Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Tajwan: Chiny rozpoczynają fałszywą inwazję i naruszają linię demarkacyjną |  Tajwan

Tajwan: Chiny rozpoczynają fałszywą inwazję i naruszają linię demarkacyjną | Tajwan

Tajwan oskarżył chińskie wojsko o symulowanie ataku na jego główną wyspę, podczas gdy Pekin nadal odpowiadał na wizytę Nancy Pelosi w Tajpej.

Pekin kontynuował w sobotę jedne z największych w historii ćwiczeń wojskowych wokół Tajwanu – ćwiczenia postrzegane jako ćwiczenie blokady i ewentualnego podboju wyspy.

Tajpej powiedział, że zauważył „wiele” chińskich samolotów i statków operujących w Cieśninie Tajwańskiej, wierząc, że symulują atak na główną wyspę samorządnej demokracji.

„Wiele partii komunistycznych samolotów i statków prowadzi działania wokół Cieśniny Tajwańskiej, niektóre w poprzek linii środkowej”, powiedział Ministerstwo Obrony, odnosząc się do nieoficjalnej linii demarkacyjnej biegnącej przez Cieśninę Tajwańską, której Pekin nie uznaje.

Pekin zapowiedział, że przeprowadzi ćwiczenia ogniowe w południowej części Morza Żółtego – między Chiny i Półwysep Koreański – od soboty do 15 sierpnia.

Chiński państwowy nadawca CCTV poinformował, że chińskie pociski przelatywały bezpośrednio nad Tajwanem podczas ćwiczeń – co stanowi znaczną eskalację, jeśli zostanie potwierdzona.

Taipei pozostało wyzywające, twierdząc, że nie będzie onieśmielony przez swojego „złego sąsiada”.

Skala i intensywność chińskich ćwiczeń wywołały oburzenie w Stanach Zjednoczonych i innych demokracjach, kiedy Biały Dom wezwał ambasadora Chin do Waszyngtonu w piątek, aby upomniał go za działania Pekinu.

Stosunki między dwoma supermocarstwami osłabły w wyniku Podróż amerykańskiego prelegenta do autonomicznego Tajwanuktóre Chiny twierdzą jako swoje terytorium.

Odwetowa decyzja Pekinu o Wycofanie się z ciężko wywalczonej współpracy w zakresie zmian klimatycznych Wzbudziło to szersze obawy dotyczące przyszłości planety. Rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego USA, John Kirby, powiedział, że decyzja ta była „fundamentalnie nieodpowiedzialna”.

„W rzeczywistości karzą cały świat, ponieważ kryzys klimatyczny nie uznaje granic geograficznych i granic” – powiedział Kirby.

„Największy emitent na świecie odmawia teraz podjęcia krytycznych kroków niezbędnych do walki z kryzysem klimatycznym”.

READ  Mężczyzna, który zapłacił 20 rupii za bilet kolejowy w Indiach, wygrywa 22-letnią batalię prawną | Indie

Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres powiedział, że oba supermocarstwa muszą nadal współpracować dla świata.

„Dla Sekretarza Generalnego nie ma sposobu na rozwiązanie najbardziej palących problemów świata bez skutecznego dialogu i współpracy między dwoma krajami” – powiedział rzecznik Guterresa Stephane Dujarric.

Jednak przy napięciach wokół Tajwanu na najwyższym poziomie od prawie 30 lat i ryzyku narastania konfliktu militarnego, eksperci powiedzieli AFP, że niedawne pogorszenie stosunków między dwoma supermocarstwami może być głębokie i długotrwałe.

„Współpraca jest obecnie w bardzo złym stanie” – powiedziała Bonnie Glaser, ekspert ds. Chin w German Marshall Fund.

Powiedziała, że ​​zawieszenie dwustronnego dialogu wojskowego i morskiego w piątek, podczas gdy Chiny kontynuują ćwiczenia wojskowe, jest „szczególnie niepokojące”.

„Nie wiemy, co by zrobili inaczej” – powiedziała. „Nie wiemy, czy to tylko chwilowa sprawa”.

John Colfer, były analityk CIA na Azję, powiedział w dyskusji prowadzonej przez Centrum Studiów Strategicznych i Międzynarodowych, że głównym celem Pekinu podczas ćwiczeń wojskowych była zmiana tego status quo.

„Myślę, że to jest nowa normalność” – powiedział Culver. „Chińczycy chcą pokazać… że wizyta mówcy przekroczyła granicę.”