Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Surowa pogoda kosmiczna oznacza, że ​​nie możemy być pewni, kiedy niekontrolowany chiński pocisk uderzy w Ziemię

Surowa pogoda kosmiczna oznacza, że ​​nie możemy być pewni, kiedy niekontrolowany chiński pocisk uderzy w Ziemię

Pogoda kosmiczna utrudnia ekspertom przewidzenie, gdzie wyląduje niekontrolowany chiński pocisk.

Ważąca 21 ton scena rakiety Long March 5B została pozostawiona w ramach modułu stacji kosmicznej Wentian, wystrzelonego w niedzielę i zadokowanego na stacji kosmicznej Tiangong.

Jednak dopalacz wciąż krąży wokół planety i chociaż naukowcy uważają, że rozbije się na Ziemi 31 lipca, nie mogą być pewni, kiedy to nastąpi.

„Prognozy są bardzo wrażliwe na założenia modelowania, w tym na to, jak naszym zdaniem Słońce wpłynie na ziemską atmosferę, wpływając na szybkość wypadania obiektu z orbity”. Naukowcy napisali Z Centrum Badań Zagłębiania i Zanieczyszczeń (CORDS) firmy Aerospace Corporation śledzące pocisk.

„Aktywność Słońca, podobnie jak rozbłyski słoneczne, jest jedną z głównych niepewności, które wpływają na naszą zdolność do dokładnego przewidywania powrotu. Słońce wyrzuca dużo energii, która podgrzewa ziemską atmosferę”.

Chaotyczne lądowanie rakiety następuje, gdy Słońce przechodzi dwa lata w swój 11-letni cykl słoneczny, zwiększając ryzyko gigantycznych eksplozji, takich jak rozbłyski słoneczne lub koronalne wyrzuty masy, wyrzucające w kosmos światło, energię i materię słoneczną.

Te erupcje wulkaniczne są w stanie uwolnić 100 000 razy więcej energii niż wszystkie elektrownie na Ziemi generują w ciągu roku i często były przyczyną problemu z wystrzeleniem satelitów.

Naukowcy uważają, że pogoda słoneczna również spowodowała wyciekanie satelitów z orbit, zauważając, że w drugiej połowie dekady satelity tonęły około dwóch i pół kilometra rocznie – ale tempo tonięcia między grudniem a kwietniem było stałe. 20 km rocznie.

„Jeśli ilość energii zmieni się choćby trochę, jak w przypadku rozbłysku słonecznego, atmosfera rozszerzy się lub skurczy – zmieniając to, jak bardzo przyciąga powracający obiekt i wpływając na czas. Przewidywanie dokładnie, co zrobi słońce, jest niezwykle trudne i stwarza znaczną niepewność w przewidywaniach” – kontynuują naukowcy.

READ  Fizycy potwierdzają skuteczność teorii wzrostu fal w przestrzeni

Nie wiadomo jeszcze, jak duża rakieta zderzy się z Ziemią, ale ogólnie od 20 do 40 procent statku zamieni się w gruz. Jednak rzecznik MSZ Zhao Lijian powiedział, że ten pocisk ma konstrukcję, która oznacza, że ​​większość komponentów zostanie zniszczona podczas ponownego wejścia w powietrze, z bardzo małą szansą na uszkodzenie powietrza i ziemi.

To już trzeci raz, kiedy Chiny pozwoliły pociskowi wylądować w niekontrolowany sposób na Ziemi. W maju ubiegłego roku rakieta niosąca centralną część modułu Stacji Kosmicznej Tianhe okrążyła Ziemię tak szybko, że nie można było ustalić, gdzie wylądowała. Szczątki krążyły wokół Ziemi raz na 90 minut.

Gdyby pocisk ponownie wszedł w atmosferę nad zaludnionym obszarem, wynik byłby podobny do katastrofy małego samolotu rozrzuconego na dystansie 100 mil. Rok wcześniej prototyp podobnego pojazdu pojawił się w ciągu 13 minut od uderzenia w Nowy Jork.