Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Szwedzki lider opozycji ma za zadanie utworzyć nowy rząd | Szwecja

SzwecjaMarszałek parlamentu zwrócił się do Ulfa Christersona, lidera największej prawicowej partii opozycyjnej, aby spróbował zebrać głosy, by odnieść sukces po obaleniu premiera Stefana Lofvena.

Leuven W poniedziałek ogłosił, że złoży rezygnację Zamiast rozpisać przedterminowe wybory po utracie zaufania w zeszłym tygodniu, to mówcy pozostawiono rozpoczęcie poszukiwań jego następcy.

Przewodniczący parlamentu Andreas Norlin nie zaproponował formalnie Christersona jako nowego kandydata na premiera, ale we wtorek dał liderowi Partii Umiarkowanych Konserwatywnych trzy dni na przeprowadzenie sondażu na temat potencjalnego poparcia dla głosowania w parlamencie.

„Jest liderem największej partii wśród grupy partii, która usunęła premiera Stefana Lofvena… Rozsądne jest, aby pozwolić mu zbadać możliwość objęcia urzędu”, powiedział Norlein na konferencji prasowej po spotkaniu z liderami partii.

Rząd został obalony po tym, jak socjaldemokraci z Leuven pokłócili się z popierającą go Partią Lewicy.

Chociaż został wprowadzony przez skrajną prawicę Szwecja Demokraci, wniosek o wotum zaufania pojawił się po tym, jak Partia Lewicy oświadczyła, że ​​planuje jednostronnie zaprotestować przeciwko planowi poluzowania kontroli czynszów.

Umiarkowana partia Christersona i Chrześcijańscy Demokraci szybko poparli propozycję, która została zatwierdzona przez 181 prawodawców w 349-osobowym parlamencie.

W systemie szwedzkim parlament musi tolerować premiera, co oznacza, że ​​może on zabezpieczyć pozycję, o ile większość nie zagłosuje przeciwko niemu.

Impas parlamentarny oznacza, że ​​proces znalezienia premiera trwał cztery miesiące po wyborach w 2018 r., ale Norleen podkreśliła, że ​​tym razem proces ten „nie może potrwać tak długo”.

Przewodniczący Izby zamierza w przyszłym tygodniu przeprowadzić głosowanie nad nowym szefem rządu, a jeśli to się nie powiedzie, nowe głosowanie odbędzie się co tydzień. Jeśli cztery próby wyboru nowego premiera zawiodą, przedterminowe wybory zostaną rozpisane automatycznie i odbędą się w ciągu trzech miesięcy.

READ  Ranny premier i schorowana gospodarka zmuszają Anglię do „szwecji” nad Covid | Larry Elliott

Kolejne wybory powszechne w Szwecji zaplanowano na wrzesień 2022 r. i odbędą się niezależnie od wcześniejszych wyborów, co oznacza, że ​​Szwedzi mogą iść do urn dwa razy w ciągu roku.

W poście w mediach społecznościowych Christerson powiedział, że teraz zacznie „koncentrować się na ważnych rozmowach” z innymi stronami, ale nie spekulował na temat swoich szans na sukces.

Christerson dwukrotnie otrzymał to samo zadanie w 2018 roku, ale potem nie zdobył wystarczającego poparcia wśród innych partii.