Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Tajna umowa między Chinami a Światową Organizacją Zdrowia w celu ukrycia pochodzenia „Covid”

Obserwatorzy, eksperci i politycy ostrzegają, że Chiny kłamały i ukrywały kluczowe informacje na niemal każdym etapie reakcji na koronawirusa – od początkowego wybuchu po liczbę przypadków i zgonów, i nadal nie mówią prawdy.

Pekin początkowo próbował ukryć wirusa, ukarając pielęgniarki, które go odkryły, zaprzeczając jego zdolności do rozprzestrzeniania się od osoby do osoby i opóźniając zamknięcie dotkniętych obszarów – co oznaczało utracone wczesne możliwości kontrolowania rozprzestrzeniania się.

Następnie, gdy wirus zaczął się rozprzestrzeniać, Partia Komunistyczna zaczęła cenzurować informacje publiczne na jego temat i rozpowszechniać dezinformację za granicą – w tym sugerować, że głównym nośnikiem mogły być siły amerykańskie.

Do tej pory prominentni politycy ostrzegali, że całkowita liczba infekcji i zgonów zgłaszanych przez reżim prawdopodobnie będzie błędna – a miejscowi w centrum Wuhan sugerują, że prawdziwa liczba zgonów może być dziesięciokrotnie wyższa.

pierwsza epidemia

Lekarze w Chinach, w tym Li Wenliang, zaczęli zgłaszać nowy typ infekcji dróg oddechowych, podobny do SARS, na początku grudnia ubiegłego roku.

Ale zamiast publikować raporty i ostrzegać opinię publiczną, chińska policja skierowała Wenlianga i ośmiu jego kolegów, którzy publikowali w Internecie na temat wirusa, na przesłuchanie.

Wenliang, który później zmarł na wirusa, został zmuszony do podpisania dokumentu potwierdzającego, że zamieszczone przez niego informacje były fałszywe.

Chociaż Chiny są powszechnie chwalone za ścisłe zablokowanie, które pomogło spowolnić rozprzestrzenianie się wirusa, dowody sugerują, że kraj mógł działać szybciej, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się wirusa.

Li Wenliang

Dr Li Wenliang, jeden z pierwszych chińskich lekarzy, który zgłosił obecność nowego koronawirusa, został zmuszony przez policję do przyznania się do publikowania fałszywych danych. Później zmarł na wirusa

Próbki analizowane już 26 grudnia wskazywały na rozprzestrzenianie się nowego typu SARS, którym jest: Washington Post Zgłosiłem się, ale Wuhan został zamknięty dopiero 22 stycznia – około miesiąc później.

Burmistrz Wuhan przyznał się również do błędu, który pozwolił 5 milionom ludzi podróżować poza miasto przed rozpoczęciem blokady bez sprawdzania wirusa, co może pomóc w jego rozprzestrzenianiu się.

Chińskie władze były również niechętne uzyskiwaniu informacji o „pacjentze zero” w kraju – lub o pierwszej znanej osobie, która zaraziła się wirusem.

Podczas gdy Pekin twierdzi, że pierwsza infekcja miała miejsce 8 grudnia, naukowcy prześledzili wirus co najmniej 1 grudnia, a niepotwierdzone dowody sugerują, że rozprzestrzeniał się w listopadzie.

Brak informacji o pierwszym pacjencie sprawia, że ​​naukowcy nadal nie są pewni, w jaki sposób choroba przeszła ze zwierząt na ludzi.

READ  Trump News Today: Donald Trump Jr. skrytykował komentarze Ukrainy w raporcie z 6 stycznia, który zostanie opublikowany dzisiaj

Teorie mówią, że mógł być niesiony przez nietoperza lub mrówkojada, który został sprzedany na targu w Wuhan, a następnie przez kogoś zjedzony, ale nie zostało to potwierdzone.

Wczesne raporty

Chińskie władze początkowo stwierdziły, że wirus nie może przenosić się z osoby na osobę, pomimo dowodów na to, że rozprzestrzeniał się szybko w mieście Wuhan, w tym zarażał lekarzy.

Zostało to wykorzystane jako uzasadnienie, aby miasto Wuhan działało normalnie przez główny kongres Komunistycznej Partii Chin, który odbył się w dniach 11-17 stycznia, a władze twierdziły, że w tym okresie nie było nowych przypadków.

Chiny nie potwierdziły przenoszenia wirusa z człowieka na człowieka do końca stycznia, kiedy to duże części prowincji Hubei, w tym Wuhan, zostały zablokowane.

