Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Szpiedzy, intrygi i niewyjaśnione morderstwo: śledztwo w sprawie zabójstwa szwedzkiego premiera |  wiadomości ze świata

Szpiedzy, intrygi i niewyjaśnione morderstwo: śledztwo w sprawie zabójstwa szwedzkiego premiera | wiadomości ze świata

Strzał rozległ się na ruchliwej ulicy w Sztokholmie w lutym 1986 roku, oddany z bliskiej odległości. Niecałą godzinę później ogłoszono śmierć premiera Szwecji.

Ale po 37 latach i wielu dochodzeniach, w tym trwającym dziesięć lat dochodzeniu prowadzonym przez słynnego pisarza kryminałów Stiega Larssona, nikt nigdy nie został pociągnięty do odpowiedzialności za morderstwo Olofa Palme.

Teraz nowa czteroczęściowa seria od Sky Documentaries, która bada nierozwiązane zabójstwo, znane czasem jako „strzelanina JFK w Europie”, świat szpiegów i intrygi, które się wokół niego obracają.

Jan Stoklasa jest byłym dyplomatą szwedzkiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych, który przez ostatnie dziesięć lat prowadził śledztwo w sprawie zabójstwa Palma.

Robił research w książkach, kiedy natknął się na zbiór materiałów zebranych przez Larsona, autora The Girl with the Dragon Tattoo, który po cichu spędził lata próbując znaleźć zabójcę przed śmiercią w 2004 roku.

„Morderstwo Olofa Palme pojawiało się sporadycznie w umysłach ludzi przez 37 lat” – powiedział Stoklasa dla Sky News.

„Zawsze tam jest i jest to rodzaj rany, która zaczyna się goić, a potem znowu łzawi”.

Dokładny czas

Zabójstwo nastąpiło w czasie, gdy był przywódcą SzwecjaPalme stąpał po niebezpiecznej linie między dwoma supermocarstwami: Stanami Zjednoczonymi i Związkiem Radzieckim.

ZSRR nie mógł się doczekać ekspansji – czegoś, przed czym Ameryka i Zachód desperacko starały się trzymać Szwecję z daleka ze względu na jej geograficzne i strategiczne znaczenie.

Kontrowersyjnie Palme starał się utrzymać Szwecję jako kraj neutralny, niezaangażowany i, co najważniejsze, kraj, który nie był w NATO.

Tak więc zamach na Palme nastąpił w newralgicznym momencie dla Szwecji, który mógł zmienić bieg historii tego kraju.

Zdjęcie z 1984 roku pokazuje szwedzkiego premiera Olofa Palma, który został zastrzelony w drodze do domu z kina w Sztokholmie, 28 lutego 1986 roku. REUTERS/Toby Gustafsson (Szwecja – Tagi: Profil polityczny) Szwecja jest poza Szwecją.  W Szwecji nie ma sprzedaży komercyjnej ani wydawniczej.  Ten obraz został dostarczony przez osobę trzecią.  Jest dystrybuowany, dokładnie tak, jak donosi Reuters, jako usługa dla klientów
zdjęcie:
Olof Palm został zabity, gdy on i jego żona wracali z kina do domu

„Sytuacja polityczna bardzo się zmieniła i chyba wtedy nie zdawaliśmy sobie z tego sprawy” – powiedział Stoklasa. Szwecja starała się stworzyć tę trzecią możliwość między Związkiem Radzieckim a Stanami Zjednoczonymi i pomóc wszystkim małym krajom w kierowaniu własnym losem.

READ  Wojna między Izraelem a Gazą: Zdjęcia Rafah pokazują ogromne kratery powstałe w wyniku eksplozji w pobliżu obozów

„A ta kula w plecach Olofa Palme natychmiast to zmieniła”.

Teraz, po rosyjskiej inwazji na Ukrainę, Szwecja porzuciła trwającą od dekady postawę neutralności i jest przystąpić do NATO.

Czytaj więcej:
„Historyczny moment”, gdy Szwecja stara się o członkostwo w NATO
Sojusznicy NATO zgadzają się, że Ukraina zostanie członkiem

Śledztwo Stoklasy w sprawie morderstwa Palme prowadzi go do świata mrocznych spisków, a nawet spotkań z byłymi szpiegami. Co to było?

Mówi: „Przerażające”. Pojechałem na Cypr spotkać się z tym szwedzkim szpiegiem, który mieszka na Cyprze Północnym, ponieważ chciał uniknąć ekstradycji.

Stoklasa mówi, że spotkał się ze szpiegiem pod fałszywym nazwiskiem i nie wiedział, komu ufać, nawet policji.

Ale powiedział, że wejście do królestwa duchów było „pośpiechem”, od którego można „być pociągniętym lub od którego można się uzależnić”.

W 1986 roku na ruchliwej ulicy w Sztokholmie zamordowany został premier Szwecji Olof Palm.  Morderstwo wstrząsa całym światem, a policyjne dochodzenie utknęło w ślepym zaułku.  Internet został zalany teoriami spiskowymi, tworząc armie detektywów i maniaków.  Ale trop jest niejasny... aż do chwili, gdy dziennikarz przypadkowo odkrywa 20 pudeł zawierających osobiste akta naukowca... Bestsellerowy autor kryminałów SDeg Larsson, autor
zdjęcie:
Jan Stoklasa prowadzi śledztwo w sprawie zamachu od ponad dekady

Po dekadzie badań Stoklasa mówi, że zabójstwo pozostaje nierozwiązane – ale mówi, że oparł się na pracy Larsona i ma teorię.

„Nie mówię, kto moim zdaniem faktycznie pociągnął za spust, mam na ten temat teorię” — mówi.

Ale co ważniejsze, możesz zobaczyć rzeczywiste siły, które za tym stoją, z mieszkańcami RPA wykorzystującymi szwedzkiego mediatora i szwedzkimi prawicowcami jako potencjalnymi pomocnikami i kozłami ofiarnymi.

„To jest teoria, w którą wierzył Stig (Larson), a ja gorąco w nią wierzę. Nawet w nią wierzę”.

Człowiek, który igrał z ogniem powraca w odcinku drugim w niedzielę, 21 maja w Sky Documentaries, a teraz. Pierwszy odcinek jest dostępny do obejrzenia podczas nadrabiania zaległości.