Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Surowe przebudzenie: niemieckie miasto na froncie rosyjskich sankcji

Surowe przebudzenie: niemieckie miasto na froncie rosyjskich sankcji

Ursula Patz sprzeciwia się rosyjskiej wojnie z Ukrainą. Ale jest też stanowczo przeciwna sankcjom wobec Moskwy, które jej zdaniem narażą jej miasto na niebezpieczeństwo.

„Kary, które wyrządzają więcej krzywdy, są bez znaczenia” – powiedział 76-latek. Embargo na ropę naftową „nie zaszkodzi Rosji – sprzedają ropę tylko komuś innemu”.

Batz pracował przez 16 lat w rafinerii ropy naftowej w północno-wschodnim niemieckim mieście Schwedt, potencjalnie powodując straty uboczne w europejskiej kampanii środków karnych przeciwko Rosji.

Spór toczy się wokół embarga Unii Europejskiej na import rosyjskiej ropy, które ma pozbawić prezydenta Władimira Putina dochodów na sfinansowanie wojny na Ukrainie. Środek, który wejdzie w życie 1 stycznia, ma szerokie poparcie w Niemczech, ale poddaje w wątpliwość przyszłość rafinerii w Schwedt.

„Ludzie tutaj czują się jak pionek, który zostaje poświęcony w jakiejś grze” – powiedział Jens Cobain, przedstawiciel Chrześcijańskich Demokratów reprezentujący miasto.

Ursula Patz, była pracownica rafinerii, mówi, że sankcje „nie zaszkodzą Rosji” © Hannes Jung/FT

Rafineria PCK w Schwedt, która zatrudnia około 1200 osób

Rafineria PCK w Schwedt, która zatrudnia około 1200 osób © Hannes Jung / FT

Spór dotyczy uzależnienia rafinerii od rosyjskiej ropy. Znajduje się na szczycie rurociągu Drużba, który transportuje ropę naftową około 4000 km z Almetyevsk w centralnej Rosji bezpośrednio do Schwedt. Zakład jest przygotowany do pracy na poziomie rosyjskiej ropy „Ural”, która zawiera wysoki procent siarki.

Sprawę jeszcze bardziej komplikuje fakt, że jest własnością Rosji: kontrolowanej przez Kreml firmy naftowej Rosnieft kontroluje 54 procent swoich udziałów i ma niewielkie zainteresowanie przerobem rudy z innych źródeł.

Wielu w Schwedt obawia się, że rafineria, znana jako PCK, zostanie zmuszona do zamknięcia, jeśli straci dostęp do rosyjskiej ropy. „To byłby koszmarny scenariusz” – powiedziała burmistrz miasta, Ankatherine Hobby. „Ludzie tutaj obawiają się o swoje istnienie”.

Największy pracodawca w Schwedt, PCK, zatrudnia 1200 osób.Nadzieja powiedziała, że ​​setki dodatkowych prac przy dodatkowych usługach, takich jak rurociągi, wymienniki ciepła, pompy i agregaty chłodnicze dla zakładu.

Burmistrz Schwedt, Ankatherine Hoppe:
Burmistrz Schwedt Ankatherine Hoppe: „Ludzie tutaj boją się o swoje istnienie” © Hannes Jung / FT

„Wpłynie to na wszystkie te miejsca pracy, wszyscy ci ludzie mają rodziny” – powiedziała. Co więcej, „około 80 procent miasta jest zaopatrywane w ciepło z elektrowni BCK”. Powiedziała, że ​​nadal nie jest jasne, w jaki sposób domy będą ogrzewane, jeśli przestaną działać.

Mieszkańcy Schwedt obawiają się powtórki zawirowań gospodarczych w regionie po zjednoczeniu Niemiec w 1990 roku. „Stoją oni w obliczu drugiego upadku przemysłu w Niemczech Wschodnich” – powiedział Köppen. „I nie zabiorą jej do leżenia”.

Schwedt odzwierciedla wzloty i upadki regionu. Miasto zostało prawie całkowicie zniszczone podczas natarcia sowieckiego podczas II wojny światowej. Następnie w latach pięćdziesiątych młodzi ludzie z całych Niemiec Wschodnich zebrali się w Schwidt, aby odbudować miasto i założyć PCK, skrót od „Kobiny petrochemiczne” lub liczba mnoga.

Schwedt stał się uosobieniem bliskich stosunków między Rosją a NRD. Lokalne gazety z lat 60. okazywały emocje, gdy w 1963 r. PCK podłączono do nowo wybudowanego rurociągu Drużba.