Chociaż Światowa Organizacja Zdrowia zgłosiła „nowy rodzaj zapalenia płuc” 31 grudnia, największa gazeta Wuhan nie wspomniała o wirusie aż do tygodnia 20 stycznia.

Oznacza to, że ludzie w mieście nie podjęli środków ostrożności, takich jak dystans społeczny, aby zapobiec jego rozprzestrzenianiu się.

Oznacza to również, że ludzie zaczęli podróżować na święta Nowego Roku Księżycowego, które miały rozpocząć się 24 stycznia i zobaczyć miliony ludzi odwiedzających swoich krewnych, co doprowadziło do dalszego rozprzestrzeniania się wirusa.

Co więcej, Chiny odłożyły doniesienia, że ​​około 14 procent pacjentów, którzy początkowo mieli pozytywny wynik testu na obecność wirusa lub którzy wyglądali na wyzdrowienie, mieli pozytywny wynik testu na obecność wirusa po raz drugi, i potwierdzili te przypadki dopiero w lutym.

Utrudniło to wczesne próby powstrzymania wirusa w miejscach takich jak Japonia, gdzie pacjenci, którzy uzyskali pozytywny wynik testu na statku wycieczkowym Diamond Princess, mogli opuścić – tylko po to, by zostać przetestowanym później.

Władze w Pekinie również nie spieszyły się z informowaniem o śmierci dwóch lekarzy od wirusa, z których jeden zmarł 25 stycznia, ale państwowe media poinformowały o jego śmierci dopiero miesiąc później.

Rynek został zamknięty 1 stycznia po tym, jak zachorowało tam kilkudziesięciu pracowników

Rynek został zamknięty 1 stycznia po tym, jak zachorowało tam kilkudziesięciu pracowników

Pochodzenie wirusa

Pomimo wczesnych informacji, że wirus rozpoczął się w mieście Wuhan, Chiny później zanikły – posuwając się nawet do sugerowania, że ​​siły amerykańskie przyniosły infekcję po wizycie w prowincji.

Lijian Zhao, wysoki rangą urzędnik w chińskim Ministerstwie Spraw Zagranicznych, zamieścił na Twitterze to twierdzenie 12 marca, nie dostarczając żadnych dowodów na poparcie tego.

Kiedy pacjent zero zaczął się w USA? Ile osób jest zarażonych? Jakie są nazwy szpitali?

Odnosząc się do październikowych mistrzostw w lekkiej atletyce wojskowej w Wuhan, w których wzięły udział siły amerykańskie, napisał: „Może to amerykańska armia przyniosła epidemię do Wuhan.

Bądź przejrzysty! Opublikuj swoje dane! Stany Zjednoczone są nam winne wyjaśnienie! „

W rzeczywistości „Pacjent Zero” w Ameryce był człowiekiem, który 15 stycznia podróżował z Chin do stanu Waszyngton. Sprawa została potwierdzona przez CDC sześć dni później.

Chińczycy próbowali również forsować teorię, że wirus powstał we Włoszech, kraju o największej liczbie zgonów, zniekształcając cytat włoskiego lekarza, który sugerował, że pierwsze przypadki w tym kraju mogły wystąpić znacznie wcześniej niż sądzono.

Zhao opublikował swoją teorię w tweecie, nie dostarczając żadnych dowodów na jej poparcie

Zhao opublikował swoją teorię w tweecie, nie dostarczając żadnych dowodów na jej poparcie

Giuseppe Rimuzi powiedział, że bada dziwne przypadki zapalenia płuc z grudnia i listopada, na kilka miesięcy przed rozprzestrzenieniem się wirusa.

Chińskie media państwowe szeroko informowały o jego komentarzach, sugerując jednocześnie, że wirus mógł pochodzić z Włoch.

W rzeczywistości, mówi Remozi, nie ma wątpliwości, że zaczęło się w Wuhan – ale mogło rozprzestrzenić się poza prowincję i na cały świat wcześniej niż sądzono.

całkowite obrażenia

Chiny zgłosiły łącznie około 82 000 infekcji koronawirusem, twierdząc, że lokalny wskaźnik infekcji przez kilka kolejnych dni był zerowy – nawet jeśli ograniczenia blokady zostały złagodzone w regionie takim jak Hubei.

Ale, jak przyznaje sam kraj, wirus prawdopodobnie nadal się rozprzestrzenia – za pośrednictwem osób z niewielkimi objawami lub bez objawów.

Pekiński outlet Caixin donosi, że każdego dnia w Chinach odkrywa się ponad 10 tajnych przypadków wirusa, chociaż nie pojawiły się one w oficjalnych danych.

