Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Szwedzki premier Stefan Lofven traci wotum nieufności | Szwecja

Szwedzki parlament poparł wotum nieufności dla centrolewicowego premiera Stefana Lofvena, czyniąc go pierwszym w historii kraju premierem obalonym przez opozycyjnych deputowanych i dając mu tydzień na ustąpienie lub rozpisanie przedterminowych wyborów.

Głosowanie, ogłoszone przez nacjonalistycznych Szwedzkich Demokratów, zaledwie rok przed wyborami powszechnymi, przywróciło Szwecję polityczną niepewność cztery lata po ostatnim niejednoznacznym sondażu. Stworzyłem parlament w ślepym zaułku Doprowadziło to do wielomiesięcznych negocjacji w celu utworzenia koalicji.

Kruchej mniejszościowej koalicji Socjaldemokratów i Zielonych w Leuven towarzyszyło milczące poparcie dwóch niewielkich partii centroprawicowych i byłej Komunistycznej Partii Lewicy, która wycofać jego poparcie W sprawie planów rozluźnienia kontroli czynszów w nowych mieszkaniach.

Wniosek, nad którym głosowało wszystkich 349 deputowanych pomimo ograniczeń Covida, wymagał 175 głosów do przegłosowania i otrzymał 181 głosów. Przywódca szwedzkich demokratów, Jimmy Okesson, powiedział parlamentowi, że rząd był historycznie słaby i „nie powinien dojść do władzy”.

Partia Lewicy oskarżyła premiera o kryzys, a jej lider Noshi Dadgostar powiedział, że rząd kierowany przez socjaldemokratów „porzucił Partię Lewicy i Szwedów”, a nie na odwrót.

Komentator polityczny Mats Knutson powiedział w publicznym radiu SVT: „Przez długi czas wydawało się, że rząd mniejszościowy przetrwa do końca kadencji, ale wewnętrzne podziały w bazie rządowej w końcu stały się zbyt duże”.

Ostatnie wysiłki socjaldemokratów, by udobruchać Partię Lewicy, która ma 27 prawodawców, w weekend okazały się daremne, ponieważ partia nalegała na rządowe plany reformy kontroli czynszów, co może otworzyć właścicielom drzwi do swobodnego ustalania nowych czynszów. Mieszkania sprzeczne ze szwedzkim modelem społecznym.

Trzy scenariusze wydają się teraz możliwe: Lofven może zrezygnować, pozostawiając Marszałkowi Sejmu nową większość. Można przeprowadzić przedterminowe wybory, chociaż wybory w 2022 r. powinny przebiegać zgodnie z planem; Albo porozumienie polityczne, które pozwoliłoby rządowi pozostać na pozycji dozorcy.

READ  Giorgia Meloni zostaje zaprzysiężona jako pierwsza kobieta-premier Włoch

Jednak biorąc pod uwagę, że główne bloki lewicowe i prawicowe w parlamencie są nadal w sytuacji patowej i równomiernie wyważone w sondażach, nie jest jasne, jak można utworzyć nową administrację i czy nowe wybory rozwiążą sytuację.

Analitycy powiedzieli, że spodziewali się rezygnacji Lofvena, ale dodali, że były szef związku, znany ze swoich umiejętności negocjacyjnych na zapleczu, może wrócić.

Anders Sannerstedt, profesor nauk politycznych na uniwersytecie w Lund, powiedział: „Myślę, że nikt nie chce dodatkowych wyborów… a socjaldemokraci, według ostatnich sondaży, stracą teraz dużo głosów w wyborach”.

Sanerstedt powiedział AFP, że jeśli premier odejdzie, kontynuacja impasu parlamentarnego może pozwolić mu na ponowne powstanie. Zgadza się z tym Jonas Heinfors, profesor nauk politycznych na Uniwersytecie w Göteborgu.

„Jest bardzo dobrym negocjatorem” – powiedział Hinforce. „Biorąc pod uwagę ten sam rozkład miejsc, najbardziej prawdopodobnym rezultatem jest powrót Leuven”.