Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Szachy: Carlsen odchodzi z półfinału Pucharu Świata, gdy Tuda z Polski pojawia się Magnus Carlsen

Magnus Carlsen nie wygrywał pucharu świata co dwa lata i został wyeliminowany z pierwszego miejsca w półfinale aktualizacji $ 190 000 2021, która odbyła się we wtorek w Soczi. 23-letni Polak John-Christoph Duda okazał się przeciwnikiem w wielkich okazjach dla norweskiego mistrza świata i wygrał turniej.

Jesienią ubiegłego roku Duda Carlson zakończył swoją serię 125 meczów bez porażki i został powitany swoim nazwiskiem, prezydentem Polski Andrzejem Dudą. W tym tygodniu Tuda, który gra w szachy, spisał się jeszcze lepiej, zdobywając tytuł Siergieja Karjakina w 2016 roku w finale Pucharu Świata. Ich pierwszy mecz był szybkim remisem, ale druga Tuda był dobrze przygotowany na modną kontrę grzebienia królowej. Karjakin nigdy nie włączył się do gry i zrezygnował z kredytu hipotecznego, ale był w złym stanie.

Zwycięstwo Dudy zakwalifikowało go do 822 piłkarza krakowskiego studenta będzie pierwszym światowym absolwentem reprezentującym Polskę.

Tuda, jeden z 20 najlepszych graczy na świecie, nagle awansował do pierwszej dziesiątki, aw wieku 23 lat wciąż ma przed sobą swoje najlepsze lata. Kilkadziesiąt lat temu legendy Miguel Najdorf i Samuel Reshevsky pochodzili z Polski, ale ubiegali się o urząd jako przedstawiciele Argentyny i Stanów Zjednoczonych.

Dudleya Decydujący sukces Przyszli po trzech nierównych remisach z Carlsonem. W swoich dwóch zwycięstwach z mistrzami z 2021 r. strategicznie przewyższył rywala, ponieważ Norweg grał trochę aktywniej o swoje figury, podobnie jak wschodząca gwiazda Andrei Esipenko.

Początkowy wybór Carlsona przeciwko Sycylii 1 e4 c5 2 Sf3 d6 3 Gb5 + Gd7 4 Gxd7 + Hxd7 szybko stał się rodzajem francuskiego, w którym czarne wymieniały gońce z jasnego kwadratu i mogły przebić się przed ciemnym kwadratowym żołnierzem Carlsona.

Mowa ciała mistrza świata była stabilna, a jego stan pogarszał się z powodu niewygodnego węgla drzewnego. Później Duda przyznał, że czuł, że zawiódł w zbliżającej się dymisji, ponieważ kontrolował zarząd z niewielką reakcją, a ten nastrój przyczynił się do jego straconych okazji do losowania, gdy Duda pomylił się w decyzji biskupa.

Uwolniony od ciężaru oczekiwań o trzecie miejsce w play-offach w środę i czwartek Carlson pokonał 2-0 rosyjskiego Vladimira Fedosee w fantastycznym ataku. Najpierw on Wygrana z Czarnym U Indian Kings Biała Armia została żartobliwie zmiażdżona w prawym rogu, a potem, jeszcze bardziej, zmiażdżona W kolorze białym 1 e4 c6 w karo-oko.

Puchar Świata Kobiet również zakończył się zaskakująco, kiedy 37-letnia Aleksandra Kostenyuk dwukrotnie wygrała mistrzostwo świata w 2008 roku, a rozstawiona jako pierwsza Aleksandra Goryaczkina (22 lata) wygrała odważnym atakiem.

To było zwycięstwo Kostenio. „Kiedy jesteś młody, kiedy wygrywasz, nie doceniasz tego tak bardzo” – powiedział. „Z wiekiem każdy sukces jest jak coś niesamowitego i zaczynasz to bardzo doceniać”.

Mistrzostwa Świata 2021 są postrzegane jako znaczące zwycięstwo i kamień milowy w powrocie do zwykłych szachów szachowych, zwłaszcza że wczesne przypadki Covit-19 nie pojawiły się w późniejszych rundach. To wzmocniło kariery Tudy, Esipenki i wielu innych młodych talentów, podczas gdy Ravi Haria, który wszedł do angielskiego, umocnił swoją reputację wschodzącej gwiazdy, pokonując dwukrotnie ocenianych arcymistrzów.

Międzynarodowy dramat online trwa w tym tygodniu Mistrzowie szachowiOstatnia impreza Meltwater Champions Tour, która kończy się we wrześniu w San Francisco.

Wesley Cho był wyróżniającym się graczem na trasie i jedyną osobą, która mogła konsekwentnie konkurować z Carlsonem. Amerykański mistrz był zszokowany, gdy był tam Jordan van Forrest Uderz go w 19 ruchach Klasyczny styl ataku, ale był elastyczny i nadal wygrywał ich konkurencję. Chessable Masters w ten weekend (od 15:45) kończy się półfinałem w piątek i finałem w sobotę-niedzielę.

3775: 1 Be5 +! Kc6 2 Wa6 + Kd7 3 Wxe6! Kxe6 4 f5 + Kxf5 5 Gxg3 i uderz. Biały król łapie dwóch czarnych żołnierzy, a następnie prowadzi białego żołnierza do awansu. Z hipoteką K + B + h przeciwko K, goniec musi kontrolować kwadrat hetmana.

READ  Polska pamięta ofiary Holokaustu - First News