Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Tajny samolot kosmiczny Chin leci wyżej i dłużej niż wcześniej

Tajny samolot kosmiczny Chin leci wyżej i dłużej niż wcześniej

Powiększenie / Rakieta nośna Long March 2F niosąca statek kosmiczny Shenzhou-14 wznosi się z Centrum Wystrzeliwania Satelitarnego Jiuquan 5 czerwca 2022 r.

VCG / VCG przez Getty Images

W zeszłym tygodniu statek kosmiczny Long March 2F, jedna z najbardziej niezawodnych chińskich rakiet, wystartował z kosmodromu na pustyni Gobi z tajnym samolotem kosmicznym na pokładzie.

W krótkim raporcie na temat uruchomienia chińskiego, państwowego serwisu informacyjnego Xinhua, rząd podał kilka szczegółów na temat „eksperymentalnego statku kosmicznego wielokrotnego użytku”, poza stwierdzeniem, że pozostanie on na orbicie „przez pewien czas” i zapewnił techniczną weryfikację jego przydatności do ponownego użycia. i usługi orbitalne.

To już drugi raz, kiedy Chiny wystrzeliły coś, co uważa się za mały samolot kosmiczny, prawdopodobnie podobny rozmiarem i zasięgiem do eksperymentalnego pojazdu X-37B Sił Kosmicznych USA. Ten bezzałogowy X-37B jest podobny do wahadłowca kosmicznego NASA, ale przy długości mniejszej niż 10 metrów jest znacznie mniejszy. Przedział ładunkowy w samochodzie może pomieścić coś wielkości standardowej lodówki.

W wywiadzie z 2017 roku, chiński urzędnik ds. rozwoju kosmosu, Zheng Hongbo, powiedział, że samolot kosmiczny będzie mógł pomieścić do 20 lotów. Chiny po raz pierwszy wystrzeliły swój samolot kosmiczny we wrześniu 2020 r. krótkim lotem – dwa dni później wylądował na pasie startowym na dnie wyschniętego słonego jeziora w zachodnich Chinach, znanego jako Lop Nur.

Obecny lot rozpoczął się 4 sierpnia i trwa już pięć dni, czyli ponad dwukrotnie dłużej niż początkowy lot testowy. Reporter specjalizujący się w chińskim programie kosmicznym, Andrew Jones, również notatki że samolot kosmiczny leci tym razem po znacznie bardziej ekscentrycznej orbicie, 346 km na 593 km, przechylony 50 stopni nad równikiem; W porównaniu do 331 km na 347 km, z podobną milą w 2020 roku.

READ  Prawie całkowite zaćmienie Księżyca

Więc co ty tam robisz? Oczywiście tajne i obce rzeczy. Prawda jest taka, że ​​nie jesteśmy nawet pewni, co robią amerykańskie siły kosmiczne z X-37B, który wykonał sześć lotów od 2010 roku. w celu opracowania zaawansowanych czujników do monitorowania, ale urzędnicy wojskowi nigdy nie podali szczegółowego publicznego sprawozdania z jego działalności.

Siły Kosmiczne mają dwa statki X-37B, a nawet ich pierwsze loty trwały ponad 200 dni. Podczas ostatniego lotu, rozpoczętego w maju 2020 r., X-37B ustanowił nowe rekordy czasu trwania, a aktualna misja znajduje się na orbicie przez 813 dni, a liczba ta rośnie. Krótszy czas dziewiczego lotu chińskiego statku kosmicznego może wskazywać, że odgrywa on szczególną rolę w testowaniu technologii hipersonicznych lub innych czynnościach związanych z szybkim wejściem w powietrze.

Space Force zwykle publikuje zdjęcia swojego pojazdu X-37B po wylądowaniu, ale jak dotąd Chiny nie opublikowały żadnych zdjęć ani filmów ze swojego samolotu kosmicznego. Jedyny sposób, w jaki wiedzieliśmy, kiedy wylądował w 2020 roku, to dzięki trackerom satelitarnym i Obrazy satelitarne Planet Labs Na lądowisku Lop Nur w Chinach.