Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Tajemniczy blask „mlecznego morza” uchwycony po raz pierwszy przez kamerę | życie morskie

Budząc się o 22:00 marynarz spojrzał z pokładu luksusowego jachtu Ganesha, aby zobaczyć, że ocean stał się biały. „Księżyca nie ma, a morze jest podobno pełne planktonu, ale fala dziobowa jest czarna.Piszą, że sprawia wrażenie, że płynie się po śniegu.

Żeglarze od wieków opisują żeglowanie po nieodkrytych nocnych wodach, oświetlonych tajemniczym blaskiem, ale takie „mleczne morza” dawno wymykają się badaniom naukowym ze względu na ich odległy, ulotny i rzadki charakter.

„Powiedziałbym, że obecnie żyje tylko kilka osób, które go widziały” – powiedział Stephen Miller, profesor nauk o atmosferze na Colorado State University w Fort Collins.

Uważa się, że morza Drogi Mlecznej są wynikiem komunikowania się ze sobą bioluminescencyjnych bakterii, prawdopodobnie w odpowiedzi na zmiany prądów oceanicznych wywołane warunkami pogodowymi. Miller poluje na nie od dziesięcioleci, zazdrośnie słuchając rzadkich relacji z pierwszej ręki i szukając dowodów naukowych potwierdzających ich istnienie, a także sposobu, aby samemu zobaczyć i zbadać to zjawisko.

„To naprawdę ogromna, nieco tajemnicza reakcja w naszej biosferze. Chcielibyśmy wiedzieć, jak to działa, jak może się zmienić w zmieniającym się klimacie” – powiedział.

Nocne zdjęcie bioluminescencyjnego, mlecznego morza wykonane w nocy 2 sierpnia 2019 r. Pokład łodzi jest pokazany w sylwetce na tle oślepiającego blasku wody. Zdjęcia: Stephen Miller, Leon Schumer (fotograf) i Naomi McKinnon, Australian National University, Canberra

W ciągu ostatniej dekady sprzęt do obrazowania przy słabym oświetleniu, zamontowany na nowszych satelitach środowiskowych, dostarczył Millerowi kilku ekscytujących wskazówek. Teraz zeznania świadków marynarzy na pokładzie Ganesha dostarczyły pierwszego dowodu, że te obrazy satelitarne są rzeczywiście mlecznymi morzami – a także pierwsze rzeczywiste obrazy tego zjawiska.

Od końca lipca do początku września 2019 r. satelity amerykańskiej Narodowej Administracji Oceanicznej i Atmosferycznej uchwyciły to, co Miller uważał za bioluminescencyjne zdarzenie na południe od Jawy w Indonezji, obejmujące ponad 100 000 kilometrów kwadratowych (38 600 mil kwadratowych). W lipcu 2021 zamieścił zdjęcia z wydarzenia – a także 11 innych możliwych przypadków mlecznych mórz – at Raporty naukowe dotyczące przyrody. Relacje w mediach Z tego wyszukiwania Naomi McKinnon, członkini siedmioosobowej załogi Ganeshy, wezwała ich do skontaktowania się z Millerem i opisania wydarzeń, których doświadczyli w nocy 2 sierpnia 2019 r.

Załoga brała udział w rejsie dookoła świata, kiedy Ganesha rozbił się o plamę świetlistej wody między Lombok w Indonezji a Wyspami Kokosowymi (Keelinga) na wschodnim Oceanie Indyjskim około godziny 21:00. Jacht nagle wpłynął na te świecące wody i całe doświadczenie trwało do świtu.

Członek załogi powiedział Millerowi, że kolor i intensywność blasku były „podobne do świecących w ciemności gwiazd lub plakatów”. Kapitan jachtu powiedział, że blask wydawał się pochodzić 10 metrów pod powierzchnią wody, zamiast tworzyć cienką warstwę na powierzchni, jak wyobrażali sobie niektórzy naukowcy.

Miller, którego wyniki zostały opublikowane w Materiały Narodowej Akademii Nauk.

Dodał, że zdjęcia wykonane przez załogę smartfonem i aparatem cyfrowym są pierwszym fotograficznym dowodem Morza Mlecznego. „Do tej pory wszystko było werbalne, sięgające najwcześniejszych czasów statków handlowych w XVIII wieku. Wszyscy opisali coś podobnego, a zdjęcia są zgodne z tym, co opisali – to rodzaj jednolitej, eterycznej poświaty, prawie zamglony wygląd, bardzo mylący.”

Zapisz się do pierwszego wydania, naszego bezpłatnego codziennego biuletynu – w każdy dzień powszedni o 7 rano GMT

To niezależne potwierdzenie powinno w przyszłości ułatwić badanie mórz mlecznych. „Oznacza to, że możemy teraz używać [satellite images] Z ufnością do badania mlecznych mórz z kosmosu, ale także do kierowania statkami badawczymi wyposażonymi w odpowiedni sprzęt do pobierania próbek wody i określania jej składu.

„Wydaje się, że Morze Mleczne Jawa 2019 trwało co najmniej 45 nocy, co wskazuje, że te rzeczy nie dzieją się tylko w ciemności, jednej nocy, co sprawia, że ​​prawie niemożliwe jest dotarcie do jednego na czas. Odkryliśmy, że kiedy powstają te firmy. Te duże, pracują nawet kilka tygodni, jeśli nie dwa miesiące”.

READ  W trzęsieniu ziemi w Pakistanie zginęło co najmniej 20 osób, a setki zostało rannych | wiadomości ze świata