Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Strajk głodowy kurdów ubiegających się o azyl w Polsce wszedł w trzeci tydzień

Dziesięciu Kurdów ubiegających się o azyl w Polsce odmawia jedzenia przez trzy kolejne tygodnie w proteście przeciwko temu, co określają jako warunki więzienne i powolne procedury azylowe.

„Strajk rozpoczął się 4 maja” – powiedziała Takmara Pelek, rzeczniczka Straży Granicznej.

Agencja informacyjna powołująca się na rzecznika strajkujących? AFP Dziewięciu emigrantów przybyło do Polski z Białorusi i zadeklarowało, że spędzili w ośrodku kilka miesięcy „ogółem”.

Strajkujący byli „bardzo słabi i niektórzy z nich zaczęli odmawiać picia”, powiedział mężczyzna o strajkujących, którzy nie chcieli być wymieniani.

Według AFPOsoby ubiegające się o azyl protestują przeciwko żywności, ograniczonemu dostępowi do telefonu i internetu, trudnościom w kontaktowaniu się z prawnikami i innymi sprawami związanymi z ich pozbawieniem wolności.

Rzecznik Pelek powiedział: „Pracownicy w strefie nadal rozmawiali ze strajkującymi o ich warunkach i warunkach prawnych, zwłaszcza próbując przekonać ich do rezygnacji z strajku głodowego… ale bezskutecznie”.

Powołując się na stronę z wiadomościami Wiadomości z IrakuOrganizacja pozarządowa Alliance ECRE (European Council on Refugees and Exiles) w poniedziałek (30 maja) napisała na Twitterze, że strajk głodowy na granicy polsko-białoruskiej minął już trzeci tydzień.

Czytaj więcej: Polska ostrzegła, że ​​liczba migrantów z Białorusi znów rośnie

szlak białoruski

Od maja zeszłego roku tysiące migrantów z Bliskiego Wschodu, w tym Polska, Litwa i Łotwa – wszyscy członkowie Unii Europejskiej – utknęli na zewnętrznej granicy UE na kilka tygodni, powodując kryzys humanitarny. warunki. Na samej granicy polsko-białoruskiej odnaleziono co najmniej 19 ciał uznanych za imigrantów od września 2021 roku.

Unia Europejska (UE) oskarżyła białoruskiego władcę Aleksandra Łukaszenkę o planowanie najazdu poprzez zachęcanie migrantów z krajów takich jak Iran i Afganistan do lotu do stolicy, Mińska, i zabrania ich na zewnętrzne granice UE.

Obrońcy praw potępili ostrą reakcję Polski – barykadowanie i przepychanie – wskazując, że Polska jednocześnie z otwartymi ramionami wita ukraińskich uchodźców wojennych.

READ  Polska kupi czołgi Abrams wyprodukowane w USA - pierwsze wiadomości

Czytaj więcej: Polski nacisk na Białoruś trwa, gdy Ukraińcy są mile widziani

Wzrost w przybyciu

W kwietniu polscy urzędnicy poinformowali, że liczba osób próbujących nielegalnie przedostać się do Polski ponownie wzrosła. Według polskiej straży granicznej najnowsi migranci próbujący wjechać do Polski nie trafiali bezpośrednio na Białoruś ze swoich krajów pochodzenia, ale byli na nowym szlaku przez Dubaj i Rosję.

Pod koniec ubiegłego roku Syria, Turcja, Liban i Irak podjęły różne środki, aby uniemożliwić imigrantom bezpośrednie loty na Białoruś w celu wjazdu do UE. Te posunięcia doprowadziły do ​​zmniejszenia liczby osób zgromadzonych na granicy z Polską, co zdaniem polskich urzędników można odwrócić.

Miesiąc temu strajk głodowy przeprowadziła także grupa syryjskich azylantów przetrzymywanych w zamkniętym ośrodku na południe od Warszawy. Mężczyźni powiedzieli, że byli traktowani „jak przestępcy”. W listopadzie ubiegłego roku grupa około 100 irackich imigrantów rozpoczęła strajk głodowy w związku z warunkami w polskim ośrodku recepcyjnym w Wędrzynie, gdzie byli przetrzymywani. To już drugi strajk w Centrum Wędrzyn.

Czytaj więcej: BELGIA: Dawni głodujący imigranci kontynuują walkę w zamarzniętym kościele

Z AFP