Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Szwedzka partia rządząca popiera ofertę wejścia do NATO

Liderzy szwedzkich rządzących socjaldemokratów poprą starania tego kraju o wstąpienie do NATO na znak tego, jak wojna na Ukrainie zmienia mapę europejskiego bezpieczeństwa. Prezydenci Polski i trzech krajów bałtyckich udają się do Kijowa w geście poparcia.

Prezydent USA Joe Biden zaostrzył potępienie Władimira Putina, oskarżając siły prezydenta Rosji o popełnienie ludobójstwa na Ukrainie, podczas gdy Waszyngton przygotowuje nowy pakiet pomocy wojskowej dla Kijowa. Rosja gromadzi swoje siły we wschodniej Ukrainie z nową partią, która ma spróbować przejąć kontrolę nad regionem Donbasu.

Putin powiedział, że rozmowy pokojowe utknęły w martwym punkcie i obiecał kontynuować swoją „operację wojskową”, nawet jeśli określił konflikt jako „tragedię”. Ukraiński negocjator Mychajło Podolak powiedział, że rozmowy były „bardzo trudne”.

(Patrz RSAN na Bloomberg, aby zapoznać się z rosyjskim panelem sankcyjnym.)

Bułgaria ewakuuje załogę statku, która utknęła w Mariupolu (12:05)

Bułgarski premier Cyryl Petkow zapowiedział, że Bułgaria ewakuuje załogę masowca, który od początku wojny utknął w Mariupolu. 14 marynarzy bułgarskich i jeden ukraiński popłynie do Doniecka, a następnie do Bułgarii, a na pokładzie pozostanie trzech członków załogi i kapitan statku.

Zełenski prosi estońskich urzędników o dołączenie do grupy zadaniowej ds. zbrodni wojennych (12:00)

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wezwał estońskich urzędników do przyłączenia się do inicjatywy zbadania zbrodni wojennych na Ukrainie i stworzenia unijnych narzędzi do powrotu deportowanych Ukraińców do domu.

Zełenski wystosował w środę apel w przemówieniu do parlamentu Estonii, którego przewodniczący jest dziś w Kijowie wraz ze swoimi odpowiednikami na Łotwie, Litwie iw Polsce.

Szwedzcy socjaldemokraci przechodzą do NATO (11:55)

Premier Szwecji Magdalena Andersson i inni przywódcy Partii Socjaldemokratycznej spróbuj wsparcia Gazeta Svenska Dagbladet, powołując się na niezidentyfikowane źródła partyjne, poinformowała, że ​​do czerwca przystąpi do NATO.

Partia od dawna niechętnie dyskutuje o tym, czy Szwecja powinna przystąpić do NATO, oficjalnie sprzeciwiała się akcesji i przekonywała, że ​​każda prośba powinna mieć silne poparcie ze strony prawodawców. Jego poparcie będzie oznaczało poparcie większości dla kandydowania w parlamencie.

Finlandia również dostrzegła drastyczną zmianę postawy wobec członkostwa w NATO po inwazji na Ukrainę i ma się rozpocząć leczyć Co prawdopodobnie doprowadzi do przyłączenia się do sojuszu wojskowego. Rosja wielokrotnie ostrzegała, że ​​w takim przypadku oba kraje poniosą konsekwencje.

Holendrzy badają 20 jachtów związanych z rosyjskimi sankcjami (10:47)

Według oświadczenia holenderskiego rządu, Holandia objęła w sumie 20 jachtów inwigilacją z powodu sankcji wobec Rosji i Białorusi.

Zgodnie z oświadczeniem, 14 z nich jest w budowie, dwa są w magazynie, a cztery są w trakcie konserwacji. Dwa z jachtów, które zostały poddane ściślejszej kontroli holenderskiej służby celnej, są powiązane z osobą z europejskiej listy sankcyjnej. Stoczni, o której mowa, nakazano zamrożenie obu statków.

Finlandia obniża prognozę PKB dotyczącą sankcji (10:47)

Według Ministerstwa Finansów, fińska gospodarka wydaje się być na dobrej drodze do wzrostu w tym roku o połowę szacowanego tempa, zanim sąsiadująca Rosja rozpoczęła inwazję na Ukrainę.

W opublikowanym w środę raporcie ministerstwo prognozuje, że produkt krajowy brutto wzrośnie prawdopodobnie o zaledwie 1,5%, w porównaniu z poprzednią prognozą 3%, ponieważ sankcje ograniczają eksport i produkcję przemysłową. Powiedziała, że ​​gospodarka będzie rosła w podobnym tempie do 2024 r., przy założeniu kontynuacji sankcji.

Spadek chińskiego eksportu do Rosji (9:48)

Eksport Chin do Rosji spadł w marcu po inwazji na Ukrainę, mimo że dostawy do innych krajów gwałtownie wzrosły, co wskazuje, że chińskie firmy prawdopodobnie będą ostrożnie podchodzić do handlu z Rosją.

Oficjalne dane pokazały w środę, że chińskie firmy sprzedały w marcu do Rosji towary o wartości 3,8 miliarda dolarów, czyli o 7,7% mniej niż rok wcześniej. Była to najniższa kwota od maja 2020 r., kiedy światowy handel został poważnie dotknięty epidemią Covid-19.

