Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Ta pierwsza mapa wodna Marsa może pomóc NASA wybrać miejsce lądowania

Ta pierwsza mapa wodna Marsa może pomóc NASA wybrać miejsce lądowania

Podczas gdy pomysł wysłania ludzi na Marsa został kiedyś zdegradowany do science fiction, NASA ma nadzieję, że stanie się rzeczywistością pod koniec 2000 roku.

Ale jednym z głównych pytań, które musimy rozwiązać przed odlotem na Czerwoną Planetę, jest miejsce lądowania.

Teraz naukowcy z Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) stworzyli pierwszą mapę wodną Marsa, opartą na danych z NASA Mars Express i Mars Reconnaissance Orbiter.

Zespół ma nadzieję, że mapa zmieni sposób, w jaki myślimy o wodnej przeszłości Marsa i pomoże określić, gdzie w przyszłości wylądować na Czerwonej Planecie.

Naukowcy z Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) stworzyli pierwszą mapę wodną Marsa, opartą na danych z Mars Express i Mars Reconnaissance Orbiter.

Mars: podstawy

Mars jest czwartą planetą od Słońca, z zimnym, zakurzonym pustynnym światem, który jest prawie martwy, z bardzo cienką atmosferą.

Mars jest również dynamiczną planetą z porami roku, polarnymi czapami lodowymi, kanionami i wygasłymi wulkanami, co świadczy o tym, że był bardziej aktywny w przeszłości.

Jest to jedna z najbardziej zbadanych planet w Układzie Słonecznym i jedyna planeta, na którą ludzie wysłali swoje łaziki do zbadania.

Jeden dzień na Marsie zajmuje nieco ponad 24 godziny, a rok to 687 ziemskich dni.

Fakty i Liczby

orbitalny: 687 dni

powierzchnia: 144,8 miliona kilometrów kwadratowych

odległość od słońca: 227,9 mln km

powaga: 3,721 m/s²

promień: 3389,5 km

księżyce: Fobos, Deimos

Mapa pokazuje lokalizacje i obfitość uwodnionych minerałów na Marsie.

Minerały te pochodzą ze skał, które w przeszłości zostały chemicznie zmienione przez wodę i zwykle są przekształcane w gliny i sole.

Chociaż można by pomyśleć, że tych minerałów wodnych będzie niewiele, największym zaskoczeniem jest ich występowanie na Marsie, gdzie mapa ujawniła setki tysięcy takich obszarów.

„Ta praca wykazała teraz, że kiedy szczegółowo badasz starożytną topografię, nie dostrzeganie tych minerałów jest w rzeczywistości dość dziwne” – powiedział dr John Carter z Astrophysical Institute Spatale.

READ  Łazik NASA w poszukiwaniu wody i innych zasobów na Księżycu

Wielkim pytaniem jest teraz, czy ta woda jest ciągła, czy też ogranicza się do krótszych, bardziej intensywnych ataków.

Europejska Agencja Kosmiczna ma nadzieję, że mapa posłuży jako lepsze narzędzie do odpowiedzi na to pytanie.

„Myślę, że wspólnie uprościliśmy Marsa” – powiedział dr Carter.

Naukowcy byli wcześniej skłonni wierzyć, że tylko kilka rodzajów minerałów ilastych powstało na Marsie podczas marsjańskiego okresu mokrego.

Następnie, gdy woda stopniowo wysychała, na całej planecie wytwarzały się sole.

Jednak nowa mapa pokazuje, że proces był prawdopodobnie znacznie bardziej skomplikowany.

Chociaż wiele soli mogło powstać później niż gliny, mapa pokazuje, że są wyjątki.

Dane z NASA Mars Reconnaissance Orbiter Imaging Spectrometer (CRISM) wykazały, że krater Jezero zawiera bogatą różnorodność uwodnionych minerałów.

Dane z NASA Mars Reconnaissance Orbiter Imaging Spectrometer (CRISM) wykazały, że krater Jezero zawiera bogatą różnorodność uwodnionych minerałów.

Instrument Mars Express Observatoire pour la Mineralogie, l'Eau, les Glaces et l'Activité (OMEGA) Europejskiej Agencji Kosmicznej jest bardziej odpowiedni do mapowania z wyższą rozdzielczością spektralną i zapewnia globalne pokrycie Marsa

Instrument Mars Express Observatoire pour la Mineralogie, l’Eau, les Glaces et l’Activité (OMEGA) Europejskiej Agencji Kosmicznej jest bardziej odpowiedni do mapowania z wyższą rozdzielczością spektralną i zapewnia globalne pokrycie Marsa

Ziemię księżycową można wykorzystać do przekształcenia dwutlenku węgla w paliwo rakietowe do zasilania misji na Marsa

Nowe badanie wykazało, że gleba księżycowa może potencjalnie zostać przekształcona w paliwo rakietowe do zasilania przyszłych misji na Marsa.

Analiza ziaren brudu przywiezionych przez chińską sondę Chang’e 5 wykazała, że ​​regolit na Księżycu zawiera związki, które przekształcają dwutlenek węgla w tlen.

