Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

„Straciłem ponad 4000 funtów z powodu podatku od ADHD”

„Straciłem ponad 4000 funtów z powodu podatku od ADHD”

  • Napisane przez Alexa Collinsa
  • BBC ma dostęp do wszystkich

Skomentuj zdjęcie,

Rach Idowu prowadzi blog „Dorosłość z ADHD”.

Styczeń może być dla wielu osób trudnym okresem, jeśli chodzi o zarządzanie finansami po świętach Bożego Narodzenia. Ale dla osób z ADHD, takich jak ja, może to być niekończący się kłopot związany z rosnącymi wydatkami, czasami nazywany podatkiem ADHD.

Kiedy Rach Idowu przybyła na lotnisko, szybko napotkała problemy, gdy jej bilet nie został zeskanowany.

Jechała do Barcelony na staż i poziom jej stresu zaczął rosnąć.

Dwukrotnie sprawdziła swój bilet, ale nie zauważyła błędu.

Wyśledziła pracownika lotniska, który szybko odkrył problem – jej samolot odleciał kilka godzin wcześniej.

„Nie zwracałem uwagi na szczegóły i niestety musiałem zapłacić za inne szczegóły” – Rush mówi w podcaście BBC Access All. Ten błąd kosztował ją 200 funtów.

Ale to nie był rozproszony stan Rusha, to była rzeczywistość życia z ADHD.

Schorzenie neurorozwojowe często oznacza, że ​​ludzie mają trudności z zwracaniem uwagi na szczegóły i mogą regularnie popełniać błędy lub gubić przedmioty, powodując dodatkowe wydatki. W społeczeństwie te dodatkowe opłaty stały się znane jako podatek od ADHD, a ponieważ uważa się, że około 3% populacji Wielkiej Brytanii cierpi na ADHD, tak zwany podatek może dotknąć setki tysięcy ludzi.

U Rush, która prowadzi blog Adulting with ADHD, w 2020 roku zdiagnozowano u niej ADHD i szacuje, że do tej pory straciła około 4000 funtów w wyniku podatku od ADHD.

On słucha: Więcej informacji na ten temat od Rach i profesor Amandy Kirby można uzyskać w witrynie Access All.

Oprócz utraty lotu istnieje wiele innych powodów, dla których ADHD może spowodować, że będziesz musiał zapłacić więcej niż inne osoby.

„Mam kartę kredytową i nie przeczytałem jej warunków” – mówi Rush. „Zapomniałem spłacić dług, co oznaczało, że musiałem zapłacić wiele dodatkowych opłat”.

Jako osoba cierpiąca na ADHD mogę utożsamić się z wieloma doświadczeniami Rusha. Przez lata zapłaciłem setki funtów za wymianę zgubionych par okularów.

Kilka razy musiałem dzwonić do ślusarzy, kiedy zgubiłem klucze do mieszkania.

Osoby z ADHD borykają się również z innymi wyzwaniami, takimi jak impulsywne wydawanie pieniędzy.

Technologia zmieniła sposób, w jaki robimy zakupy. Kupowanie czegoś za pomocą jednego kliknięcia na smartfonie jest łatwiejsze niż kiedykolwiek.

„Większość problemów związanych z ADHD wynika z proszenia o rzeczy i niewykorzystywania ich” – mówi Rush. „I nie wracam”. [unwanted items] Ponieważ wypełnianie formularzy jest wyczerpujące psychicznie.”

Profesor Amanda Kirby, specjalistka ds. ADHD, która również cierpi na tę chorobę, twierdzi, że wiele osób odczuwa wyzwania, przed którymi stoi Rush.

Mówi, że osoby z ADHD są podatne na zachowania impulsywne, ponieważ neuroprzekaźnik kontrolujący dobre samopoczucie i nagrodę nie działa prawidłowo.

Impulsywne wydawanie „daje szybki efekt [of dopamine]„Ale wtedy nie ma to tak trwałego efektu”.

Profesor Kirby twierdzi, że wiele osób z ADHD cierpi również na dyskalkulię – schorzenie utrudniające przetwarzanie informacji opartych na liczbach. Oznacza to, że budżetowanie i planowanie finansowe może nie istnieć lub być bardzo stresujące.

Wielu członków społeczności korzysta z forów i platform internetowych, takich jak Instagram, aby dzielić się wyzwaniami i rozwiązaniami dotyczącymi tych problemów, ale wsparcie jest coraz częściej oferowane także gdzie indziej.

Skomentuj zdjęcie,

Ważne pudełko Rach to miejsce, w którym umieszczasz wszystko, co musisz mieć na oku

Duże banki stają się coraz bardziej świadome niektórych trudności, jakie mogą napotkać neurodywersyjni klienci, i wprowadzają zmiany w niektórych swoich produktach, aby pomóc rozwiązać ten problem.

Niektóre banki mają w swoich aplikacjach szereg funkcji, takich jak powiadomienia push i „pule”, dzięki którym pieniądze pochodzą z określonego obszaru konta, a nie z ogólnego salda.

Funkcje te mają na celu zapewnienie klientom „kontroli nad swoimi zachowaniami związanymi z wydatkami, co jest dobre dla wszystkich, ale ważne dla osób z ADHD” – mówi Natalie Ledward, dyrektor ds. podatności na zagrożenia, dostępu i integracji w Monzo Bank.

Rush odkrywa, że ​​aplikacja Monzo pomogła jej przejąć kontrolę nad finansami, ale ma własne rozwiązanie, które pomaga obniżyć podatek od ADHD.

Podobnie jak wiele innych osób z ADHD często musi odkupywać takie rzeczy, jak zegarki i klucze, ponieważ regularnie je gubi. Teraz ma codzienny rytuał umieszczania tych przedmiotów w swojej starej skrzynce z narzędziami do robienia na drutach, którą przemianowała na swoje ważne pudełko.

„Tutaj kładę portfel, słuchawki Airpods lub cokolwiek ważnego” – mówi Rush. „Mam ADHD i bardzo zapominam. Dzięki temu umieszczenie wszystkiego w ważnym pudełku pomoże mi pamiętać o odłożeniu go z powrotem”.

Mimo że istnieją rozwiązania pozwalające uniknąć podatku od ADHD, wciąż zdarzają się dni, w których Rush może zgubić swoje rzeczy lub błędnie odczytać drobny druk.

Nie żałuje jednak wyjazdu do Hiszpanii, mimo że za nowy bilet musiała zapłacić setki funtów.

„Podobało mi się to doświadczenie” – mówi. „Mam tendencję do zagłębiania się we wszystko i kieruję się ekscytacją”.

READ  Pierwsza jazda: prototyp Porsche Panamera 2024