Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Talibowie przejmują stolicę prowincji w Afganistanie | Afganistan

ten Talibowie Zdobył afgańską stolicę prowincji po tym, jak nikt nie usłyszał próśb lokalnych sił bezpieczeństwa o posiłki, co zadało poważny cios rządowi wspieranemu przez Zachód.

Zaranj, w południowo-zachodniej prowincji Nimroz, upadło po zaledwie trzech godzinach walk, by stać się pierwszą stolicą prowincji okupowaną przez rebeliantów, którzy zintensyfikowali swoją ogólnokrajową ofensywę, gdy wycofały się z niej obce siły. Afganistan Po 20 latach wojny.

Późnym piątkiem ciężko uzbrojeni bojownicy talibscy jadący schwytanymi Humveesami patrolowali ulice Nimroz, jednego z głównych ośrodków finansowych w kraju, gdy przywódcy talibscy ogłosili całonocną godzinę policyjną.

„Żadne miejsce w całej prowincji Nimroz nie jest pod kontrolą rządu – talibowie przejęli wszystko” – powiedział lokalny urzędnik. „Siły bezpieczeństwa albo uciekły do ​​innych prowincji, albo poddały się talibom”.

Urzędnicy w mieście w pobliżu granicy z Iranem powiedzieli, że siły rządowe od ponad tygodnia prosiły o posiłki, ale ich wezwania pozostały bez odpowiedzi.

Według mieszkańców około 3000 osób uciekło do Iranu, zanim sąsiedni kraj zamknął swoje granice. Miejscowi mieszkańcy powiązani z rządem ukrywali się, obawiając się odwetowych ataków ze strony talibów.

„Talibscy bojownicy swobodnie chodzą po ulicach” – powiedział przez telefon Shakib, lokalny mieszkaniec. A kto mógł, uciekł do Iranu ostatniej nocy, zanim zamknęli granice. Moja rodzina i ja też próbowaliśmy uciec, ale dotarliśmy za późno. Wszyscy boją się naszych nowych władców.

Siły talibów mają Od czasu rozpoczęcia kampanii w maju ogarnął Afganistan, przejmując ogromne połacie wiejskiej ziemi. Rebelianci początkowo nie atakowali głównych obszarów miejskich, ale teraz zagrażają kilku dużym miastom, takim jak Herat.

Talibowie przejmują stolicę prowincji w Afganistanie - wideo
Talibowie przejmują stolicę prowincji w Afganistanie – wideo

Urzędnicy w Zaranj powiedzieli, że siły rządowe żądały posiłków przez około 10 dni bez żadnej odpowiedzi. Atak na miasto w środę nasilił się w tym tygodniu po tym, jak bojownicy talibów najechali pobliską dzielnicę.

READ  Coronavirus Live News: Ponad połowa populacji Wielkiej Brytanii miała pierwszą ranę kłutą; Eksplozja zbiornika tlenu w irackim szpitalu Covid | wiadomości ze świata

Lokalny urzędnik powiedział, że walki w piątek koncentrowały się wokół biura gubernatora, lokalnej policji i centrali wywiadu i zakończyły się, gdy siły rządowe wycofały się. Bojownicy talibscy zaatakowali także miejskie więzienie i uwolnili więźniów.

Inny urzędnik powiedział: „Nie wiemy, gdzie jest lokalny gubernator i szef policji – wiemy tylko, że uciekli z Zaranj dziś po południu”.

Tymczasem w Sheberghan, stolicy prowincji Jowzjan, w piątek wybuchły zaciekłe walki uliczne, a w Heracie siły rządowe z bandytami lojalnymi wobec watażka Ismaila Khana prowadziły wymianę ognia w co najmniej jednej części miasta. .

W Kabulu bojownicy talibscy zabili szefa mediów i centrum medialnego Dawę Khana, w ostatnim z serii zamachów mających na celu osłabienie demokratycznie wybranego rządu prezydenta Ashrafa Ghaniego.

Przywódca talibów powiedział Reuterowi, że zdobycie Zarandż stanowiło wielkie strategiczne zwycięstwo, biorąc pod uwagę jego bliskość do irańskiej granicy.

„To jest początek i widzimy, jak wkrótce inne prowincje wpadną w nasze ręce” – powiedział.