Świątek podnosi poziom Polski z Włochami w Finale Miejskim

Brisbane: Numer 1 na świecie Iga Świątek odniosła wszechstronne zwycięstwo reprezentacji Polski w finale United City Cup, pokonując Włoszkę Martinę Trevisan 6:2, 6:4 i remisując oba kraje 1:1 w środę.

Zwycięstwo Swatika nastąpiło po tym, jak Włoch Lorenzo Musetti dał swojej drużynie doskonały start, wyprzedzając Daniela Michalskiego z Polski i otwierając mecz.

21-letni Świątek już po 34 minutach rozegrał ostrego seta otwierającego. Trafiając 90 procent swojego pierwszego serwisu, trzymała Trevisana na dystans i łamała Włocha przy każdej okazji do przerwy.

Trevisan zacieśnił grę w drugim secie, ponieważ forma Świątek również spadła. Pierwsze pięć meczów drugiego seta trwało dłużej niż cały pierwszy, bo z każdym niecelnym Świątkiem Włoszki nabierały pewności siebie. Świątek w pierwszym secie trafił zaledwie 9 razy, ale w drugim 23.

„To było stresujące. Wydaje mi się, że Martina bardzo dobrze zmieniała tempo. Ostatecznie starałem się być naprawdę solidny” – powiedział Świątek.

Trevisan do końca utrzymywał presję na Świątek. Aby wygrać 5-4 Świątek musiał obronić trzy break pointy przy stanie 15-40 w dół, z których ostatni został wymazany zabójczym strzałem. W swoim pierwszym punkcie meczu Świątek została dogoniona w rajdzie Trevisan i zakończyła mecz trwający 1 godzinę i 51 minut.

„Pod koniec była ciasna, a Martina naprawdę dobrze wykorzystała swoje szanse. Naprawdę mogła dać z siebie wszystko, bo to ja prowadziłem. Cieszę się, że mimo, że Martina wróciła w drugim secie, była w stanie zakończyć, – powiedział Świątek.

Wcześniej Musetti miał pełną kontrolę na Pat Rafter Arena, pokazując swoją klasę w wygranym 6-1, 6-1 meczu z numerem 260 Michalskim. W 58-minutowym zwycięstwie Włoch stracił tylko trzy punkty serwisowe.

Musetti pewnie zszedł z pierwszej piłki przeciwko Michalskiemu, machając kijem jak kijem po całym boisku. Michalski od samego początku miał problemy ze znalezieniem swojego rytmu, pozwalając światowemu numerowi 23 grać z prowadzenia, którego nigdy nie wyrzekł się.

READ  Niemcy vs Polska: aktualizacje wyników na żywo (36-23) | 18.09.2022

Finał miasta Brisbane będzie kontynuowany meczem singlowym mężczyzn nr 1, w którym rywale ATP Finals 2021 Hubert Hurkacz i Matteo Berrettinim oraz Magda Linette zmierzą się z Lucią Bronzetti w swoim czwartym pojedynku pojedynczym.

W przypadku remisu 2:2 po grze pojedynczej o remisie zadecyduje gra podwójna mieszana. W meczu reprezentacji Polski zagrają Świątek i Hurkacz, a we Włoszech Camilo Rosatello i Musetti, choć drużyny mogą dokonać zmian.