systemu segregacji płci, który znacznie ograniczyłby zakres i jakość wyborów kobiet.

Ale jeśli szkoły średnie nie będą otwarte dla dziewcząt, zobowiązania do umożliwienia edukacji w college’u staną się bezsensowne po ukończeniu obecnej grupy studentów.

Gdy Afganistan zbliża się do krawędzi załamania gospodarczego, rząd talibów poszukuje międzynarodowego uznania i finansowania, mając świadomość, że społeczność międzynarodowa uważnie obserwuje jego traktowanie kobiet.

Mimo to jej liderom już się udało Zakaz pracy większości afgańskich kobiet W ciągu ostatniego miesiąca kobiety wzywały swoich kolegów mężczyzn do powrotu do biur, ale warunki bezpieczeństwa oznaczają, że sytuacja nie jest bezpieczna dla kobiet.

Powód ten został wykorzystany, aby uniemożliwić kobietom pracę przez cały pięcioletni okres kontrolowany przez grupę w Afganistanie w latach 90-tych. Teraz, tak jak wtedy, tylko niektóre kobiety w sektorach zdrowia i edukacji wróciły do ​​pracy.

Jednak talibowie są teraz odpowiedzialni za stolicę i państwo, bardzo różniące się od rozdartego wojną miasta, które zdobyli w 1996 roku. Prawdopodobnie spotkają się z silnym sprzeciwem kobiet, w tym starszych studentów, oraz wielu afgańskich i afgańskich ojców. Bracia, którzy chcą, aby kobiety w ich rodzinach zdobyły wykształcenie.

Liczba ludności, która stawia sobie wyzwanie rządzenia, podwoiła się, a oczekiwania wzrosły do ​​wysokiego poziomu w porównaniu z latami 90. XX wieku. „Możemy spodziewać się reakcji i być może Talibowie będą musieli się wycofać lub rozważyć niektóre różnice” – powiedział profesor Michael Semple z Instytutu Mitchella na rzecz Globalnego Pokoju, Bezpieczeństwa i Sprawiedliwości.

READ  Premier Barbadosu: Król Karol jest „człowiekiem wyprzedzającym swój czas” | Król Karol III

„w niektórych obszarach [in the 1990s] Talibowie po prostu tolerowali szkoły podstawowe dla dziewcząt, a także w innych rejonach, gdzie przeciwstawiały się ludziom, z których się wycofywali. W Jaguri dziewczęta rozpoczęły strajk głodowy, aby bronić swojej edukacji i wygrały. Tak więc historia nie kończy się na tych dekretach talibów”.