Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Szef unijnego przemysłu wzywa do ustawy o czystych technologiach w odpowiedzi na dotacje na ekologię w USA – POLITICO

Szef unijnego przemysłu wzywa do ustawy o czystych technologiach w odpowiedzi na dotacje na ekologię w USA – POLITICO

Kliknij play, aby posłuchać tego artykułu

wyrażone przez sztuczną inteligencję.

Szef przemysłu Komisji Europejskiej, Thierry Breton, śpiewa serenadę w stolicach UE planem zapobieżenia zniszczeniu przemysłu europejskiego przez amerykańskich konkurentów, którzy mają skorzystać z dużego pakietu dotacji.

Częścią jego bezpośredniej odpowiedzi na Amerykę jest ustawa Bretton Clean Technology Act Ustawa o redukcji inflacji, pakiet o wartości 369 miliardów dolarów, który ma ożywić amerykańskie firmy, pomagając im przejść na bardziej ekologiczny model. Aby uniemożliwić firmie Europe Inc. Bretton przedstawia ustawę o czystej technologii jako sposób na kierowanie pieniędzy z krajów europejskich do wiodących firm w bloku złożonym z 27 krajów.

Myślenie Bretona jest już całkiem zgodne z myśleniem jego rodzinnego kraju – Francji – która zapowiedział szeroki wachlarz działań Wspieranie lokalnego zielonego przemysłu. Świadomy tego, że większość krajów wolnego handlu, takich jak kraje nordyckie, jest sceptycznie nastawiona do takiej interwencji rządu, Breton rozpoczyna ofensywę wdzięku, aby zdobyć szerokie poparcie Europy.

przed środą Dyskusja w gronie 27 komisarzy europejskich ds. konkurencyjności Europy, francuska komisarz spotkała się z premierem Hiszpanii Pedro Sánchezem, premierem Belgii Alexandrem de Croo oraz premierem Polski Mateuszem Morawieckim.

Breton celowo flirtuje ze stolicami UE, których gospodarki są silnie uprzemysłowione i chcą zapobiec temu, by ich kraje stały się przemysłowymi pustkowiami z powodu wysokich cen energii i pakietu zielonych dotacji Waszyngtonu, co grozi skierowaniem inwestycji w stronę Stanów Zjednoczonych.

Thierry Breton, szef przemysłu Unii Europejskiej | John Tice/AFP za pośrednictwem Getty Images

Dwóch urzędników zaznajomionych z jej planami powiedziało, że przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen poda więcej szczegółów na temat europejskich planów na Światowym Forum Ekonomicznym w Davos w przyszłym tygodniu. To, jak bardzo plany te będą zgodne z planem z Brettona, jest częścią dyskusji w Komisji Europejskiej w środę.

W rozmowie z POLITICO we wtorek, w drodze powrotnej ze spotkania z Sanchezem w Madrycie, Breton powiedział, że „bardzo się cieszy, widząc, że dzielimy tę samą analizę, ale także te same wnioski, co oznacza, że ​​zgadzamy się, że potrzebna jest wspólna zgoda i koordynacja reakcji na poziomie federacji.” Europejski, na co tak bardzo nalegał Pedro Sanchez.

READ  Gospodarki Europy Środkowej idą w górę w pierwszym kwartale, ale świętowanie może się wkrótce skończyć

chronić jednolity rynek

Breton powiedział, że nalegał na dwa kluczowe punkty podczas swojego spotkania z Sanchezem i innymi przywódcami UE: po pierwsze, „potrzeba skoordynowanej reakcji z zarówno ustawodawstwem horyzontalnym odpowiadającym IRA, jak i [Inflation Reduction Act]tak jak zrobiliśmy to z ustawą o chipach – ale tym razem dla europejskiej IRA, co się dzieje [European Council President] Charles Michel i przywódcy Unii Europejskiej prosili nas o to.

„Po drugie, jeśli chodzi o finansowanie, musimy zapewnić równe szanse pod względem równego dostępu dla wszystkich krajów UE do funduszy”, aby wspierać kluczowe branże w Europie, w szczególności zielone łańcuchy dostaw.

Jest to próba rozwiązania jednego z głównych problemów mniejszych krajów: że dotacje mogą rozerwać święty jednolity rynek bloku. Ryzyko polega na tym, że działania UE zmierzające do zwiększenia dotacji niesprawiedliwie pozwolą bogatym krajom, takim jak Francja i Niemcy, na subsydiowanie ich firm w sposób, w jaki kraje takie jak Portugalia czy Grecja nie będą w stanie tego zrobić, ożywiając długotrwałe napięcia i podziały.

Przemówienie Bretona może wywołać kpiny ze strony szefowej UE ds. konkurencji Margrethe Vestager, która przyjęła ostrożne stanowisko w sprawie hojności europejskiego przemysłu ekologicznego. Tuż przed świętami Bożego Narodzenia, Dane ostrzeżony że „nie można budować konkurencyjności poprzez dotacje” oraz że Europa powinna dążyć do zachowania jednolitego rynku, który określiła jako „najcenniejszy atut”.

