Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Szef UE deklaruje brak samozadowolenia w demokratycznych bitwach z Polską i Węgrami

Autor: Gabriela Bacchinska

BRUKSELA (Reuters) – Prezes Unii Europejskiej obiecał w środę, że nie zwalnia tempa w walce z Polską i Węgrami o standardy demokratyczne i zagroził dalszym postępowaniem sądowym oraz wstrzymaniem środków.

UE od lat kłóci się z nacjonalistycznymi, sceptycznymi władcami UE w Budapeszcie i Warszawie w kwestii ich restrykcyjnego stanowiska w sprawie imigracji i dyskryminacji kobiet i gejów, a także większej kontroli państwa nad mediami, sądami, organizacjami pozarządowymi i naukowcami.

Takie posunięcia podważają demokratyczne mechanizmy kontroli i równowagi oraz naruszają podstawowe ideały bloku 27 państw.

„Te wartości są teraz zapisane w naszych traktatach europejskich. To właśnie podpisaliśmy wszyscy, kiedy staliśmy się częścią tej unii jako wolne i suwerenne narody” – powiedziała przewodnicząca Komisji Ursula von der Leyen w corocznym przemówieniu politycznym.

„Jesteśmy zdeterminowani, aby stanąć w obronie tych wartości”.

Jej dyrektor naczelny zwrócił się w zeszłym tygodniu do najwyższego sądu UE o ukaranie Warszawy za część reformy sądownictwa partii rządzącej, ale Trybunał Sprawiedliwości z siedzibą w Luksemburgu uznał to za niezgodne z prawem.

„Dialog nie jest celem samym w sobie, musi prowadzić do rezultatów” – powiedziała von der Leyen. „Przyjmujemy podwójne podejście: dialogu i zdecydowanych działań. To właśnie zrobiliśmy w zeszłym tygodniu. I to będziemy nadal robić”.

pieniądze za wartości

Środa wyznacza również termin, w którym Warszawa ma zająć się obawami dotyczącymi niektórych obszarów Polski, które deklarują się jako „wolne od gejów”. Rzecznik UNHCR powiedział, że żaden kontakt nie dotarł, zanim von der Leyen skończyła swój list.

W zeszłorocznym orędziu o stanie Unii, wygłoszonym przez von der Leyen, stwierdzono, że w UE nie ma miejsca na takie „nieludzkie” obszary i od tego czasu Unia zaprzestała udzielania im pomocy finansowej.

Tego lata komisja wszczęła również pozew przeciwko Węgrom w sprawie nowego prawa, które zakazuje szkołom używania materiałów, które mają promować homoseksualizm.

READ  Polskie dziewczyny wracają do półfinałów piłki nożnej; OE-St. Johnsville traci Regionals

Coraz bardziej zaciekłe starcia mogą kosztować więcej tych, którzy nazywają siebie „nieliberalnymi”.

Osiemnaście z 27 krajów bloku – ale nie Polska czy Węgry – już uzyskało aprobatę komisji dla swoich krajowych planów wydatków, dając dostęp do miliardów dodatkowych euro z bloku, aby pomóc wznowić wzrost nękany przez pandemię COVID.

Von der Leyen powiedziała, że ​​Węgry muszą zrobić więcej, aby walczyć z korupcją: „Chcemy zobaczyć te kroki w krajowych planach naprawy, w przeciwnym razie nie będziemy w stanie zgodzić się na te plany”.

W ramach nowego programu, który łączy dostęp do funduszy UE z poszanowaniem praworządności, możliwe są również cięcia na inne materiały informacyjne.

„Zrobimy wszystko, co w naszej mocy, aby chronić budżet UE” – powiedziała von der Leyen, zapowiadając, że w nadchodzących tygodniach komisja wyśle ​​pierwsze ostrzeżenia do państw członkowskich w ramach jeszcze nieprzetestowanego mechanizmu.

(Raportowanie Gabrieli Baczyńskiej; Redakcja Marien Strauss, Williama MacLeana)