Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Tajemnica, w jaki sposób chromosom X uzyskał kształt, może zostać w końcu rozwiązana Wiadomości z Wielkiej Brytanii

Chromosomy to długie cząsteczki DNA, które zawierają materiał genetyczny organizmu, ale ich kształt zawsze pozostawał tajemnicą.


Czwartek, 20 kwietnia 2023 16:13, Wielka Brytania

Naukowcy uważają, że rozwiązali jedną z największych zagadek życia — w jaki sposób chromosomy X uzyskują swój kształt.

Chromosomy to długie cząsteczki DNA zawierające materiał genetyczny organizmu. Struktury te odkryto pod koniec XIX wieku po wynalezieniu mikroskopu optycznego.

Mają kształt litery X, ale przyczyna tego zawsze była tajemnicą. Wiadomo, że uzyskują swój kształt podczas podziału komórki, ale naukowcy chcieli wiedzieć, jak to się stało.

Naukowcy pod kierunkiem profesora Daniela Pana z Uniwersytetu w Leicester i dr Benjamina Rowlanda z Holenderskiego Instytutu Raka uważają, że odpowiedź leży w białku zwanym shugoshin, które „blokuje” chromosomy w kształt X.

Kiedy komórka się dzieli, kopiuje swoje DNA i dzieli je równo między dwie nowe komórki. DNA w każdej komórce ma około dwóch metrów długości, więc musi zostać przekształcone w kompaktowe opakowania, aby się zmieściło.

Komórki pozostawiają dwie kopie połączone w środku, dopóki się nie podzielą. Pod mikroskopem taka paczka wygląda jak X. Tuż przed podziałem komórki X zostaje uwolniony w środku i każde ramię X ​​przechodzi do oddzielnej komórki.

Czytaj więcej:
Naukowcy twierdzą, że starożytne wirusy w ludzkim DNA pomagają w walce z rakiem
DNA pobrane ze szkieletów ujawnia, skąd pochodzili pierwsi ludzie, którzy nazywali siebie Anglikami
„Rewolucyjne” odkrycie najstarszego DNA na świecie może być kluczem do walki ze zmianami klimatycznymi

Dr Rowland powiedział: „Chromosom składa się właściwie z dwóch identycznych nici DNA, które są identyczne na początku, połączone na całej długości.

„Grupa cząsteczek kohezyny w kształcie pierścienia, która utrzymuje razem dwie nici. Kiedy komórka ma się podzielić, pętle kohezyny otwierają się, a ramiona DNA się rozplatają”.

READ  Space for the Unbound wystartuje 19 stycznia 2023 r.

Naukowcy odkryli, że białko, znane również jako SGO1, zamyka pętle kohezyny i nadaje chromosomom kształt X.

Badanie raka dotyczy ludzkiego DNA

Gdy komórki zaczynają się dzielić, „nożyce molekularne” odcinają pętle, oddzielając DNA.

Profesor Pani powiedziała: „Ekscytujące jest wreszcie zrozumienie na poziomie molekularnym i atomowym, w jaki sposób kultowy kształt X chromosomów tworzy się podczas podziału komórki.

To jest limitowana wersja tej historii, więc niestety ta zawartość nie jest dostępna.

Odblokuj pełną wersję

„To nie tylko zaintrygowało pokolenia naukowców, ale jest również ważne dla naszego zrozumienia, w jaki sposób ten proces może się nie udać w chorobie”.

Wyniki badań zostały opublikowane w czasopiśmie Nature Structural & Molecular Biology.