Chiny zapowiedziały, że będą kontynuować normalne stosunki handlowe z Rosją. Jednak zwiększone sankcje wobec Rosji ze strony wielu krajów, spadek kursu rosyjskiej waluty i wysiłki USA mające na celu uniemożliwienie Rosji korzystania z dolara mogły skłonić chińskie firmy do wycofania eksportu.

Aktualizacja Ukrainy: partia rządząca Szwecji popiera kandydaturę do NATO

Czytaj więcej: Chiński eksport do Rosji gwałtownie spada po inwazji na Ukrainę

Ukraina chwyta sojusznika Putina i proponuje mu handel (8:30)

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zaproponował handel oligarchą i bliskim przyjacielem Putina, Wiktorem Medwedczukiem, aresztowanym wczoraj po ucieczce z aresztu domowego po inwazji Rosji.

„Oferuję Federacji Rosyjskiej wymianę twojego mężczyzny na naszych chłopców i dziewczynki, którzy są obecnie w areszcie” – powiedział Zełenski w przemówieniu wideo we wtorek wieczorem.

Medwedczuk, przywódca prorosyjskiej opozycji ukraińskiej, został w zeszłym roku aresztowany za zdradę stanu i umieszczony w areszcie domowym, ale zdołał uciec na początku wojny.

Aktualizacja Ukrainy: partia rządząca Szwecji popiera kandydaturę do NATO

Przywódcy krajów bałtyckich i polskich z wizytą w Kijowie (6:28)

Jakub Komoc, doradca ds. polityki zagranicznej prezydenta RP Andrzeja Dudy, napisał na Twitterze o drodze do Kijowa przywódców Polski, Łotwy, Estonii i Litwy.

Ropa podtrzymuje postęp, podczas gdy Putin kontynuuje wojnę (6:04)

Ropa ustabilizowała się w Azji po ponownym wzroście powyżej 100 dolarów za baryłkę, ponieważ rosyjski prezydent obiecał kontynuować wojnę na Ukrainie, która wstrząsnęła rynkami i zmniejszyła światowe dostawy ropy. West Texas Intermediate wzrósł we wtorek o 6,7%, najwięcej od trzech tygodni.

USA przygotowuje się do nowego zwiększenia pomocy wojskowej (4:44)

Osoby zaznajomione z tą sprawą powiedziały, że około 750 milionów dolarów w postaci broni ma zostać wysłanych w ramach Presidential Withdrawal Authority. Dzięki temu firma Biden może przenosić sprzęt z zapasów amerykańskich bez zgody Kongresu, aby przyspieszyć dostawy w sytuacjach awaryjnych. Rodzaje broni są nadal przedmiotem dyskusji.

Stany Zjednoczone dostarczyły Ukrainie ponad 2,4 miliarda dolarów pomocy wojskowej od czasu objęcia urzędu przez Bidena. Z tego ponad 1,7 miliarda dolarów dostarczono po rozpoczęciu inwazji 24 lutego.

Najlepsi handlowcy przestaną handlować rosyjską ropą (2:57)

Rzecznik firmy poinformował w e-mailu, że wolumeny rosyjskiej ropy obsługiwane przez Vitol „znacznie zmniejszą się w drugim kwartale wraz ze spadkiem istniejących zobowiązań umownych”. „Spodziewamy się, że zakończy się to do końca 2022 roku”.

BP Plc, Shell Plc i Exxon Mobil Corp. wcześniej ogłosiły plany rezygnacji z udziałów w inwestycjach związanych z Rosją, jednocześnie podejmując kroki w celu powstrzymania stosunków z narodem. Rafinerie w Indiach i Chinach nadal kupowały dostawy rosyjskiej ropy, albo bezpośrednio z Moskwy, albo przez handlowców.

Oddzielnie Rosja jest gotowa sprzedawać ropę i produkty naftowe „zaprzyjaźnionym krajom” w dowolnym przedziale cenowym, podała gazeta Izwiestia, powołując się na wywiad z ministrem energetyki Nikołajem Szulginowem.

Biden mówi, że Putin popełnił „ludobójstwo” (23 wieczorem)

Biden po raz pierwszy oskarżył Rosję o popełnienie ludobójstwa na Ukrainie. Przemawiając na wtorkowym wydarzeniu w stanie Iowa, na którym przedstawiono kroki w celu obniżenia kosztów paliwa, które wzrosły w czasie wojny, Biden nazwał działania Rosji w konflikcie „ludobójstwem”. Później trzymał się swoich komentarzy, ale powiedział, że prawnicy w końcu podejmą formalną decyzję.

„Tak, nazwałem to ludobójstwem, ponieważ staje się coraz jaśniejsze i bardziej oczywiste, że Putin po prostu próbuje wykorzenić ideę bycia Ukraińcem” – powiedział dziennikarzom prezydent przed wyjazdem z Iowa. „Dowody rosną”.

Aktualizacja Ukrainy: szwedzka partia rządząca popiera kandydaturę do NATO
READ  Polski regulator zatwierdza fuzję ropy i gazu - Pierwsze wiadomości