Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Tajlandia i Polska powinny nadal poprawiać stosunki i współpracę we wszystkich aspektach

Tajlandia i Polska powinny nadal poprawiać stosunki i współpracę we wszystkich aspektach

Ambasador RP w Tajlandii JE p. Waldemar Dubaniowski spotkał się z premierem i ministrem obrony generałem Prayutem Chan-o-cha, aby złożyć wyrazy szacunku na koniec jego kadencji.

W Domu Rządowym Ambasador RP w Tajlandii, JE Mr. Waldemar Dubaniowski spotkał się z premierem i ministrem obrony generałem Prayutem Chan-o-cha, aby złożyć wyrazy szacunku na koniec jego kadencji. Anucha Purapachaishree, Zastępca Sekretarza Generalnego Premiera i Rzecznik Wykonawczy Rządu, przedstawiła istotę spotkania w następujący sposób:

Premier pochwalił Ambasadora RP za jego rolę we wzmacnianiu relacji między Tajlandią a Polską w aspekcie politycznym, parlamentarnym, handlowo-inwestycyjnym, edukacyjnym i kulturalnym. Tajlandia zobowiązuje się do utrzymywania bliskich i serdecznych stosunków z Polską we wszystkich wymiarach. Ambasador RP złożył hołd jego pracy w Tajlandii oraz podziękował rządowi i instytucjom Tajlandii za nieustające wsparcie. Oba kraje obchodziły w 2022 roku 50. rocznicę nawiązania stosunków dyplomatycznych.

We współpracy gospodarczej obie strony wyraziły zadowolenie z rosnącej wartości wymiany handlowej i inwestycji między obydwoma krajami, która do 2022 roku przekroczy 1 miliard dolarów. Premier pogratulował powołania w Tajlandii biura Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu (PAIH). 50. rocznica nawiązania stosunków dyplomatycznych. Ambasador RP potwierdził swoje zaangażowanie w dalsze wspieranie wzajemnego handlu i inwestycji.

Oprócz tego, że Tajlandia jest popularnym kierunkiem wśród polskich turystów, Muay Thai jest bardzo popularne wśród Polaków, ponieważ sport ten został włączony do Igrzysk Europejskich 2023, których gospodarzem będzie Polska w lipcu. Ambasador jest również zapalonym fanem Muay Thai i kilkakrotnie brał udział w turniejach Muay Thai. Odnosząc się do współpracy akademickiej, premier pochwalił polską wiedzę medyczną, która przyciąga tajlandzkich studentów do dalszej nauki na tamtejszych uczelniach medycznych. Ambasador RP podkreślił wiedzę medyczną Polski i rozsądne opłaty za studia medyczne oraz życzyłby sobie zacieśnienia współpracy w tej dziedzinie między placówkami edukacyjnymi obu krajów.

Premier docenił ambasadora RP za jego rolę we wzmacnianiu relacji
między Tajlandią a Polską w polityce, parlamencie, handlu i inwestycjach, edukacji,
i kulturowych przez całą swoją kadencję.

W ramach współpracy wielostronnej premier zaapelował o wsparcie przez Polskę starań Tajlandii o organizację Expo 2028 Phuket Tajlandia, które odbędzie się w Paryżu w czerwcu 2023 r. Ambasador RP zgodził się zwrócić na tę sprawę uwagę odpowiednich organów w Polsce.

READ  Ostatni samolot wylatujący z Polski z rannym studentem przyleciał do Indii

Obie strony wyraziły zadowolenie ze współpracy w udzielaniu pomocy humanitarnej Ukrainie. Tajlandia udzielała Ukrainie pomocy humanitarnej różnymi kanałami, w tym Polskim Czerwonym Krzyżem, a także pomagała Ukraińcom przebywającym w Tajlandii przedłużyć ich pobyt w kraju. Doceniając pomoc humanitarną rządu Tajlandii, polski ambasador wyraził nadzieję, że wkrótce powróci pokój.

Na zakończenie spotkania premier powiedział, że Ambasador jest zawsze mile widziany w Tajlandii jako w drugim domu. Ambasador zobowiązał się do dalszego rozwoju stosunków tajsko-polskich również po zakończeniu kadencji i jeszcze raz podziękował rządowi Tajlandii za wsparcie. (PRD)

Ambasador zobowiązał się do dalszego rozwoju stosunków tajsko-polskich również po zakończeniu kadencji i jeszcze raz podziękował rządowi Tajlandii za wsparcie.