science

Szkockie strony są w drodze do uruchomienia pierwszego lotu kosmicznego w Wielkiej Brytanii

Szkockie witryny należą do miejsc proponowanych do pierwszego kosmicznego startu w Wielkiej Brytanii po wejściu w życie nowych przepisów

Brytyjski sekretarz ds. transportu Grant Shapps ogłosił, że nowe przepisy zapewniają ramy regulujące przemysł kosmiczny i otworzą „potencjalne możliwości rynkowe o wartości 4 miliardów funtów w ciągu następnej dekady”. Pierwsze uruchomienie spodziewane jest w przyszłym roku.

Departament Transportu (DfT) powiedział, że będzie to pierwszy raz, kiedy statek kosmiczny lub satelita wystartuje z kraju europejskiego.

Kilka europejskich firm rozpoczyna obecnie działalność w Gujanie Francuskiej w Ameryce Południowej. Sugerowane lokalizacje portów kosmicznych w Wielkiej Brytanii obejmują Western Isles, Glasgow, Mashrihanish, Sutherland i Szetlandy.

Inne proponowane miejsca to Newquay w Kornwalii i Snowdonia w północnej Walii.

Oczekuje się, że brytyjski przemysł kosmiczny wystrzeli satelity w celu udoskonalenia systemów satelitarnych i usprawnienia monitorowania wzorców pogodowych i zmian klimatycznych. DfT twierdzi, że turystyka kosmiczna i loty naddźwiękowe – które są szybsze niż prędkość dźwięku – ostatecznie wystartują z Wielkiej Brytanii.

Urząd Lotnictwa Cywilnego (CAA) został oficjalnie mianowany regulatorem brytyjskiego przemysłu kosmicznego po 18 miesiącach przygotowań.

Urząd poinformował, że jest gotowy do przyjmowania wniosków o licencje na uruchomienie.

Colin MacLeod, szef brytyjskiej regulacji przestrzeni kosmicznej w Urzędzie Lotnictwa Cywilnego, powiedział, że utworzył „zespół ekspertów zajmujący się polityką, inżynierią i licencjonowaniem”.

„Będziemy działać w bezpieczny, bezpieczny i zrównoważony sposób, aby chronić zainteresowanych ludzi i mienie oraz innych użytkowników przestrzeni powietrznej oraz umożliwić rozwijający się i prężny przemysł kosmiczny” – dodał.

Incydenty związane z bezpieczeństwem związane z lotami kosmicznymi w Wielkiej Brytanii lub nad nią zostaną zbadane przez Oddział Badania Wypadków Lotniczych, który już bada wypadki lotnicze.

„Nasi inspektorzy będą prowadzić badania lotów kosmicznych z taką samą rygorystycznością, wiedzą fachową i profesjonalizmem, z którego jesteśmy znani w lotnictwie” – powiedział Crispin Orr, starszy inspektor ds. wypadków w kosmosie.

READ  SpaceX opóźnia powrót astronautów z powodu pogody - skrócenie czasu bez toalety | SpaceX

Shapps dodał: „Stoimy u progu nowej ery komercyjnej przestrzeni kosmicznej i jest to moment startowy dla rozwijającego się przemysłu kosmicznego w Wielkiej Brytanii, pokazujący zaangażowanie rządu w umieszczenie Wielkiej Brytanii w światowej czołówce w tym sektorze”.