Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Susza odsłania ruiny 3400-letniego miasta na dnie zbiornika

Duża część Iraku doświadczyła niszczycielskich warunków suszy w ciągu ostatniego roku i opuściła kraj ludzie i uprawy Znajdź wodę.

W rezultacie zbiornik za tamą Mosul, największą w kraju, dramatycznie się skurczył i odsłonił obszary dna jeziora, które zwykle znajdują się pod wodą. W jednym miejscu susza ujawniła 3400-letnie ruiny miasta z czasów, gdy Tutanchamon rządził Egiptem.

Zespół archeologów uważa, że ​​są to pozostałości miasta z Królestwa Mitanni, które przez kilkaset lat w epoce brązu rządziło północnym Irakiem i Syrią.

Na początku tego roku zespół znalazł dowody na istnienie dużego miasta, w tym kompleks magazynowy, budynek przemysłowy i fortyfikacje. Znaleźli też garnki zawierające tabliczki klinowe – gliniane bloki z napisami sprzed 1000 lat.

Uważa się, że miasto zostało zniszczone przez trzęsienie ziemi około 1350 rpne, które pokryło jego błotne mury i uchroniło je przed rozpuszczeniem w wodzie.

Królestwo Mitanni Reguła Eksperci twierdzą, że od około 1500 pne do 1300 pne wokół północnych brzegów rzek Tygrys i Eufrat, dopóki nie zostały spustoszone przez rywalizujące królestwa Hetytów i Asyryjczyków.

Warunki suszy w 2018 r. tymczasowo ujawniły w tym miejscu pałac, który później został zalany, więc zespół archeologów musiał działać szybko, według komunikat prasowy.

Aby zabezpieczyć zabytki przed zatopieniem w przyszłości, zespół zasypał teren żwirem i przykrył plandekami. Zbiornik jest teraz pełny, a miejsce ponownie znajduje się pod wodą.

W ruinach odkryto garnki z tabliczkami z pismem klinowym

(Uniwersytety we Fryburgu i Tybindze, Kau)

Odkąd tama w Mosulu została zbudowana w latach 80. XX wieku, napotykała sporadyczne problemy. Eksperci ostrzegali wcześniej o jego stabilności – jeśli się zawaliMoże to doprowadzić do katastrofalnych powodzi w dół rzeki Tygrys aż do Bagdadu.

wojsko amerykańskie wspomniany Że projekt naprawy został ukończony w 2019 roku, chociaż wymaga stałej konserwacji. Przez dwa miesiące w 2014 roku zapora również znajdowała się pod kontrolą ISIS.

Bliski Wschód boryka się z rosnącą presją na dostawy wody dla ludzi, zwierząt i rolnictwa w miarę pogłębiania się kryzysu klimatycznego.

Duża część suchego regionu doświadcza niestabilnych poziomów wody i zużywa znaczną część dostępnych zasobów, Dla mnie Światowy Instytut Zasobów Non-profit.

Mury miejskie zostały odsłonięte z powodu suszy za tamą w Mosulu

(Uniwersytety we Fryburgu i Tybindze, Kau)

a Badanie 2017 Według Banku Światowego do 2050 r. region może stracić do 14 procent PKB z powodu problemów z wodą związanych z klimatem.

Północny Irak to nie jedyne miejsce, w którym kryzys klimatyczny ujawnił długo skrywane tajemnice.

W południowo-zachodnich Stanach Zjednoczonych Ciała sprzed kilkudziesięciu lat, prawdopodobnie powiązane z gangsterami z Las Vegas, Wyszli na powierzchnię, gdy susza w jeziorze Mead osłabła.

Topniejący śnieg i wieczna zmarzlina W górach i tundrze na całym świecie odkryto wszystko, od zamarzniętych wędrowców po prehistoryczne zwierzęta i starożytne artefakty.

READ  Unia Europejska nakłada sankcje na Romana Abramowicza w nowym ruchu przeciwko Rosji | Unia Europejska