Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

SUPERBED POLSKA: Freaky Karlsson wygrał pięć gier z rzędu

SUPERBED POLSKA: Freaky Karlsson wygrał pięć gier z rzędu

„Czyja to gra”


Na końcu artykułu znany praktyk i pisarz I.M. Komentarz eksperta Roberta Rhysa — znajdź wskazówki dotyczące filmów i gier.


Po sześciu zwycięstwach, dwóch remisach i jednej porażce w środę, Magnus Carlsen awansował na drugie miejsce w turnieju SuperPet Rapid & Blitz w Warszawie. Były mistrz świata zakończył pierwszy dzień Blitzu pięcioma zwycięstwami z rzędu i traci zaledwie pół punktu do jedynego lidera Jana-Krzysztofa Dudy, który wygrał kategorię Rapid z 13/18 punktami.

Duda zdobył 4½/9 w 4. dniu turnieju, zbierając trzy zwycięstwa, trzy remisy i trzy porażki, aby pozostać w tabeli liderów. W swoim ostatnim meczu tego dnia Black przegrał z Carlsonem. Na szczęście dla widzów finał Duda – Carlsen zostanie rozegrany w czwartek i będzie to decydujące starcie.

Druga połowa dnia Karlssona nie mogła potoczyć się lepiej, ale sprawy nie zaczęły się tak pomyślnie. Po pokonaniu Maxime’a Vachiera-Lagrave’a w 1. rundzie Blitz, Carlson przegrał czarnymi z Wesleyem Chowem. Pełen nadziei trzeci za Carlsonem, Wtedy Christian powiedział Cyrylowi:

To był dla mnie ciekawy dzień. Oczywiście bardzo się cieszę, że wygrałem Magnusa. […] Może powinien mi podziękować, bo był po tym tak zmotywowany [I beat him].

Carlson ze swojej strony przyznał, że był zaskoczony jego dobrym występem. Skoncentrowany, a nie nieskoncentrowany Status meczu całodniowego:

Starałem się świadomie nie patrzeć na poziomy przez cały dzień, ponieważ miło jest to zobaczyć, gdy czujesz się dobrze. Oczywiście teraz jest to gra dla każdego.

Po ostatnich dziewięciu rundach 5-minutowych meczów Carlsen i Cho nie są jedynymi graczami, którzy mają realne szanse na wygraną w turnieju, ponieważ Levon Aronian i Maxime Vachier-Lagrave – odpowiednio czwarty i piąty – znajdują się w odległości 2. Odległość punktu od lidera. To gra dla każdego, naprawdę!

READ  Niemcy zapowiadają polski cud gospodarczy w postaci wzrostu po wystąpieniu COVID | Biznes | Wiadomości gospodarcze i finansowe z niemieckiej perspektywy | D.W.

Wesley So

Wesley pokonał Magnusa Carlsena w 2. rundzie Cho Blitz | Zdjęcie: Leonard Oates

Specjalny prezent urodzinowy: duński gambit

Peter Hein Nielsen, znany analityk, który pomógł Vishy’emu Anandowi i Magnusowi Carlsenowi zdobyć mistrzostwo świata, kończy w środę 50 lat. Na prośbę Nielsena Carlsen zagrał duński gambit: specjalny prezent dla jego wieloletniego asystenta i przyjaciela (Nielsen urodził się w Holstebro w Danii).

Aronian musiał poradzić sobie z niecodziennym startem Carlsona w 8. rundzie.

Duński gambit charakteryzuje się ruchami otwierającymi 1.e4 e5 2.d4 exd4 3.c3. Aronian zareagował początkowo aktywną grą – potem już zaoferowano mu wymianę hetmana za pionka.

Położenie nacisku na aktywną grę 16…Whe8 jest tutaj dobrym rozwiązaniem, przy czym białe wyraźnie pozostają w tyle w rozwoju. Zamiast tego chroń pionka „f”, oferując wymianę hetmanów 16… Hf6 Po prostu pomaga białym poprawić swoją pozycję.

Carlson szczęśliwie wymieniał damy i popisał się swoją zręczną techniką, odnosząc swoje czwarte z rzędu zwycięstwo dnia (z pięciu).

Jedenaście aronianów

Levon Aronian traci zaledwie 1,5 punktu do lidera | Zdjęcie: Leonard Oates

“Partner poniżej 15 lat!” Komputery, które krzyczą

Garry Kasparow mieszka w Warszawie i często dołącza do komentatorskiego webcastu, aby podzielić się swoimi przemyśleniami na temat gier. Aktywny Twitter, później Kasparow Podzielił się następującą refleksją:

Dzisiejsi szachiści są silniejsi niż kiedykolwiek, ale muszą żyć z komputerami, które krzyczą „mniej niż 15 lat”. Sprawia, że ​​wszyscy myślą łatwo online!

Miał na myśli mecz rundy 7 Carlsona z Anishem Giri. Przed pokonaniem Aroniana, Carlson pokonuje Kiri czarnymi figurami. Jednak Giri mógł przerwać dobrą passę Norwegów w ostrym środku gry.

Karlsson zagrał naturalny wygląd — szczególnie w grze błyskawicznej — 36…Sf6, atakując hetmana na e8. Jak szybko pokazują maszyny, to duży błąd. Białe mają mata w 15 zaczynającego się od 37.Se7!

READ  Polska stara się o pozwolenie miasta na podwojenie poboru wody z ostrokrzewu wiosennego; Mieszkańcy są zaniepokojeni

Biorąc pod uwagę trudność pozycji i wysokie koszty potknięcia się w tak ostrym otoczeniu, Giri przegapił okazję. 37.Hxa4 Wręcz przeciwnie – daje to ogromną przewagę białym.

Jednak Giri zrezygnował ze swojej przewagi, a następnie zdecydowanie popełnił błąd przy 48, aby wykonać ruch.

z 48.Ha2Biały hetman jest atakowany na e2 Dalej A2 zostaje zaatakowany. Carlson podniósł luźny kawałek 48…Sxa2 A Giri zrezygnował.

Szachy błyskawiczne są zawsze trudne – tym bardziej, gdy armia silników informuje wszystkich, że popełniłeś fatalny błąd!

Anish Giri, Magnus Carlsen

Właśnie zakończyła się pełna akcji gra rundy 7! | Zdjęcie: Leonard Oates


Analiza ekspercka przeprowadzona przez IM Roberta Rissa


Aktualne statusy

Superbet Szachy Polska 2023


Wszystkie gry — Blitz

Spinki do mankietów