Publikacja PCK upamiętnia pierwsze dostawy rosyjskiej ropy rurociągiem „Przyjaźń” w 1963 roku.

Publikacja PCK upamiętnia pierwsze dostawy rosyjskiej ropy rurociągiem „Przyjaźń” w 1963 r. © Archiwum Miejskie Schwedt

„Olej przybył!” Tytuł pierwszej strony w poście PCK głosił „Młody Budowniczy”. „Chwała i honor budowniczym najdłuższego rurociągu na świecie!”

Drogba, która nadal dostarcza jedną czwartą niemieckiej ropy, zawsze miała pozytywne konotacje dla Batza. „To oznacza przyjaźń po rosyjsku – co za piękne słowo” – powiedziała. „To znaczy coś dobrego”.

Wkrótce po uruchomieniu w 1964 roku PCK Corporation stała się głównym dostawcą benzyny, oleju napędowego, nafty lotniczej i oleju opałowego w regionie. Duzi konsumenci, tacy jak Międzynarodowy Port Lotniczy w Berlinie, nadal polegają na jego produktach.

Dlatego w Schwert wybuchło powszechne oburzenie, kiedy Niemcy podpisały zakaz. Niektórzy kwestionowali, dlaczego nie poszła za przykładem Węgier, Czech i Słowacji, które również są powiązane z Drużbą, ale wynegocjowały tymczasowe zwolnienia z zakazu importu, powołując się na brak alternatywy dla rosyjskiej ropy.

„Ludzie nie mogą zrozumieć, dlaczego Niemcy podjęły dobrowolną decyzję dotyczącą tego zakazu” – powiedział Hoebe. „Wszyscy potępiają tę wojnę, ale ludzie również walczą o swoją pracę”.

Populiści zarówno z prawicy, jak iz lewicy uchwycili niezadowolenie. Skrajnie prawicowa partia Alternatywa dla Niemiec rozmieściła w mieście plakaty z hasłem: „Jeśli umrze PCK, umrze Schwedt”.

Kanclerz Olaf Schulz przekonuje, że rząd działa na rzecz ochrony przyszłości PKK. Urzędnicy obiecali, że w przyszłym roku iw 2024 r. będzie nadal przetwarzać ropę, a miejsca pracy będą chronione.

Schwedt w Brandenburgii uosabia bliskie związki Moskwy z NRD © Hannes Jung / FT

Schwidt, Brandenburgia, Niemcy

Obywatele z całej NRD pomagali w odbudowie miasta po II wojnie światowej © Hannes Jung / FT

W tym celu badają alternatywne sposoby zaopatrzenia rafinerii, przede wszystkim rurociągiem z północno-wschodniego portu Rostock.

Ale przedstawiciel Cobain powiedział, że to nie rozwiąże problemu. Powiedział, że rurociąg może przetransportować tylko 19 000 z 32 000 ton dziennie ropy, której potrzebuje firma.

„Port w Rostocku nie jest wystarczająco głęboki, aby przyjmować tankowce” – powiedział. Dodał, że ropę trzeba będzie sprowadzić do Wilhelmshaven nad Morzem Północnym i przetransportować na mniejsze statki. „Nie mamy statków”.

PCK liczy również na sprowadzanie ropy z Kazachstanu i patrzy na dostawy przez polski port Gdańsk. „Ale Polacy mówią, że nie chcą dostarczać nam fabryki, podczas gdy Rosnieft nadal jest jej właścicielem” – powiedział pracownik BCK, prosząc o zachowanie anonimowości. – I nie możemy tego tak po prostu odsunąć na bok.

Berlin chce w dłuższej perspektywie zabezpieczyć przyszłość PCK poprzez przekształcenie go w „zieloną rafinerię”. Dwie firmy — Enertrag, spółka zajmująca się energią wiatrową i Verbio, producent biopaliw, który już działa w Schwedt — wyraziły zainteresowanie przejęciem udziałów w PCK.

Przy ich udziale, powiedział Hubei, rafineria mogłaby produkować „zielony wodór”, który można by połączyć z dwutlenkiem węgla wychwytywanym z atmosfery w celu wytworzenia zrównoważonych paliw syntetycznych – w tym „elektronicznej nafty” do samolotów.

Jednak przejście PCK zajmie lata. Tymczasem zbliża się embargo na ropę, które może mieć krótkoterminowe konsekwencje dla rafinerii.

Minęły trzy miesiące [since the embargo was agreed] „I wciąż słyszymy te same obietnice” – powiedział Hubei. „czas ucieka”.

READ  Polska wybiera Westinghouse AP1000® na budowę swojej pierwszej elektrowni jądrowej