Gleba jest bogata w żelazo i tytan, które w świetle słonecznym działają jak katalizatory i mogą przekształcać dwutlenek węgla i wodę uwalniane przez ciała astronautów w tlen, wodór i inne użyteczne produkty uboczne, takie jak metan do zasilania bazy księżycowej.

Ponieważ skroplony tlen i wodór tworzą paliwo rakietowe, otwiera to również drzwi dla międzyplanetarnej stacji paliw, aby obniżyć koszty podróży na Czerwoną Planetę i poza nią na Księżycu.

READ  Odkrycie obłoku pyłu wokół jednej z najjaśniejszych gwiazd na niebie | Astronomia

„Ewolucja od dużej ilości wody do braku wody nie jest tak prosta, jak myśleliśmy, woda nie zatrzymała się z dnia na dzień” – wyjaśnił dr Carter.

Widzimy tak dużą różnorodność w kontekstach geologicznych, że żaden prosty proces ani oś czasu nie są w stanie wyjaśnić rozwoju mineralogii na Marsie.

To pierwszy wynik naszego badania. Po drugie, po wykluczeniu procesów życiowych na Ziemi, Mars, podobnie jak Ziemia, wykazuje różnorodne minerały w środowiskach geologicznych.

Do stworzenia mapy Europejska Agencja Kosmiczna wykorzystała dane z różnych instrumentów.

Na przykład dane z NASA Mars Reconnaissance Imaging Spectrometer (CRISM) wykazały, że krater Jezero zawiera bogatą różnorodność uwodnionych minerałów.

Tymczasem Mars Express Observatoire pour la Mineralogie, l’Eau, les Glaces et l’Activité (OMEGA) Europejskiej Agencji Kosmicznej jest bardziej odpowiedni do mapowania z wyższą rozdzielczością widmową i zapewnia globalne pokrycie Marsa.

Naukowcy mają nadzieję, że mapa będzie przydatna dla NASA, ponieważ wybierze miejsce lądowania na Marsie w przyszłości.

Ta wiadomość pojawia się przed misją NASA Artemis I, która ma rozpocząć się 29 sierpnia, torując drogę przyszłym misjom na Księżyc i Marsa.

„Artemis I będzie bezzałogowym testem w locie, który stanowi podstawę do eksploracji kosmosu przez człowieka i demonstruje nasze zaangażowanie i zdolność do rozszerzania obecności człowieka na Księżycu i poza nim” – wyjaśniła NASA.

Jeśli misje Artemis zakończą się sukcesem, NASA zamierza wystrzelić astronautów na Marsa pod koniec lat 30. lub na początku lat 40. XX wieku.

NASA planuje wysłać załogową misję na Marsa w latach 30. XX wieku po pierwszym lądowaniu na Księżycu

Mars stał się kolejnym wielkim skokiem w eksploracji kosmosu przez ludzkość.

Ale zanim ludzie dotrą do Czerwonej Planety, astronauci wykonają serię małych kroków z powrotem na Księżyc na roczną misję.

READ  Gigantyczne bąbelki w centrum Drogi Mlecznej są powodowane przez potężne strumienie energii z supermasywnej czarnej dziury.

Ważne szczegóły na orbicie Księżyca zostały ujawnione jako część osi czasu wydarzeń, które doprowadziły do ​​misji na Marsa w latach 30. XX wieku.

NASA przedstawiła swój czteroetapowy plan (na zdjęciu), który ma nadzieję, że pewnego dnia pozwoli ludziom odwiedzić Marsa podczas Humans to Mars Summit, który odbył się wczoraj w Waszyngtonie.  Będzie to oznaczać wiele misji na Księżyc w nadchodzących dziesięcioleciach

NASA przedstawiła swój czteroetapowy plan (na zdjęciu), który ma nadzieję, że pewnego dnia pozwoli ludziom odwiedzić Marsa podczas Humans to Mars Summit, który odbył się wczoraj w Waszyngtonie. Będzie to oznaczać wiele misji na Księżyc w nadchodzących dziesięcioleciach

W maju 2017 r. Greg Williams, zastępca dyrektora NASA ds. Polityki i planowania, przedstawił czteroetapowy plan agencji kosmicznej, który ma nadzieję, że pewnego dnia pozwoli ludziom odwiedzić Marsa, a także przewidywane ramy czasowe.

Etap pierwszy i drugi Będzie obejmować wielokrotne loty w przestrzeń księżycową, aby umożliwić budowę habitatu, który zapewni miejsce postoju dla lotu.

Ostatnim dostarczonym sprzętem będzie rzeczywisty łazik Deep Space Transport, który później zostanie wykorzystany do transportu załogi na Marsa.

Symulacja życia na Marsie będzie prowadzona przez rok w 2027 roku.

Faza trzecia i czwarta rozpoczną się po 2030 r. i będą obejmować ciągłe załogowe loty poszukiwawcze do systemu Mars i powierzchni Marsa.