Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Tajwan z zadowoleniem przyjmuje wsparcie kluczowych sojuszników po tym, jak porozumienie Aukus rozgniewało Chiny | Tajwan

Tajwan z zadowoleniem przyjął wsparcie kluczowych sojuszników po tym, jak amerykańsko-australijskie forum ministerialne zobowiązało się do pogłębienia więzi z wyspą i wezwało Parlament Europejski do zawarcia dwustronnej umowy handlowej.

Rzecznik MSZ również ostrożnie zauważył odmowę brytyjskiego premiera wykluczenia zaangażowania się w wojnę z Chiny nad wyspą, ale powiedział, że Tajwan nie prosił nikogo o walkę w jej imieniu.

Uwagi te pojawiły się w związku z rosnącym międzynarodowym niepokojem o chińską agresję w regionie Indo-Pacyfiku, a dzień po ogłoszeniu przez Stany Zjednoczone, Wielką Brytanię i Australię znaczącego Porozumienia Aukus. Nowe partnerstwo w zakresie bezpieczeństwa, który jest powszechnie postrzegany jako ruch mający na celu przeciwdziałanie Pekinowi.

W piątek ministrowie wyższego szczebla na corocznych amerykańsko-australijskich konsultacjach ministerialnych (OSMN) ogłosili wspólny zamiar „wzmocnienia stosunków z Tajwanem”, który określili jako „wiodącą demokrację i kluczowy partner dla obu krajów”.

„Stany Zjednoczone i Australia potwierdziły swoje stałe poparcie dla pokojowego rozwiązania problemów w cieśninie bez uciekania się do gróźb lub przymusu” Wspólne oświadczenie Osmina Powiedziała.

W odpowiedzi ministerstwo spraw zagranicznych Tajwanu „szczerze podziękowało” Stanom Zjednoczonym i Australii za ich „nieugięte i otwarte” wsparcie.

„Opierając się na solidnych fundamentach, nasz rząd będzie nadal ściśle współpracował ze Stanami Zjednoczonymi, Australią i innymi krajami o podobnych pomysłach, aby rozszerzyć międzynarodową przestrzeń Tajwanu, chronić demokrację i wspólne wartości, oparty na zasadach porządek międzynarodowy i wspólnie chronić pokój, stabilność i dobrobyt w regionie Indo-Pacyfiku.

Tajwan jest jednak zagrożony atakiem lub inwazją Chin, które twierdzą, że są prowincją Omówiono możliwy charakter i czas. Zjednoczenie jest głównym celem chińskiego przywódcy Xi Jinpinga, który nie wykluczył przejęcia Tajwanu siłą. Pekin uważa demokratycznie wybrany rząd Tajwanu za separatystów, ale prezydent Tajwanu Tsai Ing-wen powiedział, że Tajwan jest już suwerennym państwem i nie potrzebuje deklaracji niepodległości.

Oświadczenie Osmina wydane przez przedstawicieli rządu również ostro skrytykowało Chiny za działania na Morzu Południowochińskim i łamanie praw człowieka. W odpowiedzi ambasada chińska w Canberze oświadczyła, że ​​„zdecydowanie sprzeciwi się i odrzuci bezpodstawne oskarżenia i fałszywe oświadczenia”.

READ  Pogoda w Kalifornii – NA ŻYWO: Ostrzeżenie przed powodzią błyskawiczną w San Francisco po ewakuacjach burzowych z Montecito i Santa Barbara

„Ten mały krok, aby wywrzeć presję na Chiny, nie zadziała, ale jest to zaaranżowana farsa”.

W czwartek Chiny oskarżyły nowo powstałe Aukusy o „Mentalność zimnej wojny o sumie zerowej jest przestarzała A koncepcje geopolityczne są ograniczone”. Rzecznik MSZ Zhao Lijian powiedział, że decyzja o przyznaniu Australii – sygnatariuszowi Traktatu o nierozprzestrzenianiu broni jądrowej – technologii jądrowej jest „bardzo nieodpowiedzialnym” podwójnym standardem.

W miarę jak chińska agresja w regionie rosła i Tajpej zabiegał o sojusze, kraje zachodnie naciskały na większe włączenie Tajwanu do światowej sceny dyplomatycznej i okazywały coraz większe poparcie dla jego obrony przed Chinami.

Żaden z krajów Aukus nie uznaje Tajwanu za kraj. Zamiast tego utrzymują tylko oficjalne stosunki z rządem Chińskiej Republiki Ludowej, która twierdzi, że Tajwan jest chińską prowincją zgodnie z „zasadą jednych Chin”.