Tymczasem zagraniczne rządy z pogardą odnoszą się do doniesień o infekcjach w Chinach, którym nie można ufać.

Marco Rubio, wybitny republikański senator i były kandydat na prezydenta ze Stanów Zjednoczonych, napisał na Twitterze, że „nie mamy pojęcia, ile tak naprawdę przypadków mają Chiny”, po tym jak całkowita liczba infekcji w Stanach Zjednoczonych przekroczyła oficjalną liczbę Pekinu.

„Bez wątpienia to o wiele więcej, niż przyznają” – dodał.

Tymczasem rząd Wielkiej Brytanii zakwestionował również chińskie raporty, a minister Partii Konserwatywnej i kandydat byłego premiera Michael Gove twierdzi, że Partii Komunistycznej nie można ufać.

Niektóre doniesienia z Chin nie były jasne co do skali, charakteru i infekcji tej sprawy [virus], powiedział BBC.

Tymczasem źródła poinformowały The Mail, że całkowita liczba rzeczywistych infekcji w Chinach może być nawet 40 razy większa niż wskazywały raporty.

Całkowita liczba zgonów

Podana liczba ofiar śmiertelnych w Chinach z powodu wirusa, która obecnie wynosi około 3300, została również zakwestionowana.

Miejscowi w epicentrum trzęsienia ziemi obserwowali domy pogrzebowe od czasu częściowego zniesienia ograniczeń, twierdząc, że „pracują przez całą dobę”, aby pozbyć się ciał.

Chiny zgłosiły 3300 zgonów z powodu wirusa, ale użytkownicy mediów społecznościowych w Wuhan zasugerowali, że liczba ta może przekroczyć 42 000.

Chiny zgłosiły 3300 zgonów z powodu wirusa, ale użytkownicy mediów społecznościowych w Wuhan zasugerowali, że liczba ta może przekroczyć 42 000.

Posty w mediach społecznościowych szacują, że krematoria rozdają 3500 urn dziennie, podczas gdy Caixin donosi, że jeden dom pogrzebowy w mieście zamówił 5000 urn.

Miejscowi uważają, że wysiłki mające na celu pozbycie się ciał rozpoczęły się 23 marca, a władze miasta poinformowały, że proces zakończy się około 5 kwietnia lub około 5 kwietnia.

Oznacza to, że w tym czasie dostarczono prawie 42 000 słoików, dziesięć razy więcej niż podano w raporcie.

Chińskie pakiety pomocy

Mając pod kontrolą własną epidemię koronawirusa i rozprzestrzenianie się choroby na całym świecie, Chiny starają się przedstawiać siebie jako użytecznego sąsiada, wysyłając pomoc i zaopatrzenie do krajów w potrzebie – takich jak Włochy.

W rzeczywistości, podczas gdy Chiński Czerwony Krzyż dostarczał Włochom trochę darmowego sprzętu, państwo kupowało dużą ilość tego, co otrzymało.

Tymczasem urzędnicy w Hiszpanii powiedzieli, że zestaw testowy na koronawirusa zakupiony w Chinach ma tylko 30 procent niezawodności – w przeciwieństwie do 80 procent, które obiecali.

Chiny oświadczyły, że są gotowe pomóc światu w dostarczaniu bardzo potrzebnej pomocy i zaopatrzenia, ale zostały oskarżone o gromadzenie sprzętu ochronnego i sprzedaż zestawów testowych, które nie działają.

Chiny oświadczyły, że są gotowe pomóc światu w dostarczaniu bardzo potrzebnej pomocy i zaopatrzenia, ale zostały oskarżone o gromadzenie sprzętu ochronnego i sprzedaż zestawów testowych, które nie działają.

Chiny są również największym na świecie producentem jednorazowych masek, które są noszone w celu spowolnienia rozprzestrzeniania się wirusa przez ludzi w miejscach publicznych.

Ale gdy choroba zaczęła rozprzestrzeniać się w kraju w styczniu, Chiny zaczęły ograniczać eksport masek, kupując jednocześnie zapasy z innych krajów, New York Times wzmiankowany.

Oprócz wstrzymania prawie całego eksportu masek, Chiny zakupiły również około 56 milionów masek i respiratorów z zagranicy, podczas gdy obawy przed pandemią pozostają nieuchwytne.

Pomimo doniesień amerykańskich producentów masek z fabryk w Szanghaju, które zostały skutecznie znacjonalizowane, Chiny zaprzeczają, że mają jakąkolwiek taką politykę i oświadczyły, że są „gotowe do wzmocnienia współpracy międzynarodowej” w tej sprawie.