Vestager tradycyjnie stanowił liberalną przeciwwagę, która ograniczała bardziej agresywne bretońskie tendencje interwencyjne w poselstwie. Ale ostatnio mniej otwarcie mówi o swoim oporze wobec dotacji. Jednak duński komisarz zdaje się rozumieć, że impet jest po stronie Bretona, który ma poparcie Paryża i przynajmniej części niemieckiego rządu – i gromadzi coraz większą liczbę stolic UE.

Margrethe Vestager tradycyjnie była liberalną przeciwwagą powstrzymującą bardziej agresywne interwencjonistyczne tendencje Bretona w Komisji | Kenzo Tribouillard/AFP za pośrednictwem Getty Images

Breton argumentował, że wszyscy przywódcy UE, z którymi rozmawiał, zgodzili się co do potrzeby szybkiego działania i nie trzeba ich przekonywać – w przeciwieństwie do niektórych w Komisji. „W moich ostatnich rozmowach – czy to z premierem Polski, premierem Belgii, premierem i prezydentem Francji, dzisiejszym premierem Hiszpanii – naprawdę panowała zgoda co do tego, że pilnie potrzebujemy szybkiej, skoordynowanej odpowiedzi”.

READ  Wielkość i prognoza polskiego rynku meblarskiego

Przywódcy UE „wszyscy zgodzili się co do konieczności szybkiego działania. Szczerze mówiąc, wszyscy narzekali, że reakcja była zbyt wolna” – dodał Breton, powołując się na wspólne projekty przemysłowe UE, znane jako ważne projekty stanowiące przedmiot wspólnego europejskiego zainteresowania, „gdzie czasami podejmujemy do dwóch lat, więc tracimy. Naprawdę trzeba przyspieszyć te procesy i pozwolenia”.

Tajemnicze finansowanie

Duża część tego, czym jest, to Woods Połączenie Trwają już prace nad europejskimi przepisami mającymi na celu obniżenie inflacji, na przykład nad uelastycznieniem zasad pomocy państwa w UE, aby wstrzyknąć więcej pieniędzy rządowych do borykających się z trudnościami branż. Komisja planuje przyjąć zmienione ramy pomocy rządowej jeszcze w styczniu.

Dzieje się to długo po tym, jak Bruksela złagodziła zasady nadzwyczajnej pomocy publicznej w odpowiedzi na kryzys gospodarczy w Europie spowodowany pandemią koronawirusa, a następnie wojną na Ukrainie. Naciskałem na unijnego dyplomatę, jak elastyczne są unijne przepisy dotyczące pomocy państwa, porównując go do gimnastyka.

W 2022 r. Bruksela opatrzy pieczątką 170 krajowych wniosków o nadzwyczajną pomoc państwa na kwotę około 540,2 mld euro. Lwia część tych miliardów została rozdzielona do Niemiec – które stanowiły prawie połowę wszystkich zatwierdzeń pomocy rządowej – i Francji, która odpowiada za mniej niż 30 procent.

Ambasador Szwecji przy UE Lars Danielsson powiedział POLITICO, że istnieje „otwartość” na środki tymczasowe, ale ostrzegł, że „niektórzy z nas uważają, że zawsze powinniśmy być bardzo ostrożni z pomocą państwa”, aby uniknąć interwencji na rynku. Danielson powiedział, że to, czy kraje UE mogą osiągnąć konsensus w sprawie zmienionych zasad pomocy państwa, będzie zależeć od tego, jak będzie wyglądać propozycja Komisji.

Wezwanie Bretona opiera się na tak zwanej ustawie Clean Tech Act na platformie „Clean Tech Europe” utworzonej w celu pobudzenia sektora czystej energii wraz z unijną ustawą o chipsach i ustawą o surowcach.

READ  Greiner ogłosił inwestycję 10 milionów funtów w Djnannon Packaging Factory

Ale unijny dyplomata poinformowany o spotkaniach w Bretonie ostrzegł, że wiele z nich wciąż znajduje się w fazie koncepcyjnej, bez konkretnych propozycji na papierze.

Wszelkie kolejne kroki, takie jak długo oczekiwany Europejski Fundusz Suwerenności, pierwszy wymieniony We wrześniowym orędziu o stanie Unii Ursuli von der Leyen przewiduje się, że nastąpi to dopiero latem.

Danielson powiedział, że Bruksela musi najpierw odpowiednio ocenić wpływ ustawodawstwa USA, zanim wyciągnie pochopne wnioski.

Jeden z urzędników Komisji Europejskiej ostrzegł, że wspomniany fundusz państwowy to „dobry pomysł”, ale „nie mamy na to pieniędzy”. Ze względu na zamknięty budżet UE fundusz może na początek liczyć na pewne dotacje, które następnie przyciągają prywatne inwestycje. Mimo to musisz postawić [some] w nim pieniądze”.

Breton, wspierany przez komisarza ds. gospodarki Paolo Gentiloniego, naciska na fundusze wykraczające poza obecne, takie jak RePowerEU, plan zmniejszenia zależności od rosyjskich paliw kopalnych. Jednak nowe fundusze europejskie są w Brukseli bardzo kontrowersyjną kwestią, ponieważ wiele krajów UE, w tym Holandia i Niemcy, sprzeciwia się emisji nowych pieniędzy UE.

Raporty wnieśli Peter Heck i Nicholas Vinokur.