Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Superbet Rapid & Blitz Poland 2023: Pięciokrotny mistrz świata w szachach Magnus Carlsen wygrywa drugi etap Grand Chess Tour

Superbet Rapid & Blitz Poland 2023: Pięciokrotny mistrz świata w szachach Magnus Carlsen wygrywa drugi etap Grand Chess Tour

Warszawa (Polska), 26 maja: Pięciokrotny mistrz świata w szachach Magnus Carlsen wygrał Superbet Rapid & Blitz Poland 2023, drugi etap Grand Chess Tour (GCT), tutaj w Muzeum Historii Żydów Polskich.

Norweski arcymistrz, zajmujący pierwsze miejsce na świecie, zakończył z wynikiem 24/36, zabierając do domu nagrodę za pierwsze miejsce w wysokości 40 000 $ w czwartek wieczorem. Na drugim miejscu uplasował się obrońca tytułu Jan Krzysztof Duda, który utrzymywał prowadzenie do ostatniego dnia i zakończył zaledwie jeden punkt straty z wynikiem 23/36, po tym, jak prawie wygrał finał z Carlsenem, który wymusiłby baraże. Komórka Misji Olimpijskich przyjmuje propozycję Neeraja Chopry, aby trenować w Ośrodku Przygotowań Olimpijskich w Kurtan w Finlandii.

Amerykanin Wesley Soo i Francuz Maxime Vacher-Lagrave zremisowali na trzecim miejscu z notą 21,5 punktu, podczas gdy Levon Aronian wyraźnie uplasował się na piątym miejscu z notą 20,5 punktu. Dzień Carlsena rozpoczął się od zwycięstwa nad Vachier-Lagrave, przedłużając jego imponującą passę zwycięstw z poprzedniego dnia do siedmiu.

Następnie uległ wielkim rumuńskim Pogdonowi-Danielowi Deckowi, po czym pokonał Radoslava Wojtaska (Polska), Cyryla Szewczenkę (Rumunia) i Rumuńskiego Richarda Routha w prostych setach, aby wyprzedzić prowadzenie.

Następnie zremisował z Anishem Giri (Holandia) i Levonem Aronianem (USA), co dało Carlsenowi cały punkt przewagi nad liderem poprzedniego dnia, Dudą.

Wchodząc do rundy finałowej, Duda musiał pokonać Carlsena czarnymi kotletami, aby dogonić i wymusić dogrywkę. Mimo przegranej wymiany po otwarciu, Duda zdołał przetrwać końcówkę i całkowicie ją odwrócić.

Ale w momencie szarpaniny Polak zmarnował kilka okazji i Carlsen był w stanie wytrzymać po 124 ruchach z gry, zdobywając tytuł.

Kontynuacja Grand Chess Tour 2023 z SuperUnited Rapid & Blitz w Zagrzebiu w Chorwacji, 3-10 lipca i St. Louis, USA (12-19 listopada). Zakończy się klasycznym turniejem finałowym, Sinquefield Cup, który odbędzie się od 19 listopada do 3 grudnia w St. Louis, Missouri, USA.

READ  Opinia: Powrót Dylana Grunivgena jest tak samo ważny jak powrót Fabia Jacobsena, należy go za taki uznać