Wiele innych krajów ma własną politykę „jednych Chin”, która określa poziom uznania ich rządów dla polityki Pekinu. Na przykład Stany Zjednoczone i Australia uznają, ale nie uznają roszczenia Pekinu do Tajwanu.

Po ogłoszeniu przez Aukus w czwartek była brytyjska premier Theresa May zapytała Johnsona: „Jakie konsekwencje ma ta umowa dla stanowiska, jakie Wielka Brytania zajmie w swojej odpowiedzi? Chiny Próbujesz zaatakować Tajwan? „

W odpowiedzi Johnson starał się niczego nie wykluczać. „Wielka Brytania pozostaje zdeterminowana, by stanąć w obronie prawa międzynarodowego i jest to mocna rada, której udzielimy naszym przyjaciołom na całym świecie, mocna rada, której udzielimy rządowi w Pekinie” – powiedział.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Tajwanu nie będzie komentować, czy iw jaki sposób ustaliło, że Wielka Brytania była zaangażowana w wybuch konfliktu. Minister Spraw Zagranicznych Joseph Wu Powiedziałem już Strażnikowi Zauważył, że kraje takie jak Australia i Japonia były bardziej skłonne do zapewnienia wsparcia logistycznego lub wywiadowczego niż wsparcia wojskowego.

READ  W momencie, gdy z ogromnego Boeing Dream Lifter spadło 100-kilogramowe koło

W piątek Oe powiedział, że Tajwan z zadowoleniem przyjął utworzenie Oaks, „ale to nie znaczy, że prosimy Wielką Brytanię o zaangażowanie się w konflikt przez Cieśninę Tajwańską”.

„Jesteśmy odpowiedzialni za bezpieczeństwo narodowe Tajwanu i nie prosimy Wielkiej Brytanii ani żadnego innego kraju o walkę w naszym imieniu” – powiedział Oe.

„Oczywiście bardzo doceniamy wsparcie społeczności międzynarodowej i krajów o podobnych poglądach, ale nie jest to konieczne”.

Również w czwartek Parlament Europejski przyjął rezolucję, która zawierała zalecenia dla UE, aby „pilnie” wynegocjowała umowę handlową z Tajwanem. Na początku tego roku umowa handlowa wynegocjowana przed laty między UE a Chinami została zasadniczo zamrożona po wzajemnych sankcjach wynikających z obaw UE dotyczących łamania praw człowieka w Chinach, w tym w Sinciangu.

W tym tygodniu Chiny Złóż wniosek o przyłączenie Kompleksowa i progresywna umowa o partnerstwie transpacyficznym, ważna umowa handlowa w regionie Azji i Pacyfiku podpisana przez 11 krajów w 2018 r.

Rezolucja europejska wezwała również do podjęcia konkretnych środków w celu ułatwienia przystąpienia Tajwanu do Organizacji Narodów Zjednoczonych w charakterze obserwatora i wyraziła „poważne zaniepokojenie stanowczą i ekspansywną polityką Chin na Morzu Południowochińskim, Morzu Wschodniochińskim i Cieśninie Tajwańskiej, w szczególności uporczywą i celowa prowokacja wojskowa na Tajwanie”.

„Chociaż Chiny są ważnym partnerem handlowym, są także konkurentem systemowym, który rzuca wyzwanie naszemu stylowi życia i liberalnemu porządkowi świata” – powiedziała w oświadczeniu Hilda Vottmanns, członkini Komisji Spraw Zagranicznych Parlamentu Europejskiego.

Margaret Lewis z Seton Hall College of Law w New Jersey powiedziała, że ​​decyzja UE jest ważna, biorąc pod uwagę niedawny spór między Chinami a Litwą w sprawie poparcia Tajwanu przez tę ostatnią oraz podkreśla znaczenie Tajwanu na rynku światowym.

„Cieszę się, że widzę wyraźne wsparcie ze strony UE, po części dlatego, że podczas gdy Pekin próbuje zastraszyć Litwę, ważne jest, aby pokazać, że to nie zadziała” – powiedziała.

READ  „Imperium kłamstw”: Rosyjski Ławrow krytykuje Zachód w swoim przemówieniu przed Narodami Zjednoczonymi | Wiadomość o wojnie między Rosją a Ukrainą

„UE nie musiała wydawać tego oświadczenia – była to decyzja, aby wydać oświadczenie, o którym wiedzą, że nie zostanie przychylnie odebrane przez Pekin”.