Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Szef straży ONZ: Strajki na ukraińską elektrownię atomową „niepokoją” Ukrainę

Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej ONZ wezwała do natychmiastowego zaprzestania wszelkich działań wojskowych w pobliżu Ukrainy Elektrownia jądrowa Zaporoże Po zbombardowaniu, wyłączając jeden z reaktorów i stwarzając „bardzo realne ryzyko katastrofy nuklearnej”.

Rafael Mariano Grossi, Dyrektor Generalny Międzynarodowej Organizacji Atomowej energia Agencja stwierdziła, że ​​jest „bardzo zaniepokojona” raportami o uszkodzeniach zakładu i wezwała ekspertów MAEA do umożliwienia inspekcji uszkodzeń.

„Bardzo się martwię o wczorajsze bombardowanie Największa elektrownia jądrowa w Europieco podkreśla bardzo realne niebezpieczeństwo katastrofy jądrowej, która może zagrozić zdrowiu publicznemu i środowisku naturalnemu na Ukrainie i poza nią.

Ukraińska firma energetyki jądrowej Energoatom powiedziała, że ​​atak uszkodził kabel zasilający i zmusił jeden z reaktorów do zaprzestania pracy, a „nadal istnieje ryzyko wycieku wodoru i materiałów radioaktywnych, a ryzyko pożaru jest również wysokie”. Grossi powiedział, że bombardowanie „spowodowało poważne zagrożenie dla bezpiecznej pracy elektrowni”.

„Działania wojskowe, które zagrażają bezpieczeństwu elektrowni jądrowej są całkowicie nie do przyjęcia i należy ich unikać za wszelką cenę. Jakakolwiek wojskowa siła ognia skierowana na lub z obiektu byłaby równoznaczna z zabawą z ogniem, z potencjalnie katastrofalnymi konsekwencjami.”

Zapisz się do pierwszego wydania, naszego bezpłatnego codziennego biuletynu – codziennie rano o 7 rano GMT

Kijów oskarża siły rosyjskie o gromadzenie ciężkiej broni w fabryce, którą przejęli w marcu i nadal okupują. Moskwa z kolei oskarżyła siły ukraińskie o atakowanie go.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w swoim sobotnim przemówieniu po raz kolejny oskarżył Moskwę o terroryzm, mówiąc: „Rosyjscy terroryści jako pierwsi na świecie wykorzystali elektrownię… do terroryzmu”.

Najwyższy dyplomata UE Josep Borrell potępił atak jako „poważne i nieodpowiedzialne naruszenie zasad bezpieczeństwa jądrowego oraz kolejny przykład lekceważenia przez Rosję norm międzynarodowych”.

Grossi wezwał do umożliwienia zespołowi ekspertów ds. bezpieczeństwa i zabezpieczeń Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) skłonienia się do odwiedzenia elektrowni.

Unia Europejska skrytykowała Rosję za jej „działalność militarną” wokół stacji. „Unia Europejska potępia rosyjską działalność wojskową wokół elektrowni atomowej w Zaporożu” – powiedział Josep Borrell, urzędnik do spraw zagranicznych Unii Europejskiej. „To poważne i nieodpowiedzialne naruszenie zasad bezpieczeństwa jądrowego i kolejny przykład lekceważenia przez Rosję norm międzynarodowych”.

READ  Dokumenty wskazują na groźbę Imrana Khana wprowadzenia stanu wojennego | Omran Chan