Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Szef Dumy Państwowej mówi, że Polska musi zapłacić Rosji 750 miliardów dolarów za „wyzwolenie” w czasie II wojny światowej.

Szef Dumy Państwowej mówi, że Polska musi zapłacić Rosji 750 miliardów dolarów za „wyzwolenie” w czasie II wojny światowej.

Szef Dumy Państwowej, niższej izby rosyjskiego parlamentu, wezwał Polskę do zapłacenia 750 miliardów dolarów za „wyzwolenie” Moskwy pod koniec II wojny światowej, a następnie pomoc w jej odbudowie.

Wiaczesław Wołodin, czołowa postać partii Jedna Rosja Władimira Putina, powiedział, że Polska powinna „odebrać” ziemie, które otrzymała w ramach powojennych osiedli i zakazać wjazdu polskim ciężarówkom do Rosji.

Komentarze urzędnika wpisują się w długoletnią rewizjonistyczną interpretację historii, promowaną przez czołowe osobistości rosyjskiej polityki, zwłaszcza Putina.

Przybycie Armii Czerwonej zakończyło wojenną niemiecką okupację Polski, ale zapoczątkowało dziesięciolecia narzuconych przez Sowietów rządów komunistycznych, które trwały do ​​1989 roku. Również wojna rozpoczęła się we wrześniu 1939 r., kiedy Stalin i Hitler spiskowali, by najechać Polskę. Podzielcie to między sobą.

W ramach powojennej ugody Polska otrzymała ziemie od Niemiec Zachodnich. Jednak jednocześnie straciła jeszcze większą część ziemi na wschodzie, która stała się częścią Związku Radzieckiego.

W poście na Telegramie, który obejrzano ponad 1,5 miliona razy, Wołodin powiedział w swoich dzisiejszych komentarzach, że „Polska zapomniała o swoim wyzwoleniu od faszystowskich najeźdźców” i „zapłaciła narodowi radzieckiemu wysoką cenę”.

„Jedna trzecia obecnych ziem polskich stała się częścią… [Poland] Po II wojnie światowej tylko dzięki naszemu krajowi” – ​​powiedział Wołodin, zauważając, że znaczna część przedwojennego terytorium Polski trafiła do Związku Sowieckiego.

Powiedział, że Sowieci wydali współcześnie równowartość 750 miliardów dolarów na odbudowę i rozwój Polski po wojnie. Chociaż Sowieci przyczynili się do powojennej odbudowy Polski, wykorzystali swoją kontrolę nad krajem, aby uniemożliwić jej otrzymanie pomocy w ramach amerykańskiego planu Marshalla.

READ  Emanując przytulną atmosferą, McDonald's w Polsce zostaje spleciony i zmotywowany

Dziesięciolecia narzuconych przez Sowietów rządów komunistycznych sprawiły, że Polska i inne kraje bloku wschodniego pozostawały gospodarczo w tyle za Zachodem, przepaść, której Polsce udało się zasypać od czasu odzyskania niepodległości w 1989 roku.

Wołodin nadal oskarżał obecne władze Polski o burzenie pomników Armii Czerwonej, zamykanie rosyjskich szkół i „kradzież rosyjskiej własności”. Polska niedawno przejęła mienie używane przez rosyjską ambasadę, ale zrobiła to na podstawie wcześniejszych nakazów sądowych zignorowanych przez Moskwę.

Polska „porzuciła wspólną historię i zhańbiła pamięć naszych żołnierzy” – pisał Wołodin – „i musi zwrócić terytoria zdobyte w wyniku II wojny światowej oraz zwrócić naszemu krajowi środki wydane w czasie wojny i lat powojennych”. .

Ponadto przewodniczący Dumy zaproponował rosyjski zakaz wjazdu polskich ciężarówek na jej terytorium. Powiedział, że kosztowałoby to Polskę 8,5 miliarda euro i doprowadziłoby do bankructwa 2000 polskich firm zatrudniających 20 000 kierowców. Mówi, że sprawa będzie omawiana przez Dumę w poniedziałek.

Nie ma oficjalnej odpowiedzi polskiego rządu na oświadczenie Wołodina.

W 2020 roku lider partii rządzącej w Polsce Jarosław Kaczyński wezwał Rosję do wypłaty reparacji Polsce za sowiecką inwazję i okupację w czasie II wojny światowej. Ambasador Rosji odpowiedział, sugerując, że Polska powinna faktycznie zapłacić Rosji za jej wyzwolenie spod okupacji hitlerowskiej.

Polska jest jednym z najbliższych sojuszników Ukrainy od zeszłorocznej inwazji Rosji. Oprócz udzielenia Kijowowi pomocy wojskowej i humanitarnej, Warszawa wywiera presję na społeczność międzynarodową, by nałożyła na Moskwę ostrzejsze sankcje gospodarcze.

Źródło głównego obrazu: Duma/Wikimedia Commons (poniżej CC BY 4.0)