Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Szwajcaria: Prawicowi populiści wzmacniają swoją pozycję po wyborach federalnych

Szwajcaria: Prawicowi populiści wzmacniają swoją pozycję po wyborach federalnych

Zmiany klimatyczne, rosnące koszty opieki zdrowotnej i imigracja to jedne z głównych tematów, którymi niepokoili się wyborcy udający się do urn.

reklama

Prawicowa partia populistyczna umocniła swoją pozycję wiodącej partii politycznej w Szwajcarii, zdobywając około 29% głosów w niedzielnych wyborach federalnych.

Według ostatecznych prognoz Swiss Broadcasting Corporation, Szwajcarska Partia Ludowa wyprzedziła Socjalistów, drugą co do wielkości partię w izbie niższej parlamentu, która otrzyma nieco ponad 17% głosów.

Tymczasem Partia Zielonych wydaje się być największym przegranym w wyborach, spadając o cztery punkty procentowe do 9,2%.

Wybór 200-osobowej izby niższej, znanej jako Rada Narodowa, i 46-osobowej izby stanowej, Senatu, nada ton szwajcarskiej polityce, w miarę jak bogaty naród alpejski dostosowuje się do swojego wizerunku jako „neutralnego” kraj. Kraj spoza Unii Europejskiej.

Dzieje się tak również wtedy, gdy kraj zmaga się z takimi problemami, jak zmiana klimatu, rosnące koszty opieki zdrowotnej i imigracja.

Ostateczne karty do głosowania zostaną zebrane w niedzielę, po tym jak zdecydowana większość Szwajcarów dokona wyboru w głosowaniu korespondencyjnym.

Głosowanie może pokazać, jak inna część europejskich wyborców myśli o prawicowej polityce populistycznej oraz konieczności wydawania pieniędzy i zasobów na walkę z globalnym ociepleniem w czasie rosnącej inflacji, która odbija się na kieszeniach wielu osób – nawet w zamożnej Szwajcarii. .

Nowa formacja nazywająca siebie „Centrum” – zrodzona z połączenia centroprawicowych chadeków i „burżuazyjnych demokratów” w 2021 roku – pojawia się po raz pierwszy w głosowaniu parlamentarnym i wspólnie może wyprzedzić liberalną partię wolnorynkową jako impreza. Trzecia co do wielkości partia w Izbie Reprezentantów.

Badania opinii publicznej wskazują, że Szwajcarzy mają trzy główne obawy: wysokie opłaty za obowiązkowy, wolnorynkowy system ubezpieczeń zdrowotnych; Zmiana klimatu, która spowodowała erozję wielu lodowców Szwajcarii – oraz obawy dotyczące migrantów i migracji.

READ  Węgry zgadzają się na budowę dwóch rosyjskich reaktorów jądrowych | Węgry

Głosowanie parlamentarne to jedna z dwóch głównych metod stosowanych przez 8,5 miliona obywateli Szwajcarii, aby kierować swoim krajem. Inną metodą jest organizowanie regularnych referendów – zwykle cztery razy w roku – w sprawie dowolnej liczby decyzji politycznych, w których ustalane są wytyczne, których Parlament musi przestrzegać podczas opracowywania i uchwalania prawodawstwa.