Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Szczyt Rady Europy na temat luki Swalki w Polsce – First News

Premier Polski Mateusz Morawiecki powiedział, że podczas zaplanowanego na czwartek szczytu UE szefowie rządów obozu będą rozmawiać o umacnianiu się i kryzysie żywnościowym w regionie Swalki i na wschodzie Polski.
Stephanie LeCock / BAP / EPA

Premier Polski Mateusz Morawiecki powiedział, że podczas zaplanowanego na czwartek szczytu UE szefowie rządów obozu będą rozmawiać o umacnianiu się i kryzysie żywnościowym w regionie Swalki i na wschodzie Polski.

Znany również jako Przesmyk Swacki, Przesmyk Swacki lub Korytarz Svalki, jest najmniej zaludnionym obszarem na granicy z Litwą w północno-wschodniej Polsce. Ma to strategiczne znaczenie dla NATO, gdyż buduje pomost między Białorusią a kaliningradzką Rosją. Wcześniej w tym tygodniu Politico, powołując się na zachodnich planistów wojskowych, powiedział, że luka Svalbardi będzie „pierwszym punktem kontaktu” w przypadku konfliktu Rosja-NATO.

Przemawiając w Brukseli przed szczytem, ​​Moraviki powiedział, że region jest w porządku obrad Rady.

„Dziś Polska wraz z Litwą znajduje się w centrum tego dyplomatycznego wysiłku, by wzmocnić wschodnią część NATO, ale także wschodnią część Unii Europejskiej” – powiedział.

Jednym z tematów, na których skupia się grupa na przerwie w Svalbardzie, jest wprowadzony przez Litwę zakaz importu rosyjskiej stali i rudy żelaza, który wszedł w życie w zeszłym tygodniu w ramach unijnych sankcji i został poparty przez wiceministra spraw zagranicznych Pawła Japlonskiego.

W poniedziałek rosyjskie MSZ zażądało, aby Litwa natychmiast zniosła „wrogie sankcje” i potwierdziła swoje prawo do „podjęcia działań w celu ochrony interesów narodowych”.

Szczyt UE ma również nadać Ukrainie status kraju kandydującego do UE.

Kolejną kwestią, którą przywódcy UE muszą omówić, jest kryzys żywnościowy. „(Prezydent Rosji Władimir – PAP) Putin chce sprowokować głód w Afryce Północnej i na Bliskim Wschodzie” – powiedział Moraviki. „Dziś Polska jest ważnym kanałem transportowym dla ukraińskiego zboża i ukraińskich towarów do Afryki Północnej i na Bliski Wschód. Odgrywamy tutaj kluczową rolę. Przy wsparciu Unii Europejskiej możemy jeszcze bardziej wzmocnić naszą działalność”.

Wojna na Ukrainie sparaliżowała eksport żywności, prowadząc do gwałtownego wzrostu światowych cen żywności. Amerykańskie Centrum Rozwoju Globalnego szacuje, że rosnące ceny żywności wepchną 40 milionów ludzi na całym świecie w skrajne ubóstwo i głód.

READ  Polski rząd atakuje POLITICO, nadawcę należącego do USA