Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Syn mułły Omara w telewizji, podczas gdy talibowie szlifują wizerunek publiczny

wydane w: Średnia:

Syn założyciela talibów, mułły Omara, po raz pierwszy wystąpił publicznie w środę, gdy twardogłowi władcy Afganistanu próbują poprawić swój wizerunek w mediach.

W telewizyjnym wydarzeniu Mohammad Yaqoub, nowy minister obrony Afganistanu, apelował do lokalnych biznesmenów o inwestowanie w szpitale i kliniki, sygnalizując wyjście Talibów z cienia.

Jako najwyższy przywódca ruchu w ich pierwszym panowaniu, ojciec Jakuba, mułła Omar, rzadko pojawiał się publicznie, a jego obrazy zostały zakazane.

Nawet gdy jednooki duchowny zmarł w 2013 roku, wiadomość nie została upubliczniona przez ponad dwa lata.

Ale odkąd talibowie powrócili do władzy w połowie sierpnia po 20-letniej wojnie przeciwko rządowi wspieranemu przez USA, ich ministrowie przyjęli bardziej otwartą publiczną i polityczną rolę.

„Wydajmy tutaj trochę pieniędzy, bracia biznesowi powinni tu przychodzić, aby budować szpitale i kliniki, a lekarze też powinni tu przychodzić” – powiedział Yaqub w szpitalu wojskowym Sardar Muhammad Dawood Khan w Kabulu.

Sektor zdrowia w Afganistanie został zniszczony przez wojnę, a afgańska gospodarka utknęła w martwym punkcie od czasu powrotu talibów, którzy podlegają sankcjom międzynarodowym.

Tysiące osób szuka leczenia za granicą, pogłębiając chaos na granicy, gdy inni uciekają przed rządami Talibów.

Jacob był kiedyś szefem potężnej komisji wojskowej i wykorzystał w ruchu aurę kultowej postawy swego zmarłego ojca.

Ale najwyższe stanowiska w nowym rządzie objęli towarzysze Omara, w tym premier Muhammad Hassan Akhund i jego zastępca Abdul Ghani Baradar.

READ  Polska jest liderem i nadal będzie liderem na rynkach ICT w Europie wschodzącej