Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Świętuj Polsko-Amerykański Dzień Dyngusa w Buffalo i Cleveland

Świętuj Polsko-Amerykański Dzień Dyngusa w Buffalo i Cleveland

Udaj się do Buffalo lub Cleveland na hałaśliwy dzień Dyngusa i poczuj się dobrze.

Dzień Bawoła Dyngusa

Sposobów na świętowanie nadejścia wiosny jest wiele. Niektórzy ludzie sprzątają swoje domy. Inni mogą szukać czekoladowych jajek na swoich podwórkach. A potem jest opcja jedzenia pierogów, tańczenia w kropki i może uderzenia kogoś gałązką wierzby. Kto powie, która imitacja jest najlepszym wyborem?

Przedchrześcijańskie święto tradycyjnie obchodzone w poniedziałek po Wielkanocy, Śmigus-dyngus to polskie święto, które zapoczątkowuje nowy sezon. Jest obchodzony inaczej w różnych społecznościach, aw dużej części Polski prawie w ogóle nie jest obchodzony. To powiedziawszy, zwykle – i wątpliwe – polega to na tym, że chłopcy poleją dziewczyny wodą i uderzą je gałązkami wierzby (chociaż w ostatnich dziesięcioleciach zachęcano dziewczęta do oddawania tych ciosów i moczenia bezpośrednio chłopcom). Święto może czasami obejmować dodatkowe rytuały, w tym wyszukane bufety, procesje od drzwi do drzwi bogato ubranych mężczyzn i chłopców, wymianę misternie malowanych jaj, a nawet zatopienie słomianej kukły.

Mimo polskich korzeni, Śmigus-dyngus staje się coraz bardziej popularny w Stanach Zjednoczonych, gdzie nazywany jest „Dniem Dyngusa”. Chociaż w polonijnych enklawach w różnych stanach odbywają się małe uroczystości, dwa największe festiwale odbywają się w Buffalo i Cleveland, gdzie co roku gromadzą się dziesiątki tysięcy ludzi, aby jeść, pić i tańczyć w kropki.

W Buffalo, mieście, które ogłosiło się „Światową Stolicą Dnia Dyngusa”, Wydarzenia mają miejsce w całej historycznej dzielnicy Bolonii. Buffalo, niegdyś zamieszkane przez drugą co do wielkości polską populację poza Warszawą, po raz pierwszy obchodziło Dzień Dyngusa w latach 60. XX wieku, początkowo jako zbiórka pieniędzy dla lokalnego polskiego klubu sąsiedzkiego. Z biegiem lat, w miarę jak coraz więcej osób opuszczało polską dzielnicę miasta, zainteresowanie świętem zaczęło spadać, podobnie jak wygląd okolicy.

READ  Psalms of David Festival oferuje muzykę na żywo z profesjonalnymi rozwiązaniami HARMAN

I tu wkracza promotor Dyngus Day Buffalo, Eddy Dobosiewicz. Prawie 20 lat temu, w odpowiedzi na upadek dzielnicy, postanowił przywrócić obchody. „Chciałem rzucić nieco światła na ten konkretny obszar, ponieważ chciałem powstrzymać zniszczenie i rozkład w nadziei na ożywienie go w jakiejś formie” — wyjaśnia. Miał przynajmniej nadzieję, że podkreśli znaczenie regionu.

Zaczęło się od parady i dotarło do sali lokalnego kościoła, niektórych prywatnych klubów towarzyskich i kilku rodzinnych pubów, które już zorganizowały uroczystości, w których można wziąć udział, pod parasolem Dnia Dyngusa i większej marka festiwalu. Dzięki dziwacznym tradycjom festiwalu, zaczął on pojawiać się w lokalnych wiadomościach iw gazetach, i zaczęło przychodzić coraz więcej ludzi. Od tego czasu impreza rozwija się co roku i obecnie przyciąga od 50 do 100 000 osób rocznie, w zależności od pogody.

Mówiąc o tej pogodzie, Dobosiewicz mówi, że wierzy, że Dzień Dyngusa wystartował w mieście po części z powodu daty w kalendarzu. „Jest to czas między porami roku, kiedy nie jest wystarczająco zimno, aby uprawiać sporty zimowe, i nie jest wystarczająco ciepło, aby uprawiać sporty letnie” – wyjaśnia. „Nic więcej się nie dzieje. Nadszedł czas zawieszenia.”

Wydarzenie w Buffalo przyciąga rocznie od 50 do 100 000 osób, w zależności od pogody. | Dzień Bawoła Dyngusa

W tym roku uczestnicy mogą kupić przepustkę „Pussy Willow Pass” za 15 dolarów, która daje im dostęp do około 15 barów, restauracji i kościołów w okolicy i innych częściach miasta, a także do głównego parku festiwalu Pussywillow. Tam uczestnicy mogą zjeść kiełbasę i pierogi z szeregu wózków spożywczych i straganów, a wszystko to podczas oglądania występów zespołów klezmerskich i polek (głównymi gwiazdami są Kielbasa Kings i Jimmy Sturr Orchestra). Ponieważ impreza jest sponsorowana przez Tyskie, polskie piwo premium, mydliny też muszą płynąć.

Dyngus Day w Buffalo trwa u szczytu Wielka parada Przez miasto, z większością pływaków i organizacji noszących jaskrawoczerwone i białe flagi Polski. Strona internetowa festiwalu to celebracja „koleżeństwa i radości zmieszanej z nostalgią i nadzieją”, wychwalająca rozwój Dnia Dyngusa od małego spotkania sąsiadów do tego ogromnego wydarzenia, które świętuje całe miasto.

READ  On je. On ogląda. Do. -Gwiazdy Michelin w Chicago, recenzja POTUS.

Dobosiewicz mówi, że jego największą nadzieją jest to, że Dyngus Day pomoże młodym bawołom zapoznać się z polską kulturą i historią — aw szczególności z randką na ich własnym podwórku. „Polacy Buffalo mieszkają tu od pokoleń i są największą grupą etniczną w okolicy” – mówi. „Jednak młodzi ludzie byli zbyt daleko od tego, aby znać wszystkie tradycje i zwyczaje. Kiedy zaczynaliśmy, ludzie byli zawstydzeni swoimi polskimi przodkami i zaprzeczali temu, częściowo dlatego, że polskie żarty były tak powszechne. Teraz myślę, że nie to zmiana w tym postrzeganiu. , co oznacza, że ​​wykonaliśmy swoją pracę i dobrze się przy tym bawiliśmy”.

„Justin po prostu założył swój akordeon i poszedł po pubach” — mówi Adam Roggenborg. | DJ Kishka

Idź trochę na zachód wzdłuż brzegów jeziora Erie, a znajdziesz… Dzień Dingo w Cleveland, która została założona przez lokalną osobistość i właściciela firmy o imieniu Justin Gorski i jego żonę Laurę. Od dłuższego czasu gram polki 45s w pubie o nazwie szczęśliwy piesNoszą sztuczną brodę, kapelusz, a czasem żartobliwie opowiadają publiczności pierogi. Poza tym obaj uczestniczyli i lubili wiele Dni Dyngusa w Buffalo, a około 12 lat temu para zdecydowała się wypuścić własną wersję w dzielnicy Gordon Square w Cleveland.

„Justin po prostu włożył swój akordeon i poszedł po pubach” — mówi Adam Roggenborg, którego firma Heritage Productions pomaga teraz w organizacji wydarzenia. „Zaczęło się w pierwszym roku od kilkuset osób, a potem rosło z roku na rok. W 2019 roku było słonecznie 72 i mieliśmy prawdopodobnie 50 000 osób, ale potem uderzył COVID. Teraz budujemy to z powrotem. ”

„Myślę, że Dingos Day w Cleveland różni się od innych, ponieważ angażujemy tak wielu mieszkańców”, mówi Roggenborg. „Wszyscy różni ludzie od jedzenia, sprzedawcy piwa, piekarnie, wszyscy są lokalni. Mamy specjalne piwa, które są produkowane przez lokalny browar. Naprawdę staramy się połączyć kulturę Cleveland z naszym jedzeniem i rozrywką. Wszystko jest lokalne , z ludźmi, których wszyscy znają tutaj, w północno-wschodnim Ohio”.

READ  Potwór z Wall Street nauczył mnie o pieniądzach
W Cleveland odbywa się konkurs Miss Dyngus Day, w którym uczestniczki są losowo wybierane z tłumu. | Dzień Dyngusa w Cleveland

W tym roku nie ma pokazu na Dyngus Day w Cleveland, ale mają pokaz Amatorski Konkurs Akordeonowykonkurs w jedzeniu pierogów oraz Konkurs Miss Dyngus Day, zawodnicy wybierani z tłumu są w dużej mierze przypadkowi. (Dla tych, którzy chcą zwiększyć swoje szanse na otrzymanie pytania, jest głosowanie Można go wcześniej wypełnić online. Jest pełen pytań typu: „Opowiedz nam o swoich umiejętnościach robienia pierogów” i „Jak wygląda twoja ulubiona babuszka?”).

Dyngus Day w Cleveland ma wspólny cel z wydarzeniem w Buffalo, którego celem jest podniesienie na duchu otaczającej go okolicy. „Mamy dwie fazy w centrali Dyngus Day, ale tak naprawdę wykorzystujemy Dyngus Day do ożywienia gospodarki w całym północno-wschodnim Ohio” – wyjaśnia Roggenborg. „Miejsca mogą używać nazwy festiwalu, a my możemy go promować, więc możemy mieć od 10 do 15 sprzedawców żywności na rzeczywistej imprezie ulicznej, ale promujemy również od 50 do 100 innych restauracji i barów uczestniczących w okolicy”.

Być może w końcu podnoszenie na duchu jest prawdziwą tradycją Dnia Dyngusa.

Chcesz więcej emocji? Podążaj za nami InstagramI TIK TokI ŚwiergotI FacebookI pinterestI youtube.

Merah Akin jest współpracownikiem Thrillist.