Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Szkoła na Florydzie zakazuje czytania wiersza podczas inauguracji Bidena, ponieważ rosną obawy dotyczące narastających ograniczeń stanowych | Wiadomości z USA

Zakaz wiersza pojawia się, gdy grupa obrońców mniejszości mówi, że działania gubernatora Rona DeSantisa „stworzyły cień strachu w społecznościach w całym stanie”.


środa 24 maja 2023 03:22, Wielka Brytania

Szkoła na Florydzie zakazała czytania wiersza podczas inauguracji Joe Bidena po jednej skardze.

Nienazwany rodzic powiedział, że wiersz Amandy Gorman The Hill We Climb „nie jest dydaktyczny” i zawiera „pośrednie przesłania nienawiści (sic)”, dodając, że może „zmylić i wychować uczniów”.

25-letnia Gorman powiedziała na Instagramie, że została „spalona” przez wiersz, który został zakazany w szkole podstawowej w hrabstwie Miami-Dade.

Powiedziała: „Powiedzmy sobie jasno, większość zakazanych dzieł jest autorstwa autorów, którzy od pokoleń walczyli o to, by dostać się na półki z książkami. Większość z tych ocenzurowanych dzieł ma obce, nie-białe głosy”.

Gorman powiedziała, że ​​napisała wiersz „aby wszyscy młodzi ludzie mogli zobaczyć siebie w historycznym momencie” i że otrzymała „niezliczone listy i filmy” od dzieci, które zainspirowały ją do napisania własnej poezji.

„Pozbawianie dzieci możliwości odnalezienia swojego głosu w literaturze jest pogwałceniem ich prawa do wolności myśli i wypowiedzi” – dodała.

Zakaz wydania wiersza pojawia się, gdy gubernator Ron DeSantis i wielu innych polityków dąży do uczynienia Florydy bardziej restrykcyjnym i mniej tolerancyjnym stanem.

We wtorek Kampania Praw Człowieka dołączyła do NAACP, Ligi Zjednoczonych Obywateli Ameryki Łacińskiej oraz Koalicji Imigrantów i Równości Florydy na Florydzie, wydając ostrzeżenia dotyczące podróży lub przesiedleń dla Sunshine State.

Wzgórze, na które się wspinamy – Amanda Gorman

Kiedy nadejdzie dzień, zadajemy sobie pytanie, gdzie możemy znaleźć światło w tym niekończącym się cieniu?

Strata, którą niesiemy, morze, które musimy przebrnąć.

Stawiliśmy czoła brzuchowi bestii.

Nauczyliśmy się, że cisza nie zawsze oznacza spokój,

READ  Walki we wschodniej Ukrainie zamieniają się w wojnę okopową, gdy Rosja szuka przełomu | Ukraina

A normy i koncepcje tego, co jest „sprawiedliwe”, nie zawsze są sprawiedliwe.

Jednak świt jest nasz, zanim się zorientujemy.

W jakiś sposób to robimy.

Jakoś przeżyłem i byłem świadkiem niezłamanego narodu,

Ale po prostu niekompletny.

My, spadkobiercy kraju i czasów, kiedy chuda czarna dziewczyna wywodząca się od niewolników i wychowywana przez samotną matkę, mogła marzyć o zostaniu prezydentem, tylko po to, by za nim gonić.

Przeczytaj cały wiersz tutaj

„jawnie wrogie” prawa i polityki

Grupa wspierająca LGBT+ stwierdziła, że ​​nie wzywa do bojkotu podróży na Florydę, ale chce zwrócić uwagę na nowe przepisy uchwalone przez kontrolowane przez Republikanów państwo ustawodawcze, które są wrogie społeczności, ograniczają dostęp do aborcji i pozwalają mieszkańcom Florydy nosić ukrytą broń bez zezwolenie.

Czytaj więcej:
Gubernator Florydy Myszka Miki kontra Donald Trump – pięć rzeczy, które warto wiedzieć o Ronie DeAntisie
Gubernator Florydy Ron DeSantis odwiedza Wielką Brytanię w ramach międzynarodowej misji handlowej

W miniony weekend NAACP, najstarsza organizacja praw obywatelskich w Stanach Zjednoczonych, powiedziała, że ​​turyści powinni zrozumieć, że kraj ten „nie docenia i marginalizuje wkład i wyzwania, przed którymi stoją Afroamerykanie i inne kolorowe społeczności”.

Powiedział również, że ostatnie prawa i zasady, za którymi opowiadał się DeSantis i inni, są „jawnie wrogie” wobec tych grup i osób LGBT.

W ostatnich miesiącach przywódcy Florydy:

• Wspieraj działania, które uniemożliwiają stanowym uczelniom prowadzenie programów dotyczących różnorodności, równości i integracji, a także krytycznej teorii rasy
• Uchwalić ustawę STOP WOKE, która ogranicza dyskusje na temat rasy w szkołach i firmach
• Zakazał władzom lokalnym przekazywania pieniędzy organizacjom, które wydają karty identyfikacyjne osobom nielegalnie przebywającym w Stanach Zjednoczonych
• Nieważne prawa jazdy posiadane przez nielegalnych imigrantów
• Wymaganie od szpitali, które akceptują Medicaid, umieszczania pytania o narodowość w formularzach, co zdaniem krytyków ma na celu uniemożliwienie nielegalnym imigrantom szukania pomocy medycznej
• Staraj się ograniczać dyskusje na tematy LGBTQ w szkołach i usuwaj z bibliotek książki zawierające postacie homoseksualne

READ  Uniwersytety w USA i Kanadzie przewyższają Wielką Brytanię w Lidze Zrównoważonego Rozwoju | Zrównoważony rozwój

„Lista praw i zasad Florydy, które w całości dotyczą podstawowych wolności i praw, stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia i bezpieczeństwa osób podróżujących do tego stanu” – powiedział Equality Florida.

Czytaj więcej:
Gubernator Florydy Ron DeSantis podpisał sześciotygodniowy zakaz aborcji
Lojaliści Trumpa twierdzą, że oskarżenia są „demokratycznym wyczynem”, ponieważ sondaże pokazują, że DeSantis nie ma szans.
Żegnaj Donaldzie, cześć Ron? Co sondaże mówią o Trump vs. DeSantis

Cień strachu

Lydia Medrano, wiceprezes UCAC, powiedziała, że ​​działania gubernatora DeSantisa „wywołały cień strachu w społecznościach w całym stanie”.

Floryda jest jednym z najpopularniejszych stanów w Stanach Zjednoczonych pod względem turystycznym – w zeszłym roku stan ten odwiedziło ponad 137,5 miliona osób, a branża zapewnia 1,6 miliona miejsc pracy.

Demokratyczni burmistrzowie dystansują się od gubernatora stanu

Być może mając to na uwadze, niektórzy demokratyczni burmistrzowie szybko zdystansowali się od nietolerancyjnego wizerunku stanu.

Burmistrz Petersburga Ken Welch napisał na Twitterze: „Każdy jest zawsze mile widziany i będzie traktowany z godnością i szacunkiem”.

Burmistrz Tampy, Jane Castor, napisała na Twitterze: „Różnorodność i integracja są kluczowe dla tego, co sprawia, że ​​Tampa jest jednym z największych i najbardziej przyjaznych miast w Ameryce. I to nigdy się nie zmieni, bez względu na to, co stanie się w Tallahassee”.

Oczekuje się, że DeSantis ogłosi w środę, że będzie ubiegał się o republikańską nominację na prezydenta.