World

Szef WHO mówi, że Covid Patient Zero mógł być pracownikiem laboratorium Wuhan

Szef Światowej Organizacji Zdrowia twierdził, że pierwszą osobą, która zaraziła się wirusem Covid-19, mógł być pracownik laboratorium Wuhan, który zetknął się z nietoperzem.

Dr Peter Embark prowadził czterotygodniowe śledztwo WHO w sprawie pochodzenia koronawirusa i początkowo twierdził, że teoria, że ​​wirus pochodzi z laboratorium miejskiego, była „wysoce nieprawdopodobna”.

Jednak dr Mubarak, epidemiolog i ekspert ds. Bezpieczeństwa żywności, powiedział teraz, że pracownik laboratorium w Wuhan mógł zarazić nietoperza.

Powiedział duńskiej telewizji TV2: Pracownik, który został ranny w terenie podczas pobierania próbek, podlega jednej z możliwych hipotez.

To tutaj wirus jest przenoszony bezpośrednio z nietoperzy na ludzi. W tym przypadku byłby to pracownik laboratorium, a nie przypadkowy wieśniak lub ktoś inny, kto ma regularny kontakt z nietoperzami.

„Więc jest to właściwie kategoria potencjalna”.

Dodał jednak, że zespół WHO nie znalazł żadnych dowodów na to, że epidemia Covid była powiązana z badaniami prowadzonymi w Instytucie Wirusologii Wuhan.

Podkreślił, że eksperci WHO nie znaleźli bezpośrednich dowodów na to, że wybuch wirusa Corona ma związek z badaniami nad nietoperzami prowadzonymi w laboratoriach Wuhan.

Pochodzenie wirusa pozostaje przedmiotem gorącej dyskusji wśród ekspertów po pierwszych znanych przypadkach, które pojawiły się w Wuhan w grudniu 2019 r., ale większość specjalistów nie wierzy, że prawdopodobną przyczyną jest wyciek z laboratorium.

W maju prezydent USA Joe Biden nakazał swoim doradcom poszukiwanie odpowiedzi na pytania dotyczące pochodzenia, mówiąc, że amerykańskie agencje wywiadowcze realizują konkurencyjne teorie, w tym możliwość wypadku w laboratorium. Chiny konsekwentnie odrzucają teorię wycieku laboratoryjnego.

Yuan Zhiming, dyrektor Laboratorium Bezpieczeństwa Biologicznego w Instytucie Wirusologii Wuhan, powiedział wcześniej, że nie przechowywał ani nie badał nowego koronawirusa przed wybuchem epidemii.

„Chcę potwierdzić, że … Instytut Wirusologii w Wuhan nigdy nie zaprojektował, nie wyprodukował ani nie ujawnił nowego koronawirusa” – powiedział.

READ  Pogląd The Guardian na świętowanie niepodległości Ukrainy: W cieniu niepewności | redakcyjny

Dodatkowe raporty agencji