Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Strony libijskie koordynują działania związane z łagodzeniem powodzi

Strony libijskie koordynują działania związane z łagodzeniem powodzi

Wyjaśnienie wideo,

Obejrzyj: Powodzie nawiedzają libijskie miasto Derna

Organizacja Narodów Zjednoczonych stwierdziła, że ​​dwa rywalizujące ze sobą rządy w Libii koordynują działania niesienia pomocy ofiarom powodzi.

Ponad 5300 osób zginęło po zawaleniu się dwóch tam, które spowodowało niszczycielskie powodzie we wschodnim mieście Derna.

Co najmniej 10 000 osób jest zaginionych, a dziesiątki tysięcy zostało przesiedlonych.

Urzędnik ONZ powiedział, że rządy wschodni i zachodni zwróciły się o pomoc międzynarodową i komunikują się ze sobą.

„Obydwa rządy zwróciły się do społeczności międzynarodowej, prosząc o usługi i pomoc” – powiedział Tawhid Pasha z Międzynarodowej Organizacji ds. Migracji w programie World Tonight BBC Radio 4.

„Rząd Jedności Narodowej [western government] Przesłał nam swoje wsparcie i prośbę w imieniu całego kraju, a także współpracuje z rządem na wschodzie”.

Dodał: „Obecnym wyzwaniem dla społeczności międzynarodowej jest zareagowanie zgodnie z potrzebami i żądaniami rządów”.

Pasza stwierdził, że konieczne jest „bardzo szybkie zwiększenie wsparcia, a do tego potrzebne są pieniądze”.

Premier Abdelhamid Dabaiba stoi na czele wspieranego przez ONZ rządu jedności narodowej w Trypolisie, stolicy zachodniej Libii.

Osama Hamad, premier na wschodzie, stoi na czele konkurencyjnej administracji znanej jako Izba Reprezentantów. Jednak wielu uważa, że ​​władzę tam sprawuje już wojskowy generał Khalifa Haftar, który dowodzi Libijską Armią Narodową.

Generał Haftar przyjął egipską delegację wojskową, która przybyła, aby zapewnić pomoc i wsparcie po katastrofie.

Skomentuj zdjęcie,

Generał porucznik Khalifa Haftar przyjmuje szefa sztabu armii egipskiej, generała porucznika Osamę Askara

Skomentuj zdjęcie,

Egipt wysyła pomoc humanitarną

Wysoki Komisarz ONZ ds. Praw Człowieka Volker Türk podkreślił, że w obliczu powodzi wszystkie grupy polityczne muszą współpracować.

„To czas na jedność celów” – powiedział.

„Wszystkie osoby dotknięte muszą otrzymać wsparcie niezależnie od przynależności. Ważne jest, aby zwrócić szczególną uwagę na zapewnienie ochrony grupom bezbronnym, które stają się bardziej bezbronne w następstwie takiej katastrofy. „

Abdul Qader Asad, redaktor polityczny gazety Libya Observer, powiedział, że obecność na zachodzie uznanego na arenie międzynarodowej rządu konkurującego z innym na wschodzie utrudnia akcję ratunkową.

Dodał: „Wszyscy wiemy, że Libia była podzielona między dwa rządy przynajmniej w ciągu ostatniej dekady i tak naprawdę nie odczuliśmy skutków tego podziału, ponieważ istnienie dwóch rządów obracało się wokół rywalizacji o władzę i kontrolę nad krajem i jego częściami. z tego.” Z kraju” – powiedział.

„Ale teraz, gdy niektóre miasta doświadczają tej klęski żywiołowej, tej katastrofy, widzimy, że brak zjednoczonego rządu centralnego faktycznie wpływa na życie ludzi”.

Libijskie zespoły ratownicze poszukujące ocalałych w Dernie wspierają na miejscu:

  • Zespoły poszukiwawczo-ratownicze z Egipt I Tunezja
  • Ponad 160 osób z indyk
  • Strażacy z Włochy I Hiszpania

Tommaso della Longa, rzecznik prezydenta Międzynarodowej Federacji Stowarzyszeń Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca, powiedział, że brakuje czasu na odnalezienie ocalałych.

„Wiemy, że niestety to okno zamknie się w nadchodzących godzinach, ale wciąż jest nadzieja” – powiedział.

Dodał, że obecne na miejscu zespoły libijskiego Czerwonego Półksiężyca opisały katastrofę jako „przypominającą bombardowanie i trzęsienie ziemi… występujące jednocześnie”.

Della Longa dodała: „Opowiadają nam tak naprawdę historie o całych obszarach miasta, które już nie istnieją, wioskach, które zostały całkowicie zniszczone, i tysiącach rodzin, które obecnie potrzebują wszystkiego”.

Źródło obrazu, Obrazy Getty’ego

Skomentuj zdjęcie,

Türkiye wysłał trzy samoloty, aby przetransportować zespół ratowniczy i pomoc do Libii

Osama Al-Hasadi, lat 52, od czasu katastrofalnych powodzi szuka swojej żony i pięciorga dzieci.

Płacząc, trzymając głowę w rękach, powiedział agencji prasowej Reuters: „Poszedłem pieszo, aby ich szukać… Obszedłem wszystkie szpitale i szkoły, ale nie miałem szczęścia”.

Dodał: „Straciliśmy co najmniej 50 członków rodziny mojego ojca, zarówno zaginionych, jak i zmarłych”.

Egipskie Ministerstwo Imigracji poinformowało, że ciała ponad 80 egipskich imigrantów zabitych w powodziach wróciły do ​​Egiptu i pochowano w ich miastach.

READ  Trwają poszukiwania nastoletniego pasażera, który wypadł z największego statku wycieczkowego świata