entertainment

Ta ustawa jest atakiem na wolną prasę w Polsce :: WRAL.com

W Polsce atakowana jest wolność prasy. Nowa ustawa o własności mediów, która mogłaby stać się prawem, powinna być na celowniku wszystkich, którym zależy na wolności słowa i demokracji na całym świecie.

Na początku tego roku posłowie z rządzącej w Polsce koalicji Prawo i Sprawiedliwość zaproponowali zmianę art. 35 ustawy o radiofonii i telewizji. Nowelizacja stanowi, że posiadacze koncesji na nadawanie programów telewizyjnych i radiowych nie mogą być kontrolowani bezpośrednio ani pośrednio przez podmioty spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Innymi słowy, gdyby została uchwalona, ​​firmy medialne zlokalizowane poza Europą nie byłyby w stanie posiadać żadnego pakietu kontrolnego w polskich mediach.

Prawo dotyczy bezpośrednio Discovery, Inc. Z siedzibą w Stanach Zjednoczonych, do której należy TVN, najpopularniejsza w Polsce komercyjna sieć informacyjno-rozrywkowa, poprzez spółkę zależną z siedzibą w Holandii. Grupa TVN/Discovery obsługuje kanał informacyjny TVN24, a także 23 inne marki kanałów w Polsce. (Firma Discovery planuje połączenie z WarnerMedia, spółką macierzystą CNN.)

Koalicja rządząca twierdzi, że ustawa medialna ma chronić Polskę przed zagraniczną propagandą. Jednak dla Discovery i każdego inwestora pozaeuropejskiego w Polsce ta ustawa jest testem stabilności regulacyjnej kraju i partnerstwa polsko-amerykańskiego. A dla Polaków stawką są jeszcze poważniejsze wartości, bo to decydujący moment dla rządów prawa, wolności prasy i demokracji w Polsce. Wszystkie te podstawowe prawa są zagrożone.

Ataki na niezależne media w Polsce trwają od lat. Wkrótce po wyborach w 2015 roku Prawo i Sprawiedliwość (PiS) zaczęło zastraszać i osłabiać niezależne media w kraju. Dokonano tego za pomocą środków legislacyjnych i regulacyjnych. Na przykład pod koniec 2015 roku koalicja rządząca znowelizowała ustawę, dając rządowi uprawnienia do powoływania szefów państwowych publicznych stacji telewizyjnych i radiowych. Od tego czasu rząd rozpoczął kilka kampanii przeciwko niezależnym mediom w kraju.

READ  Strictly Come Dancing ogłasza czterech nowych profesjonalistów w swojej serii 2021 - Entertainment Focus

W ubiegłym miesiącu Sejm RP niewielką większością głosów przegłosował ustawę o własności mediów, wysyłając ją do Senatu. Senat odrzucił ustawę w zeszłym tygodniu i teraz wróciła do Izby Reprezentantów, która odbędzie się ponownie w środę, w Międzynarodowy Dzień Demokracji.

Kilku ekspertów prawnych, ekonomicznych i międzynarodowych stwierdziło na posiedzeniu Senatu, że projekt ustawy jest wyraźnym naruszeniem polskiej konstytucji, prawa UE i dwustronnej umowy inwestycyjnej między Polską a Stanami Zjednoczonymi. To jednak nie koniec wieloletniej kampanii podważania wolności mediów w Polsce. Jednocześnie TVN złożył wniosek o odnowienie koncesji na prowadzenie tam TVN24. Obecna dziesięcioletnia koncesja medialna wygasa 26 września, a TVN wciąż czeka na decyzję KRRiT w sprawie jej przedłużenia. Wniosek o odnowienie został złożony 18 miesięcy temu.

KRRiT nie ma podstaw prawnych do odmowy koncesji, z czym zgadzają się eksperci prawni. Jednak niezależnie od bardzo wyraźnego statusu prawnego i regulacyjnego, nie został jeszcze przyznany.

Każdego dnia do pracy w Polsce jeździ dla nas ponad 1000 dziennikarzy, zdeterminowanych, by dostarczać Polakom rzetelne i obiektywne informacje. Są podstawą polskiej demokracji. Discovery i TVN dbają o rządy prawa i podstawowe wolności obywatelskie w Polsce, ale my jesteśmy zdecydowani w obronie praw Polaków i biznesu TVN.

Proponowana ustawa jest atakiem na podstawowe demokratyczne zasady wolności słowa i niezależności mediów i bezpośrednio dotyka TVN i Discovery. Wynik powinien być również bardzo niepokojący dla każdej instytucji inwestującej w Polsce i innych demokratycznych krajach. Poprzez to prawo Polska bezpośrednio podważa wartości wiążące Polskę z Europą i wyrywa podstawy polsko-amerykańskich relacji.

Mamy nadzieję, że Parlament zablokuje projekt ustawy na posiedzeniu w tym tygodniu i przyzna TVN24 koncesję na działalność w Polsce – a nie ogranicza prawa polskich widzów do wyboru i dostępu do wiarygodnych i niezależnych informacji. To wielki test demokracji dla narodu.

The-CNN-Wire™ i © 2021 Cable News Network, Inc. , firma WarnerMedia. Wszelkie prawa zastrzeżone.

READ  „To tylko czyste emocje”: otwarta autobiografia Karlowych Warów Zátopka

About the author

Naomi Schmidt

"Zapalony komunikator. Specjalista od internetu. Czytelnik przez całe życie. Ekstremalny fanatyk telewizyjny. Muzykolik."

Add Comment

Click here